بخش آب
1396/05/16 14:37:45
در بازدید استاندار زنجان مطرح شد
تامین آب شرب 127 روستا با تکمیل سد "مراش" در استان زنجان
با تکمیل سد "مراش" آب شرب 127 روستا و آب شرب و صنعت 2 شهر ماهنشان و دندی تامین می‌شود.
 
با تکمیل سد "مراش" آب شرب 127 روستا و آب شرب و صنعت 2 شهر ماهنشان و دندی تامین می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اسداله درویش امیری استاندار زنجان در بازدید از روند عملیات اجرایی سد "مراش" با اشاره به کاهش بسیار محسوس منابع آب زیرزمینی در کشور اظهار داشت: منابع آبی در کشور بسیار محدود است و باید فرهنگ صحیح استفاده از این نعمت الهی در جامعه نهادینه و در کشور فراگیر شود.
استاندار زنجان ایجاد مسئولیت عمومی در قبال مشکل کمبود منابع آبی در کشور را ضروری دانست و گفت: باید دولت و همه آحاد ملت تهدیدهای ناشی از تقلیل منابع آب را لمس کنند و در مصرف آب نهایت دقت لازم را داشته باشند.
درویش امیری آب را زیر ساخت توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: ائمه جمعه، خبرنگاران و دولتمردان باید در سخنان و اطلاع رسانی‌های خود به موضوع کمبود منابع آب بپردازند و مردم را از دشواری‌های نبود این مایه حیات آگاه و مطلع نمایند.
وی خاطر نشان کرد: ما باید هزینه‌های بالای ساخت سد، جمع آوری آب پشت آن، تصفیه و توزیع در مصارف کشاورزی، شرب و صنعت را به همه آحاد مردم اطلاع رسانی کنیم و نحوه مصرف آب را مدیریت کنیم.
استاندار زنجان در ادامه با عنوان این موضوع که کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک و کم آب واقع شده است، گفت: برای تأمین آب مورد نیاز سدها تنها می‌توان منتظر نزولات آسمانی بود و به الطاف الهی باید امیدوار بود و مردم باید بدانند با شیوه‌های کنونی مصرف، آب سدها و دریاچه‌ها رو به کاهش خواهند بود و با مشکل کمبود آب روبرو خواهیم شد.
وی گفت: چنانچه برخی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه با احداث سد روی رودخانه‌های مرزی از ورود آن به ایران و عراق جلوگیری نمایند، آن زمان اهمیت صنعت سدسازی آشکار خواهد شد و ضروری است در قبال پیشگیری از چنین رخدادهایی مطالعات سدسازی در مناطقی که نیاز به ساخت سد است به صورت دقیق و فنی انجام پذیرفته و در اسرع وقت نسبت به تأمین اعتبار و ساخت آن برای جمع‌آوری آب رودخانه‌های فصلی و زودگذر اقدام لازم صورت پذیرد.
استاندار زنجان در مورد مسائل اجتماعی سد مراش اظهار امیدواری کرد به دلیل قرار گیری محل روستای مراش در بستر رودخانه و مسیر احداث سد، فرماندار ماهنشان با همکاری اداره کل بنیاد مسکن و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به حل مشکل اهالی روستا و انتقال سریع خانه‌های روستایی به محل مناسب با همکاری روستاییان اقدام نمایند.
در ابتدای این بازدید، "سعید بیات" معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای زنجان گزارشی از روند عملیات اجرایی سد مراش ارائه نمود و گفت: با تکمیل این سد حدود 127 روستا از نعمت آب این سد بهره‌مند خواهند شد و طرح تأمین آب شرب و صنعت شهرستان‌های ماهنشان و شهردندی و حقابه های پایین دست حاصل شده و تاکنون پیشرفت فیزیکی سد 35 درصد است.
  • خبرنگار: احمدعلی غلام آزاد
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد