بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/05/14 14:40:00
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي و منابع آب جمهوري تاجيکستان مطرح کرد:
برگزاري کميسيون مشترک ايران و تاجيکستان در ماه هاي آينده/ توانمندي شرکت هاي ايراني برای حضور در پروژه هاي تاجيکستان
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي و ذخاير منابع آب جمهوري تاجيکستان، از برگزاري کميسيون مشترک ايران و تاجيکستان در ماه هاي آينده خبر داد.
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي و ذخاير منابع آب جمهوري تاجيکستان، از برگزاري کميسيون مشترک ايران و تاجيکستان در ماه هاي آينده خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت چيان" وزير نيرو در ديدار امروز (شنبه) با "عثمان علي عثمان زاده" وزير انرژي و ذخاير منابع آب جمهوري تاجيکستان در ساختمان ستادي اين وزارتخانه با اشاره به تعطيلي سازمان هاي اداري در پايتخت به منظور هرچه بهتر برگزار شدن آئين تحليف رياست جمهوري گفت: وزارت نيرو تعطيلي ندارد زيرا دو وظيفه حساس تامين آب و برق کشور را به عهده دارد.
وي با اشاره به  اينکه اخيرا کميته پيگيري کميسيون مشترک در شهر دوشنبه تشکيل شده است گفت: اميدوارم با پيگيري موارد مطرح شده در کميته، هرچه زودتر شاهد برگزاري کميسيون مشترک بين دو کشور باشيم.
چيت چيان با اشاره به اينکه وزارت نيرو نه تنها بابت انرژي بلکه به عنوان رييس کميسيون انرژي هميشه پيگير بوده که موارد مورد علاقه دو طرف از نظر اقتصادي و فني فراهم شود تا بتوانيم همکاري هاي اقتصادي را توسعه دهيم گفت: اميدواريم موضوع پرداخت بدهي ها در خصوص نيروگاه سنگ توده 2 هرچه زودتر مرتفع شود تا وزارت نيرو نيز بتواند دامنه همکاري هاي خود را گسترش دهد.
وزير نيرو آنگاه به پروژه "کاسا هزار" اشاره کرد و افزود: با اتمام اين پروژه، اين امکان وجود دارد که ايران با اين خط همکاري کند و در آينده شايد بخشي از برق توليدي سنگ توده 2 از طريق اين خط به ايران منتقل شود.
"عثمان علي عثمان زاده" وزير انرژي و ذخاير منابع آب جمهوري تاجيکستان نيز ضمن تشکر از  اينکه در يک روز تعطيل مقدمات برگزاري اين ديدار فراهم شده است گفت: سران 4 دولت اعضاي کاسا هزار و بانک هاي سرمايه گذار در دوشنبه حضور داشتند و ضمن بررسي مسائل قرار شد تا پايان سال تهيه لايحه نيز انجام شود.
وي با اشاره به حضور پاکستان ، افغانستان، تاجيکستان و قرقيزستان با سرمايه گذاري خارجي در احداث خط 500 کيلوولت کاسا هزار گفت: توافق هاي اوليه انجام شده و فقط مسائل فني باقي مانده که اميدواريم تا پايان سال مناقصه برگزار شود و در سال بعد نيز کارهاي فني آن آغاز شود.
وزير انرژي و ذخاير منابع آب جمهوري تاجيکستان با اشاره به اينکه در بازديد از نمايشگاه بين المللي برق، شرکت هاي ايراني را بسيار توانمند ديديم و تمايل داريم در مناقصات تاجيکستان حضور داشته باشند گفت: تا پايان سال 2017 تمام مناقصات به پايان خواهد رسيد و از سال بعد کارهاي ساخت آغاز مي شود.
وي ادامه داد: براي خط هاي دائمي 500 کيلوولت ، مسئله خريد و فروش و تعيين تعرفه در حال مشخص شدن است و در اين لايحه پيش بيني شده است که بخشي از بدهي ها به وزارت نيرو از اين طريق پرداخت شود.
عثمان زاده با اشاره به اينکه وي به نمايندگي از طرف رييس جمهور تاجيکستان در مراسم تحليف رياست جمهوري در ايران حضور دارد اظهار داشت: تاجيکستان آمادگي دارد تا در ماه هاي آينده کميسيون مشترک بين دو کشور را در دوشنبه برگزار کند.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد