بخش آب و فاضلاب
1395/11/18 13:23:00
وزیر نیرو عنوان کرد:
تصفیه‌خانه‌های فاضلاب میگون و لواسان گام بزرگ در ارتقای سلامت شهروندان استان تهران
وزیر نیرو بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب میگون و لواسان را گام بزرگی در ارتقای سلامت شهروندان استان تهران دانست.
وزیر نیرو بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب میگون و لواسان را گام بزرگی در ارتقای سلامت شهروندان استان تهران دانست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" امروز (دوشنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرهای میگون و لواسان گفت: با وجود بارش‌های مناسب جوی در هفته‌های گذشته به دلیل قرار گرفتن در دوره خشک‌سالی‌های ممتد، کمبود آب مایه نگرانی است؛ اما توجه عموم مردم غالبا معطوف به کمیت آب است در حالی‌که مسئله کیفیت آب بسیار مهم‌تر است چو ن مستقیما با بهداشت و سلامت جامعه ارتباط دارد.
چیت‌چیان افزود: دولت یازدهم از همان ابتدا موضوع کیفیت منابع آب و محیط زیست را در کانون توجه قرار داد و برای نخسین بار در طول تاریخ مدیریت منابع آب کشور، برنامه آمایش آب توسط وزارت نیرو تهیه شد.
 چیت‌چیان تاکید کرد: زمانی که جمعیت در یک مکانی جمع می‌شوند میزان تولید فاضلاب افزایش می‌یابد که یا وارد رودخانه‌ها می‌شود یا به زمین نفوذ می‌کند که این امر عامل آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی است.
او فاضلاب صنعتی را از فاضلاب‌های دیگر بدتر برشمرد و افزود: با توجه به این‌که در فاضلاب صنعتی انواع فلزات سنگین وجود دارد آلودگی بیشتری منابع آب را تهدید می‌کند.
او گفت: یکی از توجهات اصلی در برنامه آمایش آب به موضوع آب و محیط زیست بود به گونه‌ای که از مجموع آب‌های تجدیدپذیر کشور 7/10 میلیارد مترمکعب برای حیات رودخانه‌ها و تالاب‌ها اختصاص داده شد و علاوه بر این فشار قابل توجهی برای حل و فصل مسائل مربوط به تصفیه‌ فاضلاب اعمال کردیم.
وزیر نیرو تاکید کرد: پروژه‌های تصفیه‌خانه‌های فاضلاب میگون و لواسان گرچه نسبتا کوچک هستند اما دارای اهمیت فراوانند زیرا گام بزرگی در چارچوب سه موضوع سلامت مردم، کیفیت منابع آب و محیط زیست است.
او گفت: از آبفای شرق استان تهران به صورت ویژه می‌خواهم تمام انشعابات فاضلاب میگون و لواسان را تا پایان دولت در نیمه اول سال 1396 وصل کنند تا شاهد مشکل تصفیه فاضلاب در این شهرها نباشیم.
 
استاندار تهران: تصفیه فاضلاب اولویت اصلی استان تهران است
استاندار تهران گفت: زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد چندموضوع در اولویت قرار گرفت از جمله آب، تصفیه فاضلاب، آلودگی هوا، محیط زیست و تعیین تکلیف سامان‌دهی صنایع و صنف‌های تولیدی.
سیدحسین هاشمی گفت: در ابتدای دولت یازدهم در تهران 50 میلیون متر مکعب  کسری آب داشتیم و هم‌چنین جاهایی مانند قیام‌دشت و شهرری با مشکل نیود کیفیت آب مواجه بودند که با اراده دولت و مجموعه آب و فاضلاب استان تهران نه تنها مشکل کمبود آب حل شد بلکه کیفیت به حدی رسید که امروز با جرئت بگوییم آب استان تهران هیچ‌ مشکلی ندارد.
هاشمی افزود: موضوع تصفیه فاضلاب در تمام سفرهای درون‌استانی رئیس‌جمهوری یکی از اولویت‌های مطرح‌شده از طرف ایشان بود به این دلیل که به فاضلاب تصفیه‌شده نیاز داریم چون هم در آب‌یاری فضاهای سبز و کشاورزی قابل استفاده است و هم محیط زیست را آلوده نمی‌کند.
او گفت: اهمیت موضوع تصفیه فاضلاب به ‌گونه‌ای است که مجلس در ارائه بودجه سال 96 آن را جزو چند اولویت خود قرار داده است.
 
محمد پرورش: 1200 میلیارد تومان طرح اقتصاد مقاومتی آماده بهره‌برداری است
مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: حدود 1315میلیارد تومان  پروژه آماده افتتاح داریم که 84 میلیارد آن در پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب میگون و لواسان، 890 میلیارد تومان در تصفیه‌خانه فاضلاب پرند، 232 میلیارد تومان در پردیس و 110 میلیارد در پیشوا هزینه شده‌اند.
پرورش گفت: پنج تصفیه‌خانه از 26 تصفیه‌خانه فاضلاب که مصوب شد امسال در سطح کشور ایجاد شود مربوط به آب و فاضلاب استان تهران است که شامل تصفیه‌خانه‌های فاضلاب پرند، پردیس، پیشوا، لواسان و میگون است.
 
 
 
  • خبرنگار: رویا مرادی زاده
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد