بخش آب
1396/05/17 14:51:00
در شصت و یکمین جلسه کمیته راهبری طرح احیاء وتعادل بخشی مطرح شد؛
صرفه‌جویی بیش از 200 میلیون مترمکعبی در منابع آب زیرزمینی استان همدان
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: میزان آب صرفه جویی شده از منابع آب زیرزمینی از آغاز طرح احیا وتعادل بخشی حاصل از انسداد چاه های غیرمجاز تاکنون را بیش از 200 میلیون مترمکعب عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: میزان آب صرفه جویی شده از منابع آب زیرزمینی از آغاز طرح احیا وتعادل بخشی حاصل از انسداد چاه‌های غیرمجاز تاکنون را بیش از 200 میلیون مترمکعب عنوان کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مرتضی عزالدین" با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 133 حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده، گفت با انسداد این تعداد چاه حجم آب صرفه‌جویی شده استان از ابتدای سال تا کنون به بیش از 7 میلیون مکعب رسیده است.
وی افزود: عمق انسداد 133 حلقه چاه پرشده از ابتدای سالجاری تاکنون سه هزار 600 متر می‌باشد.
عزالدین ضمن تقدیر از همکاری بسیار خوب استاندار، فرمانداران، دادگستری ونیروی انتظامی در پر کردن چاه‌های غیرمجاز گفت: به جدیت پیگیر مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز هستیم که حکم قضایی آن‌ها صادر شده است.
وی 85 درصد چاه‌هایی که تا پایان سالجاری در استان مسدود خواهند شد را مربوط به شهرستان‌های رزن و کبودرآهنگ دانست و افزود: تعداد چاه‌های مسدود شده در شهرستان، کبودرآهنگ 39 حلقه، بهار 10 حلقه، رزن 26 حلقه، همدان 31 حلقه، تویسرکان 11 حلقه، اسدآباد 5 حلقه، ملایر 8 حلقه، نهاوند 1 حلقه و فامنین 2 حلقه بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان در ادامه یاد آور شد: وجود چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز علت اصلی بوجود آمدن بحران آب در استان است.
وی با اشاره به اینکه توسعه در بخش کشاورزی در تمام دشت‌های استان ممنوع می‌باشد، گفت: تمام 13 دشت استان در وضعیت ممنوعه می‌باشند و از این تعداد دشت کبودرآهنگ با بیشترین میزان سطح افت آب زیرزمینی، ممنوعه بحرانی اعلام شده است.
عزالدین با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند، افزود: تعداد 24 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز و جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.
وی گفت: تا کنون 3337 حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور هوشمند شدند که این روند به طور جدی و با سرعت در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه تعداد چاه‌های غیر مجاز مسدود شده از خرداد ماه سال 93 به 2363  حلقه می‌رسد، گفت: حجم آب صرفه جویی شده این تعداد چاه به میزان بیش از 200 میلیون مترمکعب رسیده است.
  • خبرنگار: همایون گل‌محمدی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد