بخش انرژي
1391/03/30 23:17:00
مهر ماندگار، تجلی توانستن؛ (9)
واحد 3 از فاز نخست نیروگاه گتوند هفته آينده وارد مدار مي شود
پس از پایان ساخت نيروگاه هاي اين سد، در مجموع 2000 هزار مگاوات برق ظرف شش ساعت در زمان اوج مصرف، وارد مدار خواهد شد.

معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا گفت: واحد سه از فاز نخست نیروگاه گتوند عليا به عنوان یکی از پروژه های بزرگ طرح "مهر ماندگار" هفته آينده وارد مدار توليد خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "محمدحسين معنوي فرد" اظهار داشت: فاز نخست نيروگاه اين سد داراي چهار واحد است.
وي ادامه داد: ابتدا واحد چهار فاز نخست، وارد مدار توليد شده و سپس ساير واحدها راه اندازي خواهند شد.
معنوي فرد افزود: تمامي واحدهاي فاز نخست تا پايان شهريورماه امسال به مدار توليد وارد خواهند شد.
وي از تکميل فاز دو نيروگاه سد گتوند تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تونل هاي آب بر حفاري شده است و حداکثر تا آبان ماه امسال، لاينينگ تونل ها تکميل مي شود و به محض انجام مناقصه و تامين اعتبار دولتي، وارد عمليات اجرايي فاز دو خواهيم شد.
معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا، خاطرنشان کرد: پس از پایان ساخت نيروگاه هاي اين سد، در مجموع 2000 هزار مگاوات برق ظرف شش ساعت در زمان اوج مصرف، وارد مدار خواهد شد.
وي تصريح کرد: نيروگاه هاي برق آبي براي تامين برق زمان پيک از اهميت بسزايي برخوردارند زيرا نيروگاه هاي حرارتي را نمي توان به سرعت وارد مدار کرد.
معنوي فرد گفت: نيروگاه هاي برق آبي را به راحتي و با کمترين زمان ممکن مي توان در مواقع لزوم وارد مدار کرد.
وي با اشاره به گرانتر بودن بهاي برق پيک، اذعان داشت: انرژي برق را نمي توان ذخيره کرد بنابراين به ناچار بايد ظرفيت نيروگاه هاي کشور را طوري طراحي کرد که در زمان اوج مصرف، نيازهاي مشترکان را پوشش دهند.
به گفته معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا، براي ساخت سد گتوند، رکورد روزانه 510 هزار و 500 مترمکعب خاکريزي به ثبت رسيده است.
وي اضافه کرد: با وجود آنکه سد گتوند يک سد خاکي است اما به دليل بزرگي پروژه به اندازه يک سد بتني و معادل 74 هزار مترمکعب در ماه، بتن ريزي انجام شده است.
معنوي فرد درباره دلايل تاخير در اجراي پروژه سد گتوند، خاطرنشان کرد: عامل اصلی این تاخير، محدودیت منابع مالي است.
وي ادامه داد: در برخي موارد نيز نبود زير ساخت هاي مناسب نظير سيمان و غيره سبب توقف کار شده است.
معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا بيان کرد: ساخت اين سد 18 سال به طول انجاميده است اما در صورت تامين نقدينگي و وجود مصالح و زيرساخت هاي مناسب، چنين پروژه اي را مي توان ظرف هشت سال به پایان رساند.
سد گتوند آب کارون را فيلتر مي کند
معنوي فرد در پاسخ به اظهارنظر برخي کارشناسان که شوري آب کارون را ناشي از شسته شدن گنبد نمکي واقع در مخزن سد مي دانند، گفت: پيش از ساخت سد، روخانه کارون EC معادل 2500 را نيز تجربه کرده است.
وي افزود: پس از آبگيري سد کارون، درجه شوري آب طي دو هفته به 1600 رسيد اما امروز شوري کنترل شده و خروجي آب کارون داراي EC معادل 1100 تا 1200 است.
معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا تاکيد کرد: سد گتوند همچون فيلتر عمل کرده و آب شور در قسمت هاي پاييني سد که بخش مرده آن است، جمع مي شود.
وي اضافه کرد: مي توان در مواقع سيلاب اين آب شور را رد کرد.
معنوي فرد در پاسخ به سئوالي درباره اينکه آيا آب شور جمع شده در قسمت مرده سد به تاسيسات آن آسيب وارد مي کند يا خير، اظهار داشت: تاسيسات سد مستغرق در آب بوده و شوري روي آنها تاثير ندارد.
وي دليل اصلي شوري آب کارون را مربوط به رودخانه هاي تلوک و گالي شور دانست و افزود: اين رودخانه ها از نمکزارها عبور کرده و آب شور خود را در گذشته نيز وارد کارون مي کردند به نحوي که اين رودخانه درجه شوري بالا را در سال هاي گذشته تجربه کرده بود.
معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا در پاسخ به سئوالي درباره تدابير وزارت نيرو در مواجهه با شور شدن بيش از حد آب کارون به دليل حل شدن گنبد نمکي مخزن سد، تصريح کرد: قرار بود اگر EC آب کنترل نشود، بلافاصله مخزن سد را تخليه کنيم تا درجه شوري کنترل شود.
آب شور سد گتوند به خليج فارس منتقل مي شود
معنوي فرد از اجراي طرح هايي براي انتقال آب شور سد گتوند به خليج فارس خبر داد و گفت: برخي شرکت ها حاضرند اين آب شور را از وزارت نيرو خريداري کنند.
وي ادامه داد: اين شرکت ها قصد دارند ترکيب های کلر موجود در آب را استخراج کنند زيرا اين ترکيبات در پتروشيمي ها کاربرد فراوان دارد.
معاون اجرايي کارگاه سد و نيروگاه گتوند عليا افزود: اما به دليل محدود بودن حجم گنبد نمکي موجود در مخزن سد، اين احتمال وجود دارد که حداکثر دو تا سه سال بتوان استخراج کلر از آب شور را انجام داد، بنابراين براي بخش خصوصي توجيه اقتصادي مناسب براي سرمايه گذاري در اين زمينه وجود ندارد.
وي ترکيب های نمکي موجود در آب گتوند را بدون ضرر اعلام کرد و گفت: در آب پشت سد گتوند، ترکيب هایی از نمک طعام و منيزيم وجود دارد که مضر نيستند.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah