بخش آب
1395/12/02 15:06:00
اقدامی داوطلبانه برای نجات منابع آب زیرزمینی در اصفهان؛
کشاورزان "شهرضا" داوطلبانه چاه‌های غیرمجاز را پر کردند/ صرفه‌جویی سالانه 1.5 میلیون مترمکعب در سفره‌های آب زیرزمینی منطقه
در اقدامی داوطلبانه حدود 50 نفر از کشاورزان و مالکان چاه‌های فاقد پروانه در دهستان "کهرویه" شهرضا در استان اصفهان چاه‌های خود را پر و مسدود کردند.
در اقدامی داوطلبانه حدود 50 نفر از کشاورزان و مالکان چاه‌های فاقد پروانه در دهستان "کهرویه" شهرضا در استان اصفهان چاه‌های خود را پر و مسدود کردند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رئیس اداره منابع آب شهرضا یکی از مهم‌ترین اقداماتی را که برای مقابله با بحران خشکسالی انجام می‌شود، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز دانست و تصریح کرد: دشت شهرضا جزو دشت‌های ممنوعه استان اصفهان است و تا کنون 64 حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان مسدود شده است.
"محمدرضا اخلاصی" با تأکید بر پر کردن داوطلبانه حدود 50 نفر از مالکان چاه‌های فاقد پروانه در دهستان کهرویه شهرضا، افزود: با پر شدن این تعداد چاه که به طور متوسط عمق آن‌ها 15 تا 20 متر بود، سالانه یک و نیم میلیون مترمکعب در سفره‌های آب زیرزمینی منطقه صرفه جویی می‌شود.
وی با اشاره به جلسات متعددی که در شورای اسلامی شهر روستای کهرویه با حضور دهیار روستا برگزار شد؛ خاطر نشان کرد: در حضور نماینده اداره منابع آب شهرضا و بدون تشکیل پرونده قضایی (بدون اعمال ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب) کشاورزان داوطلبانه چاه‌های خود را پر و مسلوب المنفعه کردند.
رییس اداره منابع آب شهرستان شهرضا این اقدام خودجوش که با همکاری و هماهنگی دهیار، اعضای شورای اسلامی، سرگروه‌های چاه‌ها و کشاورزان کهرویه و طی جلسات توجیهی، در ماه‌های دی و بهمن انجام شد را به عنوان الگویی موفق و مشارکتی مطرح نمود.
اخلاصی اذعان کرد: تاکنون 64 حلقه چاه غیر مجاز یعنی 80 درصد برنامه ابلاغی وزارت نیرو در منطقه پر و مسلوب المنفعه شده است.
وی گفت: یکی از بهترین اقدامات انجام شده در شهرستان شهرضا استفاده از همکاری کشاورزان منطقه برای شناسایی و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز بوده که با توجه به همکاری بسیار خوب انجام شده می‌توان این کار را اقدامی بی نظیر در استان اصفهان برشمرد.
رئیس اداره منابع آب شهرضا هم چنین، افزود: در جنوب شهرستان شهرضا قنوات زیادی وجود دارد که به عنوان میراثی گرانبها محسوب می‌شود و به همین دلیل لازم است از هر امکانی برای حفظ آن‌ها استفاده کنیم و با توجه به قرار گرفتن چاه‌های مذکور در بالادست قنات جنوب شهرضا این اقدام می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر آبدهی آن‌ها داشته باشد.
 

 
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد