بخش برق
1396/05/08 14:23:00
وزير نيرو در آئين افتتاح طرح‌های فوق توزيع و انتقال برق تهران خبر داد:
کاهش یک‌هزار ميليارد تومان هزینه‌های تولید برق در دو سال گذشته/ تحقق 4500 مگاوات پيک‌سايي در سال جاري
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های فوق توزیع و انتقال برق تهران گفت: در دو سال گذشته توانسته‌ایم یک هزار میلیارد تومان از هزینه‌های تولید برق کشور را کاهش دهیم.
 
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های فوق توزیع و انتقال برق تهران گفت: در دو سال گذشته توانسته‌ایم یک هزار میلیارد تومان از هزینه‌های تولید برق کشور را کاهش دهیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو پیش از ظهر امروز (یکشنبه)‌ در آئین افتتاح 59 طرح و آغاز عملیات اجرایی 29 طرح فوق توزیع و انتقال برق تهران در شرکت برق منطقه‌ای تهران با بیان این مطلب که واقعی شدن قیمت برق باعث روی آوری صنایع و مصارف خانگی به سمت تکنولوژی‌های کم مصرف بخش برق در کشورخواهد شد، اظهار داشت: واقعی شدن قیمت‌ها باعث فراهم شدن منابع مالی بیشتر برای توسعه صنعت برق در کشور خواهد شد.
وی ادامه داد: تمام تلاش وزارت نیرو معطوف به حوزه مدیریت مصرف نبوده است، بلکه در 2 سال گذشته وزارت نیرو سعی کرده با سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت مصرف، هزینه‌های تولید را تا 1000 میلیارد تومان کاهش دهد.
وزیر نیرو با بیان اینکه در برخی استان‌ها از نظر مصرف با شرایط به مراتب بدتري از تهران روبرو هستیم، اظهار داشت: در برخی استان‌ها تا 19.8 درصد با رشد مصرف برق روبرو بوده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه در شرکت برق منطقه‌ای غرب 18، گیلان 13، فارس 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش مصرف داشته‌ایم که در نوع خود بی سابقه بوده است، گفت: وجود این مصارف و روند بی‌رویه مصرف برق در کشور حاکی از وجود یک بیماری لاعلاج در صنعت برق کشور است.
چیت‌چیان با بیان اینکه مسئولان اقتصادی کشور و مجلس شورای اسلامی همگی بایستی به فکر مهار این رشد مصرف باشند، افزود: اگر این روند رشد ادامه پیدا کند تمام منابع سرمایه‌گذاری نیز برای تأمین برق مورد نیاز کفایت نخواهد کرد.
وی در ادامه اضافه کرد: این نرخ رشد صرفاً نتیجه افزایش دمای هوا، فعالیت‌های اقتصادی و یا افزایش جمعیت نیست، بلکه نشان دهنده وجود یک بیماری در صنعت برق کشور است.
وزیر نیرو سپس با اشاره به این مطلب که صنعت برق، صنعتی سرمایه بر است و تفاوت فاحشی با سایر صنایع دارد اذعان داشت: به عنوان نمونه برای افزایش 1000 مگاوات تولید، حداقل 2 هزار میلیارد تومان بایستی سرمایه گذاری در بخش تولید انجام گیرد و اگر سرمایه گذاری در بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم این مبلغ تا 2 برابر افزایش خواهد يافت.
وی با اشاره به اینکه همت وزارت نیرو تنها معطوف به بخش توزیع نبوده بلکه برای بخش پیک سایی و مدیریت مصرف نیز سرمایه گذاری جدی انجام شده است، گفت: یکی از این اقدامات بسیار مهم تعامل سازنده با بخش صنعت و کشاورزی بوده است.
حمید چیت چیان با اشاره به اینکه اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت پیک سال جاری به 60 هزار مگاوات می‌رسید، افزود: رقم کنونی پیک که اخیراً منتشر شده نشان از آن دارد که ما توانسته‌ایم 4500 مگاوات پیک سایی انجام دهیم.
وی یکی از امتیازاتی را که در سال گذشته از سوی صنعت برق برای پیک سایی در ارتباط با صنایع انجام شد را تخصیص 200 میلیارد تومان به صنایع کشور دانست و افزود: صنایع در این طرح زمان اورهال خود را به زمان پیک مصرف منتقل کردند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال گذشته قریب به 250 میلیارد کیلووات ساعت برق به مشترکان فروخته‌ایم گفت: اگر این رقم در 66 تومان به ازای هر کیلووات ساعت ضرب شود به رقم 17 هزار و 500 میلیارد تومان خواهیم رسید که کل درآمد صنعت برق کشور در سال گذشته بوده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بر اساس قانون برنامه ششم توسعه سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور اضافه کنیم نیاز به اعتباری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان خواهیم داشت، گفت: اگر هزینه‌های بخش انتقال و توزیع را نیز به آن اضافه کنیم بسیار بیشتر از کل درآمد صنعت برق خواهد شد، بنابراین چاره ای جز حرکت به سمت واقعی کردن قیمت‌های برق نداریم.
وی در ادامه گفت: هوشمند سازی شبکه برق می‌تواند بجزکاهش هزینه تولید، مصرف برق را نیز بهینه کند.
وزیر نیرو وضعیت برق تهران را از شرایط ویژه ای برخوردار دانست و در ادامه بیان داشت: بخشی از خطوط تولید، پست‌ها و خطوط انتقال و توزیع برق تهران، با فرسودگی روبرو است که نشان از آن دارد، تهران نیازمند احداث تونل‌های انرژی متعدد در سطح پایتخت است.
وی با اشاره به عملکرد مناسب شرکت برق منطقه ای تهران در یکسال گذشته گفت: افزایش 7 برابری احداث خطوط 63 کیلوولت در تهران در مقایسه با سال گذشته، یکی از اقدامات شایسته این شرکت است.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد