بخش برق
1395/11/18 10:32:00
معاون برق و انرژي وزير نيرو در برنامه «تيتر امشب» شبکه خبر؛
برق‌دار شدن بيش از 2100 خانوار روستايي بالاي 10 خانوار در يک سال گذشته/ جذب 5 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در بخش برق
توربين هاي 25 مگاواتي گازي و توربين هاي 2.5 مگاواتي بادي و همچنين پست هاي GIS و گاورنِرهاي نيروگاهي صد در صد ساخت داخل هستند.
معاون برق و انرژي وزير نيرو گفت: تاکنون براي احداث بيش از 10 هزار مگاوات نيروگاه جديد با طرف‌هاي سرمايه گذار خارجي يا تفاهم نامه مبادله کرده ايم يا قرارداد بسته ايم، رقم سرمايه گذاري خارجي در بخش برق حدود 5 ميليارد دلار است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون)، مهندس «هوشنگ فلاحتيان» معاون برق و انرژي وزير نيرو با حضور در برنامه «تيتر امشب» شبکه خبر با اشاره به افتتاح بزرگترين نيروگاه خورشيدي کشور در روزهاي اخير در استان همدان، گفت: افتتاح بزرگترين نيروگاه خورشيدي کشور در همدان با ظرفيتي بالغ بر 14 مگاوات و عمدتاً با سرمايه گذاري خارجي نشان از عزم دولت براي توسعه انرژي هاي پاک در کشور است.
وي افزود: در حال حاضر ايران با ظرفيتي بالغ بر 76 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي رتبه اول در منطقه و رتبه 14 دنيا را دارد.
وي تصريح کرد: همچنين ايران هم اکنون قادر به توليد بيش از 90 درصد از تجهيزات نيروگاهي خود، در داخل کشور، و به طور کلي جزو 5 کشور اول دنيا براي ساخت نيروگاه است.
فلاحتيان تأکيد کرد: بخش برق در سال هاي اخير رتبه اول صنايع کشور براي صادرات خدمات فني و مهندسي را داشته و ارزش سالانه صادرات اين خدمات بيش از 3 ميليارد دلار است.
وي با اشاره به سرمايه گذاري خارجي در بخش برق بويژه در فضاي پسابرجام، اظهار داشت: فضاي پسابرجام فرصت خوبي براي صنعت برق کشور جهت جذب سرمايه گذاري خارجي بوده است و ما تاکنون براي احداث بيش از 10 هزار مگاوات نيروگاه جديد با طرف هاي سرمايه گذار خارجي يا تفاهم نامه مبادله کرده ايم يا قرارداد بسته ايم.
وي تأکيد کرد: رقم ميزان سرمايه گذاري خارجي در بخش برق حدود 5 ميليارد دلار بوده است.
معاون برق و انرژي ادامه داد: در سال جاري قرار بود در قالب برنامه اقتصاد مقاومتي حدود 1800 مگاوات ظرفيت جديد وارد مدارد شود که خوشبختانه هم اينک ما توانسته ايم اين ميزان را به 1995 مگاوات برسانيم و اميد اين است که اين ميزان به 2200 مگاوات تا پايان سال برسد.
وي خاطرنشان کرد: نيروگاه هاي 648 مگاواتي ماهشهر و 500 مگاواتي بهبهان در استان خوزستان و همچنين نيروگاه هاي سمنگان و گل گهر در کرمان از جمله اين نيروگاه هاي افتتاح شده در سال جاري هستند.
وي تأکيد کرد: براي هر 1000 مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي بايستي بيش از 2000 ميليارد تومان هزينه شود و اگر به همين ميزان هزينه هاي حوزه انتقال، توزيع و پست هاي فوق توزيع را اضافه کنيم، هزينه ها بسيار بيش از عدد ذکر شده خواهد بود.  
فلاحتيان گفت: از ابتداي دولت يازدهم حدود 7000 مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار شده است و اميدواريم تا قبل از تابستان سال آينده 300 مگاوات ديگر نيز به اين ميزان اضافه شود.
وي با اشاره به مشارکت بخش خصوصي در ساخت نيروگاه هاي کشور، اظهار داشت: دو سوم سرمايه ساخت نيروگاهاي جديد در کشور توسط بخش خصوصي تأمين مي شود و در حال حاضر، بيش از 55 درصد از نيروگاه هاي کشور توسط اين بخش اداره مي شود.
وي با اشاره به برق رساني به روستاهاي کشور، ادامه داد: در دولت يازدهم مصوب شد به کليه روستاهاي بالاي 10 خانوار کشور برق رساني شود و خوشبختانه تاکنون به بيش از 2100 روستاي برق‌رساني شده است که اميدواريم پايان سال 95، پايان محروميت تمامی روستاهاي بالاي 10 خانوار کشور از نعمت برق باشد.
معاون برق و انرژي وزير نيرو خاطرنشان کرد: در بخش تلفات نيز کارهاي بزرگي شده است و تلفات بخش توزيع از 15 درصد به 11 درصد رسيده است.
وي تأکيد کرد: اين ميزان کاهش تلفات، معادل سرمايه گذاري براي ساخت يک نيروگاه 2200 مگاواتي و صرفه جويي 9 ميليارد کيلوواتي در مصرف انرژي کشور است.
وي با اشاره به دستاوردهاي داخلي اين صنعت از نظر خودکفايي در توليد تجهيزات، گفت: در حال حاضر توربين هاي کلاس E در داخل کشور ساخته مي شود و ما اميدواريم با وارد کردن تکنولوژي توربين هاي کلاس F هم دانش ساخت آن ها را بومي کنيم و هم راندمان نيروگاهي کشور را به حدود 58 درصد برسانيم.
فلاحتيان تصريح کرد: توربين هاي 25 مگاواتي گازي و توربين‌هاي 2.5 مگاواتي بادي و همچنين پست هاي GIS و گاورنِرهاي نيروگاهي ساخت داخل هستند.
همچنين وي افزود: در حال حاضر کنتورهاي هوشمند صد در صد ساخت داخل هستند و تاکنون بيش از 80 هزار از آن ها در محل هاي پرمصرف برق نصب شده اند و برنامه اين است اين عدد در 2 سال آينده به 400 هزار عدد برسد.
وي در پايان تأکيد کرد: رکورد ضريب آمادگي نيروگاه هاي کشور در تابستان سال جاري رکورد شکست و به 97 درصد رسيد.      
 
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد