بخش برق
1395/06/23 15:04:00
اوج ایمان در قهر طوفان؛
گزارشی از اقدام‌های صنعت برق در طوفان اخیر مازندران
(روابط عمومی توزیع نیروی برق استان مازندران)
طبیعت به‌رغم مواهب بی‌شمارش سرشار از حوادث و اتفاقاتی است که ناگهان و بی خبر چهره خشنی از خود به نمایش می‌گذارد که سیل، طوفان، زلزله، رانش زمین و... از جمله حواثی است که طبیعت در خود جای داده است و هراز گاهی با وقوع هریک از این اتفاق‌ها شاهد حوادثی ویرانگر و مرگبار می‌باشیم.
مازندران نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود جزو استان‌های حادثه‌خیز کشور به‌شمار می‌آید؛ از این رو می‌بایست تمامی دستگاه‌های خدماتی و اجرایی استان همیشه آمادگی مقابله و رویارویی با این حوادث غیر مترقبه را داشته باشند.
*بحرانی دیگر...
هنوز از بحران تابستان چندی نگذشته بود که سیل، طوفان و خسارات ناشی از آن گریبان‌گیر شرکت توزیع نیروی برق مازندران شد.
از نخستین ساعات صبح روز جمعه 12 شهریور ماه حوالی ساعت 4 و 30 دقیقه صبح بارش باران، رعد و برق شدید و طوفان تقریباً تمامی شهرهای مازندران را محاصره کرد.
این طوفان خسارات زیادی به منازل و واحدهای مسکونی، تاسیسات شهری به‌ویژه تاسیسات برق رسانی وارد کرد.
تندباد شدید که با سرعت 132 کیلومتر بر ساعت شهرهای استان را در نوردید موجب شکستن تیرهای برق و معیوب شدن تاسیسات شد و خسارات زیادی به تاسیسات شرکت توزیع برق مازندران وارد کرد.
خسارت به تیرهای برق و تاسیسات برق‌رسانی در اکثر مناطق مازندران مشهود بود، از این رو برق اکثر مناطق مازندران از زمان طوفان قطع شد.
طوفان سهمگین که هم استانی‌های مازنی را غافلگیر کرد خسارات فراوانی از خود برجای گذاشت و بر اساس آمارهای ارائه شده طوفان علاوه بر شهرها به بیش از 100 روستای استان نیز خسارت وارد کرد.
 
*قطع برق؛ محوری‌ترین چالش
قطع برق محوری‌ترین چالش به وجود آمده بعد از وقوع طوفان بود.
دقایق ابتدایی بعد از وقوع طوفان هنوز از هیچ مسئولی خبری نیست، درخت‌ها با قدمت و قامت بالا بر روی شبکه‌ها افتاده و همه مات و مبهوت از آثار تخریب این طوفان سهمگین هستند، تقریباً اکثر مناطقی که طوفان از آن عبور کرده با قطع برق روبرو هستند و مسئوولیت اصلی بازسازی و برگرداندن آثار خرابی‌ها به حالت اولیه و برق‌دار کردن 800 هزار مشترکی که در اثر این طوفان دچار قطع برق شده‌اند برعهده کسی نیست جز شرکت توزیع برق مازندران، زیرا با توجه به نقش انکارناپذیر برق در زندگی روزمره همه چشم انتظار وصل شدن این جریان حیاتی هستند.
 
نمایش حس نوع‌دوستی در طوفان
تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت توزیع برق مازندران برای برق‌دار کردن مشترکان ادامه یافت، برای سرعت بخشیدن به تداوم این خدمتگزاری نیروهای امدادی در حوزه صنعت برق از سایر استان‌ها به امداد شرکت توزیع برق مازندران شتافتند.
در اولین ساعات بعد از وقوع حادثه شرکت‌های توزیع برق تهران بزرگ و استان تهران، مرکزی، گیلان، سمنان، گلستان و غرب مازندران وارد استان مازندران شدند و در شهر و روستاهای آمل، بابل و قائمشهر برای ترمیم آسیب‌ها مستقر شدند؛ ایثار و تلاش شبانه‌روزی نیروهای صنعت برق برای جبران خسارات ناشی از طوفان تداعی‌گر روزهای دفاع مقدس بود.
در طوفان اخیر 800 هزار مشترک استان مازندران و بیش از 100 روستا بی‌برق شدند و با تلاش کسانی‌که زیبنده‌ترین نام سازمانی بر آنان سزاوار است برق 50 درصد مشترکان چند ساعت بعد از وقوع طوفان وصل شد.
 
*شب زنده داری سیم‌بانان
در روزهای آغازین بعد از وقوع طوفان سیم‌بانان جوان برای برق‌دار کردن مشترکینی که در اثر وقوع طوفان دچار قعطی برق شده‌ بودند بر روی تیرهای برق شب زنده داری کردند، این تعلق سازمانی، حس وطن دوستی و انسان دوستی رهگذران را هم متحیر می‌سازد و همانند پهلوانان و قهرمانان، تعصب ملی را به رخ همه می‌کشاند.
به راستی چه کسی می‌تواند منکر از خود گذشتگی و تلاش جهادگونه پاکبازانی باشد که تمام توانشان را در گرو خدمت صادقانه قرار داده‌اند و برای رفع نیاز اصلی مردم شب را از روز نمی‌شناسند و همیشه و در همه حال کمر همت بسته و آماده خدمت‌اند.
 
*نجات جان بیمار با دستان زحمتکشان برق
در بازدیدهای میدانی از مناطق آسیب دیده ناشی از طوفان در روستاهای قائمشهر دهیار روستای خطیرکلا و رئیس شورای اسلامی این روستا از نجات جان بیماری خبر دادند که اگر 6 دقیقه دیگر برق وصل نمی‌شد جانش را از دست می‌داد.
در بازدیدهای میدانی مسئولان استانی از مناطق آسیب دیده ناشی از طوفان آنچه خستگی را از تن مجموعه خدمتگزاران شرکت توزیع برق مازندران بیرون آورد، رضایت مردم و مسئولین بود که از زبان یکایک افراد بیان می‌شد.
 
*حضور مدیرعامل توانیر در مناطق آسیب دیده
حجم خسارات وارده ناشی از طوفان به شبکه‌های توزیع برق مازندران به حدی بود که مدیر عامل شرکت توانیر عصر روز جمعه 12 شهریور وارد مازندران شد.
مهندس "آرش کردی" پس از ورود به مازندران در جلسه مدیریت بحران استان که با حضور استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در شهرهای قائمشهر و بابل برگزار شد حضور یافت و پس از آن عازم شهرها و روستاهای آسیب دیده از طوفان شد و از مناطق آسیب دیده بازدید نمود و در جریان خسارات وارده به شبکه‌های توزیع قرار گرفت.
وی در بازدید از مناطق خسارت دیده، مازندران را از استان‌های مهم کشور و شرکت توزیع برق مازندران را جزو شرکت‌های موفق صنعت برق کشور دانست.
کردی با بیان اینکه مازندران یکی از مراکز مهم مصرف برق در کشور بوده و با توجه به توریستی بودن این استان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، ادامه داد: پیش بینی انجام مطالعات لازم در 10 تا 20 نقطه مازندران برای احداث نیروگاه‌های 25 مگاواتی را در دستور کار داریم.
مدیرعامل شرکت توانیر با اعلام اینکه نیروگاه‌های 25 مگاواتی می‌تواند در سال آینده در وضعیت تولید و ولتاژ برق غرب مازندران مؤثر باشد اظهار داشت: در برنامه ای بلندمدت برای غرب مازندران احداث نیروگاه 500 مگاواتی در دستور کار قرار گرفته و برای شهرستان آمل هم تصمیم بر احداث این نیروگاه وجود دارد.
کردی خاطرنشان کرد: پس از ایجاد مولدهای پراکنده در کشور طی چند سال گذشته میزان 700 مگاوات ظرفیت ایجاد شد که این میزان امسال به 900 مگاوات می‌رسد.
وی تصریح کرد: برق رسانی به روستاها با توجه به اولویت بندی در حوزه اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و برای سالجاری برق رسانی به روستاهای بالای پنج خانوار دارای کد روستایی در دستور کار قرار گرفته است.
 
*تقدیر از فعالان عرصه خدمت در طوفان
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در جلسه‌ای که در شب پایانی بازسازی شبکه‌ها با حضور معاونان، مدیران، نمایندگان استان‌های معین کشور که در طوفان اخیر به یاری شرکت توزیع برق مازندران شتافته بودند از فعالان عرصه خدمت در طوفان اخیر قدردانی کرد.
مهندس "قاسم شهابی" در این جلسه با اهدای لوح تقدیری از مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق تهران بزرگ و استان تهران، مرکزی، گلستان، گیلان، سمنان، غرب مازندران و سرگروه‌های اکیپ‌های فنی عملیاتی قدردانی کرد.
وی خاطرنشان کرد: تلاش در جهت رفع نیازهای مردم آسیب دیده از طوفان از عنایات خاص الهی است که نصیب بندگان مخلص و فداکار خداوند می‌شود و کسی که با نیت خالص و برای رضای خدا این توفیق نصیبش می‌شود قطعاً مشمول پاداش و رحمت پروردگار متعال در این جهان و سرای جاودان خواهد شد.
معاون بهره‌برداری شرکت توزیع برق مازندران نیز در آیین تجلیل از زحمتکشان شرکت‌های توزیع از حضور میدانی و فیزیکی مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران و عزم و اراده مجموعه توزیع کشور برای زدودن آثار خرابی‌ها و برگرداندن شبکه‌های آسیب دیده از طوفان اخیر مازندران به حالت اولیه و پایداری شبکه قدردانی کرد.
مهندس "رضا غفاری" گفت: شرایط اقلیمی مازندران و وجود مناطق جنگلی، شالیزار، نزدیکی به دریا، رودخانه‌ها و ... حوادث متعددی را بدنبال دارد.
وی افزود: موقعیت شبکه‌های توزیع و تأمین برق برخی از مناطق از سوی سازمان‌های غیر مسئول در گذشته، و فرسودگی و مستعمل بودن شبکه‌ها بحرانی بودن شبکه‌های توزیع را مضاعف می‌کند به همین جهت شرکت‌های توزیع به‌ویژه در مازندران همیشه باید آماده مقابله با حوادث غیرمترقبه و بحران‌های احتمالی باشند.
وی خاطرنشان کرد: با وقوع طوفان 210 فیدر فشار متوسط بی‌برق شدند، به همین جهت شناسایی نقاط آسیب دیده بسیار مشکل بود، ولی با همه مشکلاتی که وجود داشت همکاران تلاش بسیار خوبی داشتند و با انجام 60 ساعت کار شبانه‌روزی بیشتر مشکلات مردم به‌ویژه در شبکه‌های 20 کیلوولت بر طرف شد.
او ادامه داد: شبکه‌های فشار ضعیف هم سر و سامان یافت تا جایی که تمام مشترکان برق‌دار شدند و لبخند رضایت مشترکین خستگی را از تن ما بیرون کرد.
مدیر امور توزیع برق قائمشهر نیز با ارائه گزارشی از نقاط آسیب دیده، از مجموعه کسانیکه در طوفان شهرستان قائمشهر تلاش کردند تشکر و قدردانی کرد.
مهندس "حسین امیری" با اعلام اینکه تمام خطوط 20 کیلوولت و فشار ضعیف برق‌دار هستند، گفت: با تلاش شبانه‌روزی تمام همکارانمان در مجموعه شرکت توزیع برق مازندران تمامی روستاهای خسارت دیده از طوفان اخیر برق‌دار شدند.
  • خبرنگار: معصومه فرخ‌تبار
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر