بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/05/10 13:38:00
رييس مرکز توسعه صادرات و پشتيباني صنايع وزارت نيرو در ديدار با رايزن اقتصادي سفارت ايتاليا خبر داد:
تشکيل کارگروه مشترک بين ايران و ايتاليا / گسترش همکاري هاي ايران و ايتاليا در صنعت آب و برق
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع وزارت نیرو در دیدار با رایزن اقتصادی سفارت ایتالیا از تشکیل کارگروه مشترک بین ایران و ایتالیا خبر داد.
 
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع وزارت نیرو در دیدار با رایزن اقتصادی سفارت ایتالیا از تشکیل کارگروه مشترک بین ایران و ایتالیا خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)‌ دکتر "حمیدرضا تشیعی" رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو در دیداربا "کارملو فیکارا" رایزن اقتصادی سفارت جمهوری ایتالیا در ساختمان ستادی این وزارتخانه، از ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای برجسته که بعد از برجام با ایران همکاری داشته است یاد کرد و افزود: جمهوری ایتالیا از اهمیت استراتژیک در رابطه با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
وی با اشاره به این مطلب که ایتالیا جزو کشورهایی است که روابط ویژه و راهبردی با ایران داشته است خاطر نشان کرد: با توجه به حساسیت و گستردگی صنعت آب و برق و همچنین اقلیم خشک ایران، می‌توان زمینه‌های خوبی از همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در خصوص صنعت آب و برق را رقم زد.
تشیعی با اشاره به اینکه در سال گذشته و در سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران سند همکاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بین ایران و ایتالیا به امضا رسیده است افزود: ایران نیز متقابلاً تمایل دارد تا روابط خود را در حوزه آب و برق با این کشور گسترش دهد.
وی در ادامه با پیشنهاد تشکیل کارگروهی در تهران یا رم به منظور پیگیری امور گفت: با تشکیل این کارگروه، برنامه ریزی‌های لازم در خصوص جلسات B2B و B2G و G2G خواهیم داشت و می‌توانیم پروژه‌های مشترک آموزشی و پژوهشی و صنعتی را تعریف کنیم.
رییس مرکز توسعه صادرات و پشتیبانی صنایع آب و برق وزارت نیرو تصریح کرد: شرکت‌های ایتالیایی می‌توانند در ایران با هدف انتقال فناوری حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه در این کارگروه مشترک موضوعات را نهایی خواهیم کرد افزود: با تشکیل این کار گروه، بخش خصوصی صنعت آب و برق دو کشور در زمینه همکاری‌های مشترک فعال شده و پروژه‌های جامعی را آغاز خواهند کرد.
" کارملو فیکارا " رایزن اقتصادی سفارت جمهوری ایتالیا نیز با ابراز خرسندی از همکاری‌های دو کشور در حوزه انرژی به خصوص انرژی‌های تجدید پذیرگفت: دفتر اقتصادی و تجاری سفارت ایتالیا آمادگی کامل خود را برای ایجاد کار گروه مشترک و برقراری ارتباط و حضور بخش دولتی و خصوصی ایتالیا در ایران وهمچنین، تسهیل روابط دو جانبه اعلام می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز سند همکاری در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر بین وزارت نیرو و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا به امضا رسیده است افزود: این سند همکاری بین وزارت نیرو و وزارت " محیط زیست، اراضی و پهنه دریا " ایتالیا به امضا رسید تا طرفین بتوانند همکاری‌های مبسوطی را با کمک بخش خصوصی آغاز کنند.
کارملو فیکارا با اشاره به این مطلب که با شناخت بیشتری که حاصل شده است بایستی موانع و مشکلات پیش رو را مرتفع کنیم افزود: شرکت‌های توانمند ایتالیایی علاقه مند هستند تا هرچه زودتر همکاری‌های خود را در حوزه‌های آب و برق و انرژی‌های تجدید پذیر با ایران آغاز کنند.
   
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد