بخش برق
1396/03/08 09:43:00
يادداشت/
«نوآوری»؛ نوشداروي رفع چالش هاي فراروي بخش تولید برق
علی اصغر عبدلی - معاون اداره کل بهسازی نیروگاه های شرکت تولید برق حرارتی
با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی تولید برق در دنیا، لازم است ضمن استفاده از تکنولوژی جدید در نیروگاه‌ها و تاسیسات جدید الاحداث، نیروگاههای در حال بهره برداری نیز که بعضاً دارای سابقه بهره برداری بیش از بیست سال می‌باشند به تکنولوژی روز مجهز شوند.
لیکن در بسیاری از موارد بدلیل طراحی خاص واحدها و تکنولوژی قدیمی آنها، این امر به سادگی ممکن نبوده و استفاده از آن‌ها مستلزم ابتکار و نوآوری در اجرای تغییر تکنولوژی نیروگاه‌ها می‌باشد. یکی از این موارد تغییر اقلیم آب و هوا در سالهای اخیر و محدودیت منابع آبی کشور است که باعث شده است تعدادی از نیروگاه‌های کشور با کمبود منابع آبی مواجه شوند. در این زمینه رویکرد صنعت برق در بخش تولید استفاده از تکنولوژی‌های با حداقل مصرف آب در نیروگاه‌ها ضمن حفظ توان تولیدی آن‌ها است. طرحهای اجرا شده در تعدادی از نیروگاه‌ها توانسته است میزان مصرف آب را تا 90 درصد کاهش دهد و باالطبع میزان برداشت از سفره‌های زیرزمینی کشور را کاهش دهد.
همچنین محدودیت منابع اولیه، باعث شده است تا صنعت برق در بخش تولید، با ایجاد نوآوری، منابع جدید را جایگزین منابع مرسوم نماید. از جمله این طرحها می‌توان به طرح همکاری در احداث شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه شهرهای مجاور نیروگاه‌ها و استفاده از پساب تصفیه شده بجای آب خام استخراجی از چاههای عمیق اشاره نمود.
یکی دیگر از چالشهای بخش تولید برق، مشکلات و حوادثی است که در نیروگاههای قدیمی بروز می‌کند که عمدتاً بدلیل خارج از رده بودن تولید این نیروگاهها و قطعات و تجهیزات آن‌ها، امکان تأمین و جایگزین کردن آن‌ها با قطعات اصلی وجود ندارد. در این گونه موارد لازم است که یا با تغییر در تجهیزات و قطعات و با صرف هزینه و وقت زیاد، تکنولوژی نیروگاه‌ها را تغییر داد و یا با استفاده از روشهای ابتکاری و جدید که در دستورالعملهای شرکتهای سازنده نیز وجود ندارد، ازتجهیزات و قطعات موجود استفاده کرد. در این موارد تلاش متخصصان صنعت برق استفاده حداکثری از توان داخلی و ارائه طرحهای جدید جهت تعمیر و استفاده از تجهیزات و قطعات موجود می‌باشد و بعضاً طرحهای ارائه شده مورد استفاده سازنده اصلی تجهیزات نیز قرار می گیرد.
بکارگیری روش‌های نوین بهره برداری، تعمیرات و نگهداری از تجهیزات مانند CM و RCM جهت به حداقل رساندن حوادث شبکه و نیروگاهها یکی از اقداماتی است که سرلوحه صنعت برق کشور است. با توجه به این مهم است که کماکان نیروگاههای با قدمت بیش از 50 سال نیز در ساعات نیاز شبکه به تولید برق در مدار تولید قرار می‌گیرند. شاهد این مدعا آمادگی بیش از 98 درصدی نیروگاهها در پیک تابستان سال 95 می‌باشد.
یکی دیگر از اهداف صنعت برق استفاده حداکثری از تجهیزات و ظرفیت منصوبه در شبکه برق کشور می‌باشد و در این راستا طرحهای ارزنده ای ارائه و اجرا شده است. از جمله این طرحها استفاده از سیستم‌های خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور توربینهای گازی و طرح IGV+ به عنوان روش‌های کم هزینه و زود بازده جهت افزایش ظرفیت نیروگاه‌های گازی می‌باشد. با اجرای این طرحها در نیروگاه‌های گازی بالغ بر 1100 مگاوات به توان قابل تولید نیروگاه‌ها در زمان پیک شبکه (زمانی که حداکثر مصرف برق در شبکه وجود دارد) افزوده شده است در حالیکه هزینه سرمایه گذاری آن کمتر از 10 درصد هزینه نصب واحد جدید است.
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر