بخش آب
1396/05/18 15:21:00
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در سفر به استان مرکزی؛
آبرسانی به تفرش از چشمه "هفتیان" سرعت می‌گیرد
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: کمبود آب در شهرستان تفرش یکی از معضلات این شهر در طول سال است که با شتاب بخشی طرح آبرسانی از چشمه هفتیان، 47 روستا و مردم تفرش از نعمت آب بهره مند می‌شوند.
 
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: کمبود آب در شهرستان تفرش یکی از معضلات این شهر در طول سال است که با شتاب بخشی طرح آبرسانی از چشمه هفتیان، 47 روستا و مردم تفرش از نعمت آب بهره مند می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمیدرضا جانباز" در نشستی که با حضور نماینده مردم شهر تفرش در مجلس شورای اسلامی، فرماندار تفرش، معاون عمرانی استانداری مرکزی، مدیران عامل و مدیران صنعت آب استان برگزار شد با اشاره به اهمیت اجرای این طرح گفت: این طرح که به منظور آبرسانی به شهر تفرش و 47 روستای مسیر آغاز شده از طرح‌های فعال آبرسانی در کشور محسوب می‌شود و بایستی با تأمین اعتبارات مورد نیاز به دنبال بهره بر داری هر چه سریع‌تر از آن باشیم.
وی افزود: این طرح شامل 28 مخزن ذخیره آب به ظرفیت 16 هزار و 500 متر مکعب، خط انتقالی به طول 168 کیلومتر از جنس لوله فولادی و به اقطار 200 تا 600 میلی‌متر در خطوط اصلی و لوله پلی‌اتیلن و فولادی به اقطار 65 تا 200 میلی‌متر با پوشش داخلی اپوکسی در خطوط فرعی، تعداد هشت ایستگاه پمپاژ که حداکثر هر پمپاژ 298 متر برای ایستگاه پمپاژ قزلجه نقوسان در نظر گرفته شده و یک هزار و 100 کیلووات برق برای ایستگاه‌های پمپاژ است.
جانباز ادامه داد: عملیات اجرایی این طرح از سال 1390 آغاز شده و با اتمام این طرح سالانه 4.7 میلیون متر مکعب آب برای شهر تفرش و روستاهای مسیر طرح تأمین می‌گردد و اعتبار تخصیص داده شده در سنوات گذشته (تا پایان سال 95) برای این طرح 287 میلیارد ریال بوده و طبق موافقتنامه اعتبار مورد نیاز برای سال 96، 188 میلیارد ریال و برای سالهای بعد 441 میلیارد ریال است.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به پیشرفت 43 درصدی این طرح افزود: این طرح از طرح‌های سخت و پیچیده آبرسانی می‌باشد اما بخش عمده ای از کار شامل انجام مطالعات مرحله اول و دوم و تأیید مطالعات از سوی این شرکت و شرکت آب و فاضلاب کشور، احداث مخزن 5000 متر مکعبی قرچاقیه، مسیرسازی و خاکبرداری 90 درصد خط اصلی، لوله گذاری 28 کیلومتر از خط اصلی، لوله گذاری 10 کیلومتر از خط فرعی، حفاری ترانشه جهت لوله گذاری 20 کیلومتر، احداث مخزن 200 متر مکعبی مکش هفتیان، احداث ابنیه ایستگاه پمپاژ و احداث آبگیر و مقسم‌ها از جمله کارهایی که انجام شده است.
جانباز در پایان ابراز امیدواری کرد: در صورت تأمین اعتبار لازم و خرید به موقع اقلام مورد نیاز تا پایان سال 96 خطوط اصلی کاملاً اجرا شود و آب به شهر تفرش برسد.
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد