بخش آب
1396/05/10 17:26:00
وزیر نیرو در در نشست با استاندار سمنان:
آب گلوگاه توسعه استان سمنان است/ انتقال سالانه 30 میلیون مترمکعب آب برای شرب سمنان
وزیر نیرو با بیان اینکه آب گلوگاه توسعه استان سمنان است، گفت: پاسخ نهایی مطالعات انتقال آب دریای خزر محیط‌زیست برعهده سازمان محیط زیست است.
 
وزیر نیرو با بیان اینکه آب گلوگاه توسعه استان سمنان است، گفت: پاسخ نهایی مطالعات انتقال آب دریای خزر برعهده سازمان محیط زیست است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمید چیت‌چیان" در نشست با استاندار و مدیران صنعت آب و برق استان سمنان در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری سمنان اظهار داشت: استان سمنان استانی است که ظرفیت‌های توسعه‌ای مناسبی دارد؛ اما به‌طور روشن محدودیت منابع آبی عامل محدودکننده توسعه این استان است.
وی با بیان اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران در صنایع مختلف تمایل دارند تا در این استان سرمایه‌گذاری کنند، افزود: اما امروز آب گلوگاه توسعه این استان است و باید به‌صورت جدی درباره آن چاره‌اندیشی شود.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه انتقال آب از سرشاخه‌های دریای خزر و نیز حوضه آبریز تالار ـ کسیلیان از راهکارهای تأمین آب در این استان محسوب می‌شود عنوان کرد: انتقال سالانه 30 میلیون مترمکعب آب از حوضه آبریز تالار ـ کسیلیان به استان سمنان تخصیص داده‌شده است که برای مصرف آب شرب این استان این میزان آب انتقال می‌یابد.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه مطالعات فاز صفر این پروژه مهم انتقال آب در شرکت آب نیرو انجام‌شده و گزارش اولیه آن در اختیار معاونت آب وزارت نیرو برای بررسی قرار دارد عنوان کرد: انعقاد قرارداد با مشاور این طرح نیز انجام‌شده است و تنها مشکل اجرای آن مشکلات اعتباری است که باید با کمک مجلس و نمایندگان استان سمنان در خانه ملت رفع شود.
وی با اشاره به اینکه انتقال آب از حوضه تالار ـ کسیلیان بسیار ضروری است عنوان کرد: اجرای این پروژه می‌تواند مشکلات آبی استان سمنان را در میان‌مدت رفع کند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران از راهکارهای بلندمدت تأمین منابع آبی برای کویر تشنه مرکز کشور است به آخرین وضعیت این طرح آب‌رسانی اشاره و خاطرنشان کرد: مطالعات این طرح به‌صورت کامل انجام‌شده است و مجوزهای پدافند غیرعامل و میراث فرهنگی نیز برای آن اخذشده است.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه همه گزارش های لازم از اجرای این طرح به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارائه‌شده است تصریح کرد: جلسات متعددی میان کارشناسان و معاونان وزارت نیرو و خود بنده با سازمان حفاظت محیط‌زیست داشته‌ایم و همه سؤالات آنان در این زمینه را به تفصیل پاسخ داده‌ و توجیهات فنی و تخصصی اجرای آن را بیان کرده‌ایم؛ اما هنوز محیط ‌زیست پاسخ مساعد برای این پروژه نداده است.
وی با اشاره به اینکه هدف وزارت نیرو تامین آب استان سمنان به‌صورت بلندمدت است، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست، کارگروه ماده 2 در این زمینه را نیز تشکیل نداده است تا در این زمینه تصمیم‌گیری شود.
چیت‌چیان با اشاره به دیگر طرح‌های آبی در دست اجرا در استان سمنان بیان کرد: خط انتقال آب از سد کالپوش با تجدیدنظر در میزان تخصیص این سد و رفع دغدغه‌های مردم و در نظر گرفتن مشکلات اجتماعی این مهم باید آغاز شود.‌‌
وی با بیان اینکه اجرای سد فینسک از اقدامات بسیار ضروری درباره تأمین منابع آبی مرکز استان سمنان است گفت: امیدواریم تا با توجه به حضور بخش خصوصی برای اجرای این پروژه، شاهد تسریع در اجرای آن باشیم.
  • خبرنگار: محمدمهدی وحدتی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد