بخش برق
1396/03/02 21:52:26
با حضور معاون امور برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو؛
نشست شوراي سياستگذاري سامانه اطلاعات مكاني در اراک برگزار شد
سومين نشست شوراي سياستگذاري سامانه اطلاعات مكاني (GIS) با حضور استاندار استان مركزي ، معاون امور برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو ، مديران عامل صنعت آب و برق استان مركزي ، روساي دانشگاههاي استان و جمعي از مديران صنعت آب و برق و سازمان نقشه برداري كشور در شركت برق منطقه اي باختر برگزار شد.
سومين نشست شوراي سياستگذاري سامانه اطلاعات مكاني (GIS) با حضور استاندار استان مركزي ، معاون امور برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو ، مديران عامل صنعت آب و برق استان مركزي ، روساي دانشگاههاي استان و جمعي از مديران صنعت آب و برق و سازمان نقشه برداري كشور در شركت برق منطقه اي باختر برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این نشست دكتر "محسن بختيار" معاون امور برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو با اشاره به اهميت برگزاري چهارمين کنفرانس ملي سامانه اطلاعات مکانی (GIS) اظهار داشت: توجه به اهميت سامانه اطلاعات مكاني در اسناد بالادستي برنامه پنج‌ساله و اقتصاد مقاومتي بسيار حائز اهميت است و تمامي دستگاه‌هاي زيرمجموعه وزارت برق مکلف هستند در راستاي تهيه اطلاعات مکاني دقيق نسبت به گذشته سرعت و تلاش بيشتري به خرج دهند.
بختيار افزود: براي برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري‌هاي آينده کشور، دسترسي به اطلاعات دقيق و يکپارچگي اطلاعات و استفاده از تمامي اطلاعات دستگاه‌ها لازم است.
 وي هدف اصلي از برگزاري كنفرانس هاي سامانه اطلاعات مكاني در حوزه آب و برق را افزايش سطح دانش همكاران وزارت نيرو و همچنين به اشتراك گذاشتن ، اطلاعات ، تجربيات و پروژه هاي مكان محور با ساير دستگاه هاي اجرايي در جهت ارتقای هماهنگي هاي بيشتر برشمرد.
 معاون امور برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو بابيان اينکه اطلاعات مکاني دستگاه‌هاي مختلف اجرايي در تمام نقاط کشور و ازجمله استان مركزي در حال تهيه است، خاطرنشان کرد: در برنامه ريزيها و انتخاب مكان هاي مناسب جهت احداث تاسيسات برق و آب ، تصفيه‌خانه‌ها و ... بايد تمامي اسناد اطلاعات مکاني،محيط زيستي،جمعيتي، منابع آبي ،آلودگي هاي هوا را مورد بررسي و توجه سياستگذاران قرار گيرد.
وي برگزاري کنفرانس ملي سامانه مکاني را با استفاده از فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي توسط دانشمندان و اساتيد در راستاي ارتقاي سطح علمي اطلاعات مؤثر دانست و متذکر شد: با تهيه اطلاعات کامل و دقيق ملي مي‌توان اين اطلاعات يکپارچه را در اختيار مهندسين و محققين کشور قرارداد و اگر اين اطلاعات يکدست منظم باشد؛ مي‌توان بين تمامي دستگاه‌هاي اجرايي يک سيستم اطلاعاتي يکپارچه برقرار کرد.
در ادامه مهندس "محمود زماني قمي" استاندار استان مرکزي بيان داشت: با توجه به اينکه استان مركزي قطب چهارم صنعت کشور محسوب مي شود راه اندازي يک سامانه جامع اطلاعاتي براي بهره برداري صحيح از منابع ضرورت دارد. 
استاندار مركزي افزود: احيا و راه اندازي کارخانه هاي تعطيل و نيمه تعطيل استان مرکزي در سال گذشته در دستور کار مديريت ارشد استان قرار گرفت که مديران وابسته به وزارت نيرو نقش مهمي در موفقيت اين مهم بر عهده داشتند. 
وي برگزاري چهارمين کنفرانس ملي سامانه اطلاعات مکاني در استان مركزي را در راستاي همسان‌سازي اطلاعات بين دستگاه‌هاي اجرايي مؤثر دانست و تصريح كرد : ستاد مديريت استانداري تمام تلاش خود را در راستاي برگزاري هر چه ‌بهتر اين همايش و کنفرانس بکار خواهد بست.
اين گزارش مي افزايد در اين نشست فرهاد شبيهي مدير عامل شركت برق منطقه اي باختر ضمن ارائه گزارشي از حوزه فعاليت و عملكرد برق باختر در طي دولت يازدهم اظهار داشت: پياده‌سازي و استقرار سامانه ملي اطلاعات مکاني در شرايط بحراني و استراتژيک بسيار لازم و ضروري مي باشد و در راستاي اقتصاد مقاومتي در برنامه هاي سوم، چهارم و پنجم توسعه بر اين موضوع تاكيد گرديده است.
وي افزود: با استقرار و بهره‌برداري از اين سامانه اطلاعاتي در تمامي دستاوردهاي حوزه آب، برق و مکان‌يابي پست‌ها و نيروگاه‌ها و همچنين مکان‌يابي حوزه منابع آبي در بخش کشاورزي بويژه در مديريت بحران آب بسيار کاربرد دارد.
وي خاطرنشان کرد: به همت وزارت نيرو و انجمن مهندسين حوزه برق و الکترونيک چهارمين کنفرانس ملي سامانه اطلاعات مکاني در آذرماه سال جاري با حضور جمعي از اساتيد و سخنران بين‌المللي و ايراني مقيم ساير کشورها برگزار مي‌شود.
مديرعامل برق منطقه‌اي باختر در ادامه فقدان نقشه‌هاي پايه و به‌روز شده، نبود لينک ارتباطي، توجه ويژه به محتواي علمي کنفرانس با رويکرد چاره‌انديشي درزمينه سرعت بخشيدن به عملياتي شدن Gis در حوزه وزارت نيرو، بازنگري مقالات ارائه ‌شده در کنفرانس‌هاي گذشته، استفاده از پتانسيل تمامي دستگاه‌هاي مرتبط در سياست‌گذاري و استفاده از توان دستگاه‌هاي اجرايي را از جمله مشکلات و پيشنهادات در زمينه استقرار سيستم سامانه ملي مکاني عنوان کرد.
  • خبرنگار: مژگان اسماعيلي
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد