بخش آب
1396/01/17 13:09:00
با همراهی وزیر نیرو
معاون اول رییس‌جمهور از طرح‌های مقابله با ریزگردها در خوزستان بازدید کرد/ اجرای 7 هزار هکتار درختکاری در جنوب شرق اهواز
معاون اول رییس جمهور از طرح‌ها و پروژه‌های مقابله با ریزگردها در کانون‌های مولد گرد و غبار در جنوب شرق اهواز بازدید کرد.
معاون اول رییس جمهور از طرح‌ها و پروژه‌های مقابله با ریزگردها در کانون‌های مولد گرد و غبار در جنوب شرق اهواز بازدید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در دومین روز از سفر خود به استان خوزستان، با حضور در برخی مناطق جنوب شرق اهواز از طرح احداث کانال انتقال آب به عرصه‌های فوق بحرانی گرد و غبار و نیز طرح درختکاری برای مقابله با ریزگردها در کانون‌های مولد گرد و غبار بازدید کرد.
معاون اول رییس جمهور در جریان این بازدیدها از نزدیک روند اجرای طرح احداث کانال انتقال آب و نیز طرح درخت کاری را مورد بازدید قرار داد و با توضیحات وزرای نیرو و جهاد کشاورزی در جریان جزئیات این طرح‌ها و برنامه زمان بندی شده آن‌ها قرار گرفت.
گفتنی است هدف از اجرای طرح احداث کانال انتقال آب به عرصه‌های فوق بحرانی گرد و غبار در جنوب شرق اهواز مرطوب سازی 42 هزار هکتار از اراضی این منطقه است که طول کانال انتقال آب 44 کیلومتر و ظرفیت کانال 20 متر مکعب بر ثانیه است.
مساحت زمین در طرح درختکاری نیز در جنوب شرق اهواز 7 هزار هکتار بوده و تعداد نهال‌های پیش بینی شده 1 میلیون و 750 هزار اصله نهال است که با مشارکت سازمان بسیج سازندگی سپاه پاسداران، پیمانکاران و جوامع محلی در دست اجرا است.
معاون اول رییس جمهور در حاشیه بازدید از این طرح‌های در دست اجرا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مسائلی که بصورت جدی بخشی از کشور و بخصوص استان‌های خوزستان، ایلام و لرستان را در سال‌های اخیر تحت تأثیر قرار داده ریزگردها است که در واقع دارای دو منشأ خارجی و داخلی است.
وی افزود: بخشی از ریزگردها از کشورهای عراق، عربستان و سوریه وارد کشور می‌شود که باید از طریق گفتگوهای دو جانبه و بین المللی و از طریق مذاکره با این کشورها در جهت حل این مشکل تلاش کنیم.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: بخش دیگر این مشکل ناشی از منشأ داخلی است که باعث شد سال گذشته مردم استان خوزستان و بویژه اهواز مشکلات زیادی را متحمل شوند.
جهانگیری ادامه داد: دولت پس از بروز این مشکلات به طور کامل بسیج شد تا با روش‌های علمی و دقیق با ریزگردها مقابله کند و یکی از اقدامات کاشت نهال در بیابان‌های فوق بحرانی بود.
جهانگیری با تاکید بر اینکه باید در کنار اجرای این طرح‌ها حق و حقوق مردم و ساکنین این مناطق نیز رعایت شود گفت: دولت به این موضوع توجه ویژه دارد و علاوه بر آن تلاش خواهیم کرد تا در کنار طرح مقابله با ریزگردها که موجب حضور بیشتر دولت در این مناطق شده، اقدامات دیگری نیز انجام دهیم تا به وضعیت روستاها و جوانان این منطقه نیز رسیدگی شود و مشکلات مردم این مناطق مرتفع شود.
 
  • خبرنگار: امیر جعفری آزاد
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد