بخش انرژي
1391/03/30 12:35:00
به منظور بهینه سازی مصرف برق؛
توزیع لامپ های رشته ای التهابی در کشور ممنوع می شود
از اول مهرماه سال 91 فقط لامپ های رشته ای التهابی دارای هولوگرام ویژه اعم از تولید داخل و یا وارداتی قابل عرضه در بازار داخل کشور است.

سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) اعلام کرد: به منظور بهینه سازی مصرف برق، از سال 1393 توزیع لامپ های رشته ای التهابی با توان بیش از 40 وات در بازار داخل کشور ممنوع می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، به منظور حفظ و صیانت از منابع مالی کشور و پیشگیری از اتلاف انرژی در لامپ های رشته ای التهابی، بنا به پیشنهاد وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تصویب هیات وزیران عضو کارگروه حمایت از تولید، دستگاه های اجرایی موظف شدند از 15 خردادماه در ثبت سفارش و از 15 مردادماه سال جاری در ورود لامپ های رشته ای التهابی مواردی همچون معیارها و ویژگی های فنی و استاندارد موضوع ماده (11) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب 1389 را رعایت کنند.
بنابراین گزارش، این معیارها و ویژگی های فنی و استاندارد شامل نصب برچسب حاوی اطلاعات مربوط به کشور تولید کننده، ویژگی های  شرکت وارد کننده، تاریخ تولید، هولوگرام مخصوص، برچسب انرژی و مدت زمان ضمانت بر روی بسته بندی لامپ های وارداتی و ارایه گواهی مبدا از کشورهای سازنده کالا است.
براساس این گزارش، از اول مهرماه سال 91 فقط لامپ های رشته ای التهابی دارای هولوگرام ویژه اعم از تولید داخل و یا وارداتی قابل عرضه در بازار داخل کشور است. 
همچنین به منظور بهینه سازی مصرف برق از سال 1393 توزیع لامپ های رشته ای التهابی با توان بیش از 40 وات در بازار داخل کشور ممنوع می شود. 
براساس این گزارش، واحدهای تولیدی لامپ های رشته ای التهابی به منظور برخورداری از مزایای موضوع ماده 134 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه مشوق های مالی دریافت می کنند.
همچنین دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک های عامل را موظف کرد تقاضاهای اصلاح ساختار خطوط تولید مورد تایید وزارت صنعت،معدن و تجارت را در اولویت رسیدگی و پرداخت تسهیلات و مزایای پیش بینی شده قرار دهند.
براساس بند 5 مصوبه مذکور، سازمان بهره وری انرژی ایران موظف است نسبت به تداوم و تقویت فرهنگ سازی، ترویج و تشویق استفاده از لامپ های پربازده و کم مصرف، برنامه و طرح هایی را تهیه کند.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah