بخش آب
1396/04/19 20:45:00
وزیر نیرو در آبادان عنوان کرد:
احیای 32 هزار هکتار از نخلستان‌هاي اطراف رودخانه‌هاي اروندرود و بهمنشير/ پیگیری مصوبه دولت درباره شبکه آب شرب شهرهای خورستان
وزیر نیرو گفت: با تامین آب از شبکه‌های آبیاری و زهکشی و ایجاد سد سلولی، 32 هزار هکتار از نخلستان هاي اطراف رودخانه هاي اروند رود و بهمنشير احيا می‌شوند.
 
وزیر نیرو گفت: با تامین آب از شبکه‌های آبیاری و زهکشی و ایجاد سد سلولی، 32 هزار هکتار از نخلستان هاي اطراف رودخانه هاي اروند رود و بهمنشير احيا می‌شوند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس حمید چیت‌چیان در آیین طرح شبکه آبياري و زهکشي نخلستان‌هاي آبادان و خرمشهربا بیان اینکه امروز به دلیل خدماتی که به مردم عزیز این سامان تقدیم شد خوشحالم اظهارداشت: علاوه بر آبادان و خرمشهر، در اهواز، شوش و رامهرمز طرح‌هایی را آغاز کردیم که تامین آب مزارعی با مساحت بیش از ۲۷ هزار هکتار و با مبلغ ۲۶۵ میلیارد تومان دراقتصاد منطقه بسیار کار گشا خواهند بود.
وی تصریح کرد: هر بار که نخل‌های مرده آبادان و خرمشهر را می‌دیدیم از درون رنج می‌کشیدیم؛ چرا که این نخل‌ها در زمینی روییده‌اند که خون جوانان پاک ایران در آن ریخته شده و نخل‌ها به دلیل شوری آب دچار چنین سرنوشتی می‌شدند.
وی تصریح کرد: مصرانه به دنبال اقدامی برای اصلاح وضع موجود بودیم و با تکیه بر مطالعات معتبر گذشته کار را آغاز کردبم و پیمانکاران و مشاوران صاحب نام برای طراحی سامانه‌ها به کار گرفته‌ شدند.
وی با اشاره به استفاده از سدهای سلولی برای جلوگیری از نفوذ آب شور به رودخانه‌ها گفت: سد پبشنهادی در انتهای اروندرود مکمل این طرح‌ها خواهد بود. ما مساله سد مشترک با عراق پیگیری کرده‌ایم و امیداوریم با پیگیری‌های بیشتر به نتیجه برسانیم.
وزیر نیرو ادامه داد: سدهایی که امروز شروع به ساخت می‌کنند مکمل طرح‌هایی است که در گذشته آغاز شده است و پیشترفت فیزیکی ۹۶ درصدی دارد.
چیت‌چیان با اشاره به تامین آب شهرها گفت: دولت درباره شبکه آب شرب در شهرهای خورستان مصوبه ای جامع داشته که ما به جدیت این طرح‌ها را پیگیری می‌کنیم.
در این مراسم، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: ‌وزارت نیرو توجه ویژه نسبت به شهرستان‌های آبادان و خرمشهر دارد و به‌رغم مشکلات مالی برای کشوراعتبار این دو سد از طریق منابع صندوق ذخیره ارزی تامین شد. 
محمدرضا شمسایی ادامه داد: این پروژه به یقین بزرگترین پروژه آبیاری و زهکشی کشور است و به دلیل مشکلات خشکسالی در دهه ۴۰ و به‌رغم وجود سدهای کنونی، مطالعات مبارزه با شوری  در هنگام کاهش دبی اروند رود و جلوگیری از خسارت به نخیلات در حاشیه اروند رود توسط یک شرکت خارجی برای کشور ایران و عراق انجام شد. 
وی یادآور شد: قصد ما جلوگیری از ارتباط آب شیرین کارون  با آب شور دریا است و در​ این طرح بهمنشیر به عنوان مخزن درازمدت آب شیرین آبادان خرمشهر خواهد شد که با ساخت سد بر روی روخانه کارو‌ن هدایت آب به بهمنشیر محقق خواهد شد و کل آب شرب و صنعت و کشاورزی آبادان و خرمشهر را با کیفیت مناسب تامین می کند.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: این کار تا کنون حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان بدون در نظر گرفتن کارهای جهاد نصر هزینه داشته است که با احتساب ان حدود ۲ هزار میلیارد تومان در آبادان و خرمشهر کار شده است که ۱۶ هزار هکتار در آبادان و ۱۶ هزار هکتار در خرمشهر انجام می‌شود.
  • خبرنگار: حمید ثریانی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد