بخش برق
1396/05/09 14:52:00
افتتاح پروژه نوسازی و بازتوانی واحد بخار نیروگاه لوشان
پروژه بازتوانی نیروگاه لوشان با هدف افزایش 80 مگاواتی تولید این نیروگاه با حضور مدیران و متخصصین نیروگاه‌ها افتتاح شد.
 
پروژه بازتوانی نیروگاه لوشان با هدف افزایش 80 مگاواتی تولید این نیروگاه با حضور مدیران و متخصصین نیروگاه‌ها افتتاح شد.
 به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مهرداد علی غلامی" مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی لوشان 96 در آیین افتتاحیه پروژه بومی سازی بازتوانی توربین بخار این نیروگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: "ظرفیت تولید برق واحدهای بخاری نیروگاه شهید بهشتی لوشان به دلیل فرسودگی دستگاه‌ها در سال‌های اخیر به 40 مگاوات محدود شده بود که با استفاده از توان بومی‌سازی در جهت بازتوانی توربین بخار، موفق به بازگشت آن به میزان تولید 120 مگاوات اسمی آن شدیم"
"غلامرضا مهرداد" مدیرکل دفتر فنی پشتیبانی تولید شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در این برنامه به اهمیت اجرای پروژه‌های بازتوانی و احیا توان واحدهای تولید موجود اشاره داشته و اعلام نمودند که: با توجه به محدودیت‌های سرمایه گذاری و طولانی بودن زمان اجرای پروژه‌های احداث واحدهای جدید نیروگاهی راه کار برون رفت از کمبود برق در دوره پیک مصرف استفاده حداکثری از توان و احیا توان از دست رفته در واحدهای نیروگاهی موجود است.
در این راستا و با توجه به عدم حمایت شرکت خارجی سازندهٔ تجهیزات نیروگاهی به دلیل قدمت زیاد تجهیزات، مناقصه ای در سال 1395، توسط شرکت تولید نیروی برق لوشان، برگزار شد. در نهایت در شرایط رقابتی، با حضور رقبای داخلی و خارجی، شرکت مهندسی و خدمات تابا به عنوان پیمانکارِ بازتوانی، انتخاب شد که این کار با استفاده از متخصصان داخلی و بهره گیری از فرایندهای مهندسی مجدد و مهندسی معکوس، با کمتر از یک سوم هزینه مشابه طرح‌های خارجی به مرحله بهره برداری رسید.
"علی نیکبخت" مدیرعامل شرکت مهندسی و خدمات تابا اعلام کرد: این پروژه با اتکا به ظرفیت‌های موجود مهندسی، پژوهشی، دانشگاهی و تولیدی در کشور در سه فاز مهندسیِ ساخت، مونتاژِ اجزاء و نصب قطعات بر روی توربین در بازه زمانی کمتر از پنج ماه به سرانجام رسید و این مهم تنها به مدد برنامه ریزی و مدیریت دقیق پروژه و همچنین پیگیری دستگاه نظارت کارفرما، محقق شده است.
در ادامه، کوشا مدیر کل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت مادر تخصصی برق حرارتی گفت: امید است اجرای موفق پروژه بازتوانی نیروگاه لوشان بتواند به عنوان نمونه ای کارآمد، فرهنگ بازتوانی را در سایر نیروگاه‌های کشور گسترش دهد.
نیروگاه شهید بهشتی لوشان، در سال 1351 به بهره برداری رسید. این مجموعه یکی ازنیروگاه‌های حرارتی با ظرفیت تولید 360 مگاوات است که شامل 2 واحد گازی 60 مگاواتی و 2 واحد بخار 120 مگاوات است.
با گذشت قریب به 5 دهه، از فعالیت مداومِ این نیروگاه، توربین‌های بخار در شرایط عملکردی مناسبی نبوده، پره‌ها و پوسته‌های توربین در طول زمان، دچار خوردگی و خستگی شده و باعث افت توان تولید واحدهای شده است.
 
  • خبرنگار: فرشاد شریفی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد