بخش انرژي
1396/05/15 14:43:00
معاون خدمات مشتركين در همايش مديريت مصرف برق در اتاق بازرگاني كرمان:
60 درصد مصرف برق کرمان در صنعت و کشاورزی است
معاون خدمات مشترکین در همایش مدیریت مصرف برق در اتاق بازرگانی کرمان گفت: 60 درصد مصرف برق استان کرمان در دو گروه صنعت و کشاورزی است و برای پایدار ماندن صنعت برق بایستی مصرف انرژی را به طور صحیح مدیریت کنیم.
 
معاون خدمات مشترکین در همایش مدیریت مصرف برق در اتاق بازرگانی کرمان گفت: 60 درصد مصرف برق استان کرمان در دو گروه صنعت و کشاورزی است  و برای پایدار ماندن صنعت برق بایستی مصرف انرژی را به طور صحیح مدیریت کنیم.
 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "علی افتخاری" در همایش مدیریت مصرف برق در جمع صاحبان صنایع که در اتاق بازرگانی کرمان تشکیل گردیده بود، تعداد مشترکان صنعتی این شرکت را دو هزار و 900 واحد عنوان کرد و گفت: صنایع با 14 درصد مصرف برق سهم 0.5 درصدی در مشترکان این شرکت را دارند و در بخش کشاورزی نیز چهار هزار و 600 مشترک 0.7 تعداد کل مشترکان را با مصرف برق 43 درصد به خود اختصاص داده‌اند.
علی افتخاری با بیان اینکه در مجموع میزان مصرف برق در دو گروه صنعت و کشاورزی به 60 درصد با حدود 7 هزار مشترک می‌رسد، خاطرنشان کرد: 40 درصد مصرف برق نیز توسط 580 هزار مشترک انجام می‌شود که باید مدیریت صحیح مصرف برق با نگاه واقع بینانه انجام شود.
افتخاری، با اشاره به اینکه 15 درصد از انرژی تولیدی در کشور ما هدر می‌رود، خاطر نشان کرد: در شرکت توزیع برق شمال مقدمات کار برای کاهش تلفات انجام شده و در سال گذشته میزان این تلفات از 16 درصد به 16 10.2 درصد رسیده که این عدد باید به هشت درصد برسد. وی بیان کرد: صنعت برق باید به ازای هر کیلووات برق 300 تومان هزینه دریافت کند تا انرژی را تولید، انتقال و توزیع کند و هم برنامه‌های آینده، سرمایه گذاری، بازسازی و بهینه سازی را پیش ببرد که در بخش کشاورزی تنها 23 تومان از 300 تومان دریافت می‌شود و در صنعت نیز وضعیت مشابهی وجود دارد.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان با بیان اینکه برای پایدار ماندن صنعت برق پرداختن به مبحث صرفه جویی انرژی بسیار اهمیت دارد، اظهار کرد: میزان رشد مصرف برق در صنایع استان در سه ماه نخست سال جاری بیشتر از مدت مشابه سال 95 بود که این مسئله فعالیت بیشتر صنعت را نشان می‌دهد که البته باید به مدیریت مصرف برق نیز توجه شود. وی از صنایع استان به دلیل همکاری در اجرای طرح‌های ذخیر عملیاتی، تعمیرات، تعطیلات و سایر موارد قدردانی کرد.
 در ادامه این همایش عباس جبالبارزی؛ رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی کرمان در سخنانی نیز مدیریت مصرف برق در صنایع استان، تغییر برخی ماشین آلات و دستگاه‌ها در صنایع را راهکاری برای مدیریت مصرف برق عنوان و بیان کرد: در برخی صنایع پس از چند بار تعمیر ماشین آلات و تجهیزات نیاز به تغییر آن‌ها احساس می‌شود که در این رابطه باید تلاش‌ها برای تخصیص تسهیلات ارزان قیمت با مدت زمان بازپرداخت طولانی انجام شود. وی افزود: 27 تا 30 درصد برق در صنایع مصرف می‌شود و وظیفه مصرف کننده مدیریت صحیح مصرف برق برای پرداخت هزینه کمتر و همچنین در نظرگرفتن دوره‌های واقعی تعمیرات و کنترل است.
جبالبارزی ادامه داد: مدیریت مصرف برق تنها مربوط به مصرف کننده نیست بلکه اصلاح و بازسازی خطوط انتقال برق باید توسط دولت و شرکت‌های برق انجام شود.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان ورود مراکز علمی به مدیریت صحیح مصرف انرژی را مورد تاکید قرار داد و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی به دنبال تولید مقاله و ارائه سخنرانی هستند و در مسائل کاربردی فعالیت‌های کمتری انجام می‌دهند.
وی در بخش دیگری به مطلوب نبودن شرایط فعالیت برای صنایع استان و مشکلات تأمین مالی و فعالیت کمتر از 50 درصد ظرفیت در نیمی از واحدها اشاره کرد و گفت: در چنین وضعیتی که صنایع با تلاش خود همچنان به خلق ارزش می‌پردازند، انتظار تعامل بیشتر شرکت‌های برق با فعالان صنعت استان وجود دارد.
جبالبارزی، از برخی رفتارهای ماموران شرکت‌های برق گلایه و بیان کرد: گاهی ماموران برای قطع برق یک واحد صنعتی وارد آن مجموعه می‌شوند و بدون بیان موضوع به مدیران آن واحد، اقدام به قطع برق می‌کنند در حالی که اگر مسئله را اعلام کنند ممکن است مشکلات برطرف و یا فرصت 48 ساعته برای پرداخت هزینه‌های برق به واحدهای صنعتی داده شود.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان، پیشنهاد تشکیل کارگروه مدیریت مصرف انرژی در اتاق و متشکل از نمایندگان دستگاه‌های تولیدکننده و فروشنده انرژی، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی را مطرح کرد تا از طریق آن بتوان موضوعات را بررسی کرد و برای اجرای برنامه‌ها و حل مشکلات سیاستگذاری های لازم را انجام داد.
  • خبرنگار: فاطمه غلامی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد