بخش عمومي
1396/05/14 13:34:00
وزير نيرو در ديدار با وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي خواستار شد:
ارتقاي سطح همکاری های اقتصادي بين ايران و اندونزي/ همکاري مشترک در حوزه هاي برق، انرژي، بانک و ترابري هوايي
وزير نيرو در ديدار با وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي خواهان ارتقاي سطح توسعه اقتصادي بين ايران و اندونزي شد.

وزير نيرو در ديدار با وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي خواهان ارتقاي سطح توسعه اقتصادي بين ايران و اندونزي شد و گفت: جمهوري اسلامي آماده است تا روابط اقتصادي و فني خود را با جمهوري اندونزي افزايش دهد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، "حميد چيت چيان" وزير نيرو در ديدار امروز (شنبه) با "لوهوت بينسار پنجاهيتن " وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي در ساختمان ستادي وزارت نيرو با بيان اينکه جمهوري اندونزي به عنوان بزرگترين کشور اسلامي در جهان مطرح بوده و اندونزي و ايران هر دو از اعضاي مهم کشورهاي اسلامي عضو جامعه بين الملل هستند، ضمن تقدير از سخنان وي در خصوص ستايش مقاومت مردم ايران در مقابل زورگويي هاي غرب گفت: برخي کشورها با استقلال و خودکفايي ايران مخالف هستند و تلاش مي کنند با ايجاد دشمني و نفاق، سد راه پيشرفت ايران در رسيدن به توسعه باشند.
وي با اشاره به اينکه در سال هاي اخير پس از برجام همواره تلاش ايران در برقراري ارتباط دوستانه با ساير کشورها بوده است گفت: به رغم توافق با 1+5 ، اخيرا کشور امريکا قدم هايي براي خدشه دار کردن اين توافق بين المللي برداشته است.
چيت چيان با بيان اينکه آنچه در طول سال هاي تحريم آموخته ايم اين است که بتوانيم توانمندي هاي حوزه خود را افزايش دهيم افزود: جمهوري اسلامي تلاش کرد تا رشد ملي خود را با تکيه بر توانمندي و ظرفيت هاي موجود در کشور ادامه دهد و بر اين موضوع واقف است که همکاري بين کشورهاي اسلامي و در حال رشد قطعا به نفع ملت هاي کشورهاي در حال رشد است و آن ها را در برابر فشارهاي دولت هاي قدرتمند مقاوم تر مي کند.
وزير نيرو با اشاره به علاقمندي ايران به توسعه روابط با اندونزي گفت: جمهوري اندونزي از ظرفيت هاي خوبي برخوردار است که اين همکاري سبب خواهد شد تا هردو کشور از ظرفيت هاي يکديگر منتفع شوند.
وي با بيان اينکه در گذشته تفاهم نامه همکاري ارتباط روابط در حوزه برق و انرژي با جمهوري اندونزي به امضا طرفين رسيده است و مسئولان اندونزيايي از شرکت مپنا نيز بازديد هايي را داشته اند، اظهار داشت: جمهوري اسلامي آماده است تا روابط اقتصادي و فني خود را با جمهوري اندونزي افزايش دهد.
حميد چيت چيان با بيان اينکه در زمان کنوني صادرات اندونزي به ايران حدود دو برابر صادرات ايران به اندونزي است افزود: اين امکان فراهم است تا سطح صادرات را به سطح متعادلي ارتقا دهيم و همکاري هاي في مابين تا سطح انتقال تکنولوژي افزايش يابد.
وي با اشاره به اينکه براي اندونزي به صورت سنتي راه هاي تبادل اقتصادي با اروپا و امريکا باز است و براي ايران نيز ارتباط با اروپا فراهم است افزود: همکاري با کشور اندونزي مي تواند بجز برق و انرژي در زمينه هاي بانکي و ترابری نيز توسعه يابد.
وزير نيرو با استقبال از پيشنهاد وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي در خصوص پرواز هاي مستقيم بين پايتخت هاي دو کشور اظهار اميدواري کرد، گفت و گوهاي تخصصي دو کشور در خصوص دو بلوک نفتي نيز به خوبي ادامه يابد و به نتايج مطلوبي برسد.
"لوهوت بينسار پنجاهيتن " وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي نيز با اشاره به اينکه ايران داراي تاريخچه و تمدن شاخصي در ميان ساير کشورهاي جهان است، ضمن ستايش فرهنگ مقاومت مردم ايران در مقابل زورگويي هاي غرب گفت: مردم ايران الگوي خوبي براي مردم اندونزي هستند.
وي با بيان اينکه کشور اندونزي با همکاري ايران مي تواند به توسعه بيشتري راه يابد گفت: همکاري ايران سبب سربلندي مردم اندونزي در جهان خواهد شد.
وزير ارشد هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي با اشاره به اينکه همکاري اندونزي با شرکت مپنا بايستي به صورت  مديريت و اجرا باشد گفت: ظرفيت توسعه برق اندونزي 7 هزار مگاوات است و سرمايه گذاري در اين زمينه مي تواند افزايش يابد.
وي تکنولوژي ايران را در سطح جهاني بسيار پيشرفته دانست و اظهار اميدواري کرد، ميزان توسعه اقتصادي ايران و اندونزي به سطح قابل قبولي ارتقا پيدا کند.
پنجاهيتن ضمن استقبال از افزايش سطح روابط همکاري هاي ايران و اندونزي گفت: اين کار سبب مي شود تا اندونزي وابسته به تکنولوژي آمريکايي یا کشور خاصی نشود.
وي در خاتمه از وزير نيرو خواست تا در جلسات حضوري متخصصان دو کشور موانع موجود بر سر راه هاي توسعه همکاري بين ايران و اندونزي برداشته شده و پرواز مستقيم بين پايتخت هاي دو کشور نيز اجرايي شود.   
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد