بخش برق
1396/02/18 15:53:00
نگاهي به برق‌رساني روستايي در سيستان و بلوچستان در دولت يازدهم؛
خداحافظي 528 روستاي سيستان و بلوچستان با چراغ نفتي
غلامرضا رخشانی مهر- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان
 
استان سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور درجنوب شرقی ایران قرارگرفته که با 180 هزار و 726 کیلومتر مربع بیش از 11 درصد وسعت ایران را در برمی‌گیرد. این استان دارای 19 شهرستان، 32 بخش، 37 شهر، 110 دهستان و 9 هزار و 658 آبادی است.
سیستان و بلوچستان 1100 کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و 300 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد که این گستردگی باعث شده برای طی کردن مسیر از شمالی‌ترین منطقه استان در سیستان تا جنوبی‌ترین منطقهٔ استان در کنار ساحل چابهار مسیری در حدود 1300 کیلومتر باید ساعت‌ها طی طریق کرد.
این پراکندگی و گستردگی و همچنین وجود مناطق صعب‌العبور کار برق‌رسانی به مناطق مختلف، استان را آن‌چنان سخت کرده بود که تلاش‌های دولت‌های قبل هم به نتیجه نرسیده بودوعدم وجود برق در قرن ارتباطات شرایط زندگی را در روستاها سخت کرده بود و در نتیجه علاوه بر زیر سؤال رفتن خدمات چندین سالهٔ دولت‌های جمهوری اسلامی، این کمبود باعث مهاجرت روستاییان به شهرها نیز شده بود بنابراین عطف به دستور وزیر نیرو مبنی بر برق رسانی به تمامی روستاهای بالای 10 خانوار فاقد برق و با نگاه توسعه محور شرکت توزیع استان پای درحرکتی بزرگ و تاثیرگذار برای بالا بردن سطح رفاهی مردم روستایی دراستان گذاشت، به این ترتیب با حرکت جهادی از سال 92 تا 95 توانست با اجرای 528 پروژه کار برق رسانی به تمام روستاهای بالای 10 خانوار را تکمیل کند. در واقع، شاید بهتر است گفته شود که 528 روستای استان با چراغ نفتی خداحافظی کردند.
برق‌رسانی در این مناطق که مردم از وضعیت معیشتی و رفاهی مناسبی برای زندگی برخوردار نبودند باعث ایجاد رونق و توسعه اجتماعی –فرهنگی و اقتصادی روستاها شده است.
یکی ازمصادیق بارز توانمندی و پویایی شرکت توزیع برق استان سیستان و بلوچستان تعهد و ایجاد التزام به تأمین برق 146 روستا در سال 95 بود که اکثر آنهادر مناطق صعب العبور و دور از مناطق شهری و با دسترسی سخت قرار داشتند که سال‌ها به علت سختی تردد و دشواری دسترسی ماشین آلات و نیروهای فنی و همچنین هزینه‌های بالای اجرای عملیات در خاموشی به سر می‌بردند. یکی از این روستاها پاسداری نام دارد. روستای پاسداری از توابع بخش مرکزی دهستان سپکوه شهرستان سیب و سوران به فاصله 75 کیلومتری از مرکز شهرستان قراردارد.
کار برق‌رسانی این روستا به‌رغم اینکه در سال 94 به دلیل عدم وجود جاده دسترسی و صعب‌العبور بودن مسیر از سمت روستای بخشی با طول 6 کیلومتر شبکه فشار متوسط از لیست برق‌رسانی حذف شده بود در سال 95 با توجه به سیاست وزارت نیرو برای اتمام برق‌رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار بر اساس سرشماری سال 90 با جایگزینی مسیر جدید توسط شرکت توزیع نیروی برق و با احداث 14 کیلومتر شبکه فشار متوسط، 98.1 کیلومترشبکه فشار ضعیف و 2 دستگاه پست هوایی انجام شد. این پروژه با اعتباری بالغ بر 6 میلیارد و 776 میلیون ریال، 35 خانوار را از نعمت روشنایی برق بهره‌مند ساخت.
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد