بخش آب
1396/05/18 17:12:00
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان:
استحصال 96 درصد از آب زیرزمینی گلستان/ آگاهی مردم در استفاده صحیح از آب نسبتا مناسب است ولی لازم است حساسیتشان هم افزایش یابد
میزان بارندگی از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر 95) تا انتهای تیر ماه96 نسبت به سال آبی گذشته 37 درصد و نسبت به دراز مدت 18 درصد کاهش داشته است.
 
میزان بارندگی از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 95) تا انتهای تیر ماه 96 نسبت به سال آبی گذشته 37 درصد و نسبت به دراز مدت 18 درصد کاهش داشته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ مهندس "سیدمحسن حسینی" اظهار کرد: هم جریان آب رودخانه‌ها و هم ذخیره آب آبخوان‌ها نیز نسبت به سال‌های گذشته کاهش شدیدی داشته است و کاهش آورد آب رودخانه‌های استان بین 55 تا 78 درصد بوده است.
وی افزود: در بخش آب زیرزمینی نیز حدود 15 درصد نسبت به ذخیره آب در سالهای متوسط کاهش داریم و همه این‌ها نشانگر این است که وضعیت بارش‌های استان در سال آبی جاری مناسب نبوده است. همچنین کاهش 61 درصدی آب پشت سدهای استان نسبت به زمان نشابه در سال قبل از پیامدهای کاهش بارش‌ها بوده است.
حسینی بیان کرد: 96 درصد آب‌های زیرزمینی استان در حال استحصال است که سهم چاه‌های مجاز و قنوات 87 درصد بوده و 13 درصد مابقی توسط چاه‌های غیر مجاز برداشت می‌شود. در مجموع حدود 35 هزار حلقه چاه در استان وجود دارد که 20 هزار حلقه چاه مجاز و 15 هزار حلقه غیر مجاز است. چاه‌های غیر مجاز علیرغم تعداد زیاد آن‌ها، به دلیل اینکه عمدتاً در سفره‌های سطحی و نیمه عمیق و در فواصل نزدیک به هم و غالباً غیراصولی حفر شده است، توان برداشت آب توسط آن‌ها محدود است ولی همین میزان برداشت نیز هم به آبخوان‌ها و هم به صاحبان چاههای مجاز مجاور آن‌ها آسیب وارد می‌کند.
معاون حفاظت شرکت آب منطقه ای استان در ادامه افزود: طبق استاندارد اعلام شده وزارت نیرو در دوسال اخیر، سقف میزان برداشت آب زیرزمینی در کشور ما حداکثر تا 75 درصد پتانسیل آبخوان است و ما باید تلاش کنیم با اقدامات مناسب به این مقدار برسیم و این مستلزم کاهش حدود 21 درصد از برداشت سالانه آب است.
حسینی افزود: در استان گلستان با توجه به تلاش‌های صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای، شرایط اقلیمی و همکاری نسبتاً مناسب کشاورزان و سایر دستگاه‌های مرتبط، دشت‌های ممنوعه بحرانی نداریم و از این لحاظ نسبت به بسیاری از استان‌های کشور وضعیت بهتری داریم.
حسینی در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به اهداف طرح احیا و تعادل بخشی گفت: هدف از این طرح تعادل آب‌های زیرزمینی است که در بخشی از آن با ساختن سازه‌های تغذیه مصنوعی، در مناطقی که آب مازاد سطحی و سیلاب وجود داشته باشد را به زمین تزریق می‌کنیم.
 و در بخش غیر سازه ای نیز با افزایش آگاهی عموم مردم و کشاورزان و اطلاع رسانی مناسب تلاش داریم، فرهنگ صحیح استفاده از آب نهادینه شود.
حسینی تصریح کرد: اطلاعات مردم نسبت به کمبود منابع آبی تقریباً مناسب، اما حساسیت آن‌ها کم است که بایسته است با افزایش حساسیت مردم کاهش مصرف را شاهد باشیم.
وی افزود: در راستای همین طرح، گروه‌های گشت و بازرسی نیز در کل استان روزانه بازدیدهایی را انجام می‌دهند و هم از بیش برداشت چاه‌های مجاز جلوگیری می‌کنند و هم از حفر چاه‌های غیر مجاز جلوگیری می‌نمایند.
حسینی نصب حدود 1500 کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز در راستای کنترل برداشت آب توسط چاه‌ها بر اساس پروانه بهره برداری وانسداد چاه‌های غیر مجاز را از جمله دیگر اجزای طرح احیا و تعادل بخشی در استان عنوان کرد و گفت: امید داریم با تقویت اعتبارات این بخش بهتر بتوانیم از منابع آب زیرزمینی استان صیانت کنیم.
 
 
  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد