بخش آب
1396/05/03 12:17:00
دکتر جهانگيري در آيين آبگيري سدجاميشان کرمانشاه؛
وزارت نيرو يکي از موفق‌ترين وزارتخانه کشور در دولت یازدهم است/ مسأله آب يکي از حياتي ترين مسائل کشور است
معاون اول رييس جمهور گفت: وزارت نيرو در سه سال گذشته يکي از موفق ترين وزارتخانه هاي کشور بوده است و بايد اين زحمات را قدر دانست.

معاون اول رييس‌جمهوری گفت: وزارت نيرو يکي از موفق‌ترين وزارتخانه هاي کشور در دولت یازدهم بوده است و بايد اين زحمات را قدر دانست.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، دکتر "اسحاق جهانگیری" صبح امروز (سه‌شنبه) در آیین آبگیری رسمی همزمان دو سد مخزنی «جامیشان و زمکان» گفت: ایران کشوری در منطقه خشک و نیمه خشک است و با توجه به مصرف بالای آب در بخش‌های مختلف پیش بینی می‌شد که به مرور زمان دچار مشکل شویم. امروز وضعیت دریاچه ارومیه و سایر تالاب‌ها و نیز گزارش‌هایی که از دشت‌های کشور ارائه می‌شود نشان می‌دهد که این بحران در حال عمیق شدن است و باید برای مواجه شدن با آن تدبیری جدی اندیشید.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه کم آبی باعث شده که حساسیت‌ها و نگرانی در میان استان‌ها برای تأمین آب مورد نیاز شدت یابد، گفت: به همین منظور در دولت یازدهم به منظور استفاده مطلوب از آب‌های کشور که از دسترس خارج می‌شدند نهضت عظیم سد سازی راه افتاد.
وی افزود: بر اساس آمارها در 4 سال گذشته 34 میلیارد متر مکعب ذخیره آب به منظور تنظیم بخشی پشت سدها مهار شد و اگر این اتفاق رخ نداده بود امروز با توجه به افزایش مصرف آب شرایط دشواری داشتیم.
جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت بر اساس آینده نگری کار بزرگی انجام داد اظهار داشت: ما برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هر گاه به رهبر معظم انقلاب مراجعه کردیم ایشان تاکید داشتند که این منابع متعلق به بخش خصوصی است و باید در اختیار آن‌ها قرار گیرد. تنها هنگامی که برای اجرای طرح‌های مربوط به آب از معظم له درخواست کردیم ایشان با بزرگواری به اختصاص 10 میلیارد دلار به منظور اجرای این طرح‌ها موافقت کردند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: نتیجه موافقت ایشان این شد که امروز ما با سرافرازی اعلام کنیم که ده‌ها سد در کشور به بهره برداری رسیده و میلیاردها متر مکعب آب در دسترس بخش‌های مختلف قرار گرفته تا فرصت‌های جدیدی برای تولید و اشتغال ایجاد شود.
وی با بیان اینکه امروز ما برای پرداخت منابع به پیمانکاران حوزه آب با کمترین مشکل مواجه هستیم، گفت: اعتبارات بی سابقه ای که از محل صندوق توسعه ملی در اختیار ما است ما را قادر ساخته تا هزینه‌های مربوط به این طرح‌ها را به سهولت پرداخت کنیم.
جهانگیری تصریح کرد: در مدیریت مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی بیش از جاهای دیگر باید تلاش کنیم. دولت منابع خوبی را برای کشت گلخانه ای و آبیاری نوین اختصاص داده که با استقبال خوب کشاورزان مواجه شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه همه افراد شاخص و نخبگان فکری و رسانه‌ها باید در ترغیب مردم به کاهش مصرف آب و صرفه جویی تلاش کنند، گفت: در بخش صنعت نیز باید صنایع پرمصرف در سواحل کشور به ویژه سواحل دریای عمان و خلیج فارس استقرار یابد. ما برای توسعه سواحل مکران برنامه ریزی جدی انجام داده‌ایم تا این مناطق به کانون توسعه کشور و جذب سرمایه و جمعیت تبدیل شود.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو از موفق‌ترین وزارتخانه‌ها در دولت یازدهم بوده است، گفت: از جایگاه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی از وزیر و همه نیروها و به ویژه بخش خصوصی فعال در طرح‌های برق و آب کشور که مشتاقانه و علاقمند پای در میدان کار گذاشتند قدردانی می‌کنم.
جهانگیری بار دیگر خاطر نشان ساخت: به همه ایرانیان عزیز می گویم اگر با مسئله آب درست برخورد نکنیم این مسئله می‌تواند آینده ما و کشور را به مخاطره بیندازد. بنابراین هر انسان دلسوزی باید به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هرچه زیربناهای توسعه در کرمانشاه فراهم شود گام بلندی در توسعه ایران برداشته شده است، گفت: امروز دو سد در شهرستان‌های سنقر کلیایی و دالاهو افتتاح شد. دولت نسبت به حل مسائل مردم آگاهی دارد و امیدوار است با به ثمر رسیدن این طرح‌ها بسترهای توسعه بیش از پیش در کرمانشاه فراهم شود.
وی با اشاره به افتتاح طرح‌های آبرسانی روستایی گفت: در یکی از جلسات شورای عالی آب فیلمی را نمایش داده‌اند که در آن مردم برخی روستاها با دشواری‌های اساسی برای تأمین آب شرب مورد نیاز مواجه بودند. این فیلم دل هر انسانی را به درد می‌آورد. در همان جا تصمیم گرفتیم تا در این باره اقدامی جدی انجام دهیم.
جهانگیری با بیان اینکه در سال گذشته 500 میلیون دلار و امسال 200 میلیون دلار به موضوع آبرسانی به روستاها اختصاص یافته است، اظهار داشت: نتیجه این تصمیم گیری آبرسانی به 2900 روستا بود که این میزان به اندازه 10 برابر سال قبل است. دولت این روند را با همین سرعت ادامه خواهیم داد تا روستاییان عزیز نه تنها دغدغه آب آشامیدنی سالم بلکه نگرانی از بابت راه، برق،‌ گاز و امکانات زیربنایی دیگر نداشته باشند.
معاون اول رییس جمهور گفت: در اواخر سال گذشته دولت مصوبه ای به مجلس شورای اسلامی به منظور اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به موضوع اشتغال روستاییان به ویژه مرزنشینان ارائه کرد. این مصوبه هر چند با تأخیر به تصویب رسیده است و در آینده نزدیک این منابع با بهره‌های ارزان به افرادی پرداخت خواهد شد که برای اشتغال در روستاها فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: دولت در سالهای گذشته نیز برای تأمین وام روستایی اقدامات خوبی انجام داده است اما این منبع جدید در سال جاری خواهد توانست تحولی بزرگ در روستاها بویژه مرزها ایجاد کند.
جهانگیری با اشاره به تهیه دستورالعملی برای ارائه این وام‌ها در دولت خبر داد و از سرمایه گذاران و علاقمندان به تولید و بویژه روستاییان خواست تا طرح‌های خود را آماده و ظرف یک ماه آینده ارائه کنند.
معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر به همه دختران کشور، گفت: به همه دختران عزیزم در سراسر کشور تبریک عرض می‌کنم و از خدای متعال برای آنان سعادت، سلامت و توفیق آرزومندم.
وی همچنین گفت: مردم کرمانشاه حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند، آن‌ها مرز دارانی هستند که در دوران دفاع مقدس از مرز و اعتبار و حدود ایران اسلامی پاسداری کردند و با تقدیم بهترین فرزندانشان دین خود را به ایران و اسلام ادا کردند.
دکتر جهانگیری سپس خاطر نشان ساخت: در روزهای پایانی دولت یازدهم هستیم و پس از تنفیذ رأی دکتر روحانی توسط رهبر معظم انقلاب و برگزاری مراسم تحلیف دولت دوازدهم تلاش خود را برای پیشرفت توسعه در ابعاد مختلف آغاز خواهد کرد.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهوری، مهندس "حمید چیت چیان" وزیر نیرو، در سخنانی ضمن مقایسه میزان سد سازی در 4 سال اخیر با دوران پیش از انقلاب و سال‌های بعد از انقلاب، گفت: این حجم از توسعه و تلاش برای احداث سد و استهصال در تنظیم بخشی آب مورد نیاز مردم نشان دهنده حرکتی عظیم در کل کشور و بویژه در استان‌های غربی است.
وی گفت: این حرکت به دست مهندسان و متخصصان و کارگران ایرانی رخ داد و با تداوم این مسیر در سال جاری امیدواریم نگرانی‌ها در مسئله آب کاهش یابد.
مهندس چیت چیان ضمن تشکر از آینده نگری و بینش عمیق رهبر معظم انقلاب در مورد مسئله آب گفت: وزارت نیرو در زمینه آبرسانی به روستاها نیز گام‌های عمیقی برداشته است به طوری که در سال 95 به 2900 روستا آبرسانی شد.
در ابتدای این مراسم طرح آبرسانی به 800 روستا در استان‌های لرستان، فارس، مازندران و کرمانشاه از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
دکتر جهانگیری در پیام‌های جداگانه به استانداران ابراز امیدواری کرد اقدامات دولت بتواند ضمن آماده سازی مسیر توسعه موجبات رضایت و آسایش روستاییان ایران را فراهم آورد.

  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد