بخش آب
1396/04/27 16:01:03
رئیس هیأت اجرایی کمیته ملی سدهای بزرگ ایران خبر داد:
میزبانی ایران برای برگزاری پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه
رئیس هیأت اجرایی کمیته ملی سدهای بزرگ ایران از میزبانی ایران برای برگزاری پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (Asia-Pacific Group) در سال 2019 خبر داد.
 
رئیس هیأت اجرایی کمیته ملی سدهای بزرگ ایران از میزبانی ایران برای برگزاری پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (Asia-Pacific Group) در سال 2019 خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس اعلام دبیرخانه کمیته اجرایی سدهای بزرگ ایران، رئیس هیأت اجرایی از برگزاری پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (APG) با حضور نمایندگانی از بیش از 30 کشور در تهران خبر داد. در اجلاس سالانه (ICOLD) با حضور بيش از 1120 نفر از 72 كشور جهان که 12 تا 16 تیر 1396 در شهر پراگ جمهوری چک برگزار شد و در حاشیه نشست هیأت رئیسه گروه آسیا- اقیانوسیه، ایران برای میزبانی پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (APG) برگزیده شد.
علی نورزاد افزود: گروه (APG) در سال 2002 با هدف ارتقای همکاری و تبادل اطلاعات، تجربه و نظرات با محور موضوعات مرتبط با سد در بین کشورهای مختلف منطقه به عنوان یک باشگاه منطقه‌ای تأسیس شد و حال پس از برگزاری چهارمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (APG) در کشور ژاپن، ایران میزبان این رویداد مهم در سال 2019 خواهد بود.
وی با بیان اینکه گروه آسیا و اقیانوسیه، بزرگ‌ترین باشگاه منطقه‌‏ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم‌ترین مجمع تصمیم‌گیری درخصوص توسعه و بهبود امور سد در منطقه است، خاطرنشان کرد: براساس هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، پنجمین کنفرانس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه (APG) با هدف تبیین و بررسی سیاست‌های منطقه‌ای در حوزه سد و تبادل تجربیات و توسعه همکاری‌های بین‌المللی، به میزبانی ایران در سال 2019 در تهران برگزار می‌شود.
کميسيون جهانی سدهای بزرگ (ICOLD) که مرکز آن در پاريس قراردارد، در سال 1928 ميلادی يعنی قريب به 89 سال قبل به‌منظور ارتقای دانش سد سازی و تبادل تجربيات کارشناسان جهان در زمينه مهندسی سدسازی ايجاد شد.
کميسيون بين‌المللی سدهای بزرگ دارای 100 عضو کشوری از کشورهای جهان، که بيش از 90 درصد منابع آب دنيا را در اختيار دارند، است. جمهوری اسلامی ايران از سال 1970 ميلادی (1349 شمسی) به عضويت اين کميسيون درآمده است.
در هشتاد سال گذشته فعاليت‌های اين کميسيون در موارد بسيار مهمی چون ايمنی سدها، رفتارنگاری و رفتارسنجی، مسائل اجرائی، بررسی کهولت سدها، سرريزها و اثرات آن در محيط‌زيست تمرکز يافته بود درحالي‌که در سال‌های اخير به موضوعات مهم ديگری چون بررسی هزينه احداث سدها، مسائل رودخانه‌های مرزی و تحليل مالی پروژه‌های سدسازی نيز بدان افزوده شده است.
  • خبرنگار: نیما توکلی شیرازی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد