بخش آب و فاضلاب
1391/03/28 06:28:00
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور خبر داد:
خودکفایی بيش از 90 درصدی ایران در ساخت تجهيزات صنعت آب و فاضلاب
انشعاب همه واحدهایی که در قالب طرح مسكن مهر تاكنون به مردم تحويل داده شده، برقرار شده است.

مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور از خودکفایی بيش از 90 درصدی جمهوری اسلامی ایران در ساخت و تامین تجهيزات صنعت آب و فاضلاب خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مهدي ثمره هاشمي" امروز (يكشنبه) در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به نامگذاري سال جاري به نام سال "توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني"، بيش از 90 درصد تجهيزات آب و فاضلاب را ساخت داخل كشور دانست و اعلام كرد: شركت هاي توليد كننده ايراني تلاش مي كنند تا كيفيت محصول های توليدی را بالا ببرند.
به گفته وی، با كارخانه هاي سازنده ايراني نشست هایی برگزار شده است تا امکان خوداتکایی 100 درصدی ایران در تولید تجهیزات صنعت آب و فاضلاب فراهم شود.
ثمره هاشمي سپس تاثير اجرای قانون هدفمندي يارانه ها در كاهش مصرف آب را 5/6 درصد اعلام كرد و گفت: اگرچه با گذشت بیش از 5/1 سال از آغاز اجرای هدفمندي يارانه ها، عادت مصرفي مشتركان به پیش از اجرای این قانون بازگشته است و امسال با افزايش مصرف روبرو هستيم، اما ارزیابی دقیقی از میزان مصرف در سه ماهه نخست امسال وجود ندارد.
وي ادامه داد: هر سال بين 600 تا 700 هزار مشترك آب جديد به مجموع مشتركان اضافه مي شود كه اين حجم خود به خود مصرف آب را بالا مي برد.
وي همچنين به طرح بزرگ مسكن مهر اشاره كرد و گفت: اجراي اين طرح نيز در افزايش مصرف آب تاثير گذار بوده است.
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در پاسخ به اين سوال كه آيا درآمدهاي شركت آب و فاضلاب كشور در سال 90 كاهش داشته است؟، گفت: خير، جمع درآمدهاي اين شركت به دليل افزايش قيمت آب، در سال گذشته افزايش يافته است.
وي ادامه داد: البته بخشي از اين درآمد در اختيار سازمان هدفمندي يارانه ها بوده كه مستقيم به حساب مردم واريز شده است ضمن آنکه تاخير در پرداخت از خزانه همچنان وجود دارد كه با برگزاري نشست هایی به دنبال رفع اين مشكل هستيم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه درخصوص منابع تامین اعتبار این شرکت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران، روش هايي مانند تامين بودجه از بودجه عمومي كشور، فروش اوراق مشاركت، فروش اموال و دارايي هاي مازاد در شركت هاي آب و فاضلاب و واگذاري سهام برخي از شركت هاي دولتي را به عنوان راهكارهاي پرداخت این مطالبات برشمرد.
وی در پاسخ به اينكه آيا جمع آوري پساب هاي صنعتي و شهري در عهده وظايف شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور است؟، گفت: جمع آوري پساب هاي صنعتي و شهري در حيطه وظايف وزارت نيرو نيست و مربوط به سازمان محيط زيست و ساير سازمان هاست.
وي جمع آوري فاضلاب خانگي را از وظايف اين شركت دانست و گفت: بيش از 45 درصد از جمعيت تهران زير پوشش شبكه هاي فاضلاب است و از سال 88 تا پايان سال 90 يعني در طول دو سال دو برابر رشد پوشش این شبکه وجود داشته است.
مشاور وزير نيرو گفت: تا سال 88 تنها 22 درصد از جمعيت تهران زير پوشش شبكه هاي فاضلاب بودند كه در طول دو سال اين رقم به 45 درصد رسيده است.
وي ابراز اميدواري كرد كه امسال با تداوم اجراي طرح فاضلاب تهران، جمعيت زير پوشش شبكه هاي فاضلاب به 55 تا 60 درصد برسد.
ثمره هاشمي درخصوص آخرين وضعيت آبرساني به طرح هاي مسكن مهر نیز گفت: قرار است در كشور يك ميليون و 800 هزار واحد ساخته شود كه بخشي از اين رقم ساخته شده و بخشي ديگر نيز در حال ساخت است.
وي ادامه داد: انشعاب همه واحدهایی که در قالب طرح مسكن مهر تاكنون به مردم تحويل داده شده، برقرار شده است. 
وي افزود: براي اين ميزان مسكن مهر بايد 17 مترمكعب بر ثانيه آب توليد شود.
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور ادامه آبرساني به طرح هاي مسكن مهر را نياز به زير ساخت، كارجدي و زيربنايي دانست و عنوان كرد: براي اجراي آبرساني به يك ميليون و 800 هزار واحد مسكن مهر، بيش از دو هزار و 300 كيلومتر خط انتقال، بيش از پنج هزار كيلومتر شبكه توزيع، 155 ايستگاه پمپاژ، 140 هزار مترمكعب مخزن و 330 هزار مترمكعب در شبانه روز تصفيه خانه نياز است.
به گفته وي، تاكنون انشعاب هر تعداد واحد مسكن مهري كه ساخته شده، برقرار شده است.
وي تغيير در سامانه هاي آبرساني موجود و حفاري چاه هاي اضطراري را از جمله راه حل هاي موقت شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور براي آبرساني به طرهح هاي مسكن مهر دانست و گفت: براي حفر چاه به منظور تامين آب شرب محدوديتي وجود ندارد.
مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در پاسخ به بروز برخي شايعه ها درخصوص وجود مواد مضر در آب شهر تهران، گفت: آب تهران يكي از آب های با کیفیت نه تنها در كشور بلكه در منطقه خاورميانه است.
وي ادامه داد: در سال 89 مشكلاتي به شكل محدود در برخي مناطق وجود داشت كه با تزريق هاي مالي انجام شده اين مشكلات برطرف شد.
ثمره هاشمي درخصوص طرح انتقال آب زاينده رود به يزد گفت: درست است كه در رودخانه زاينده رود آبي جاري نيست، اما آب اصفهان و يزد از آب سد زاينده رود تامين مي شود.
وي افزود: البته در زمان كنوني حجم آب اين سد كم است و بايد با مديريت مصرف به ويژه در بخش شرب و كشاورزي كاري كرد تا آب شرب به خوبي تامين شود.
به گفته وي،با صرفه جويي 15 درصدي مردم دو استان يزد و اصفهان، مي توان تابستاني بدون دغدغه را سپري كرد.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah