بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1395/02/25 13:20:00
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي و معادن تونس مطرح کرد؛
آمادگی شرکت‌هاي ايراني برای بازسازي نيروگاه‌هاي برق تونس
شرکت‌های ایرانی آماده هستند تا در زمینه بازسازی نیروگاه‌های کشور تونس و همچنین تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و صدور خدمات فنی و مهندسی با این کشور همکاری کنند.
وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی و معادن تونس از آمادگی شرکت‌های ایرانی برای بازسازی نیروگاه‌های برق این کشور خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو پس از دیدار با "منجی مزروق" وزیر انرژی و معادن کشور تونس قبل از ظهر امروز (شنبه) در ساختمان ستادی وزارت نیرو در جمع خبر نگاران با بیان این مطلب گفت: این اولین بار است که وزیر انرژی و معادن تونس به ایران آمده‌اند و پس از بحث و گفت و گو، بررسی شناسایی توانمندی‌های دو طرف از ظرفیت و نیاز دو کشور مطلع شویم و بدانیم دو کشور چگونه می‌توانند در زمینه صنعت برق به یکدیگر کمک کنند.
وی ادامه داد: این مطالب بررسی شد و مشخص شد زمینه‌های گوناگونی برای همکاری وجود دارد و در فرصتی که وزیر انرژی تونس در ایران حضور دارند از برخی شرکت‌های ایرانی بازدید خواهند کرد و با مدیران قابل توجهی از شرکت‌های داخلی ملاقات و مذاکره خواهند داشت.
چیت‌چیان با اشاره معرفی توانمندی‌ها و امکانات شرکت‌های داخلی به تونسی‌ها اظهار داشت: اگر به توافق رسیدیم که روش‌های همکاری به چه صورتی باشد، این اولین گامی است  که برداشته می‌شود و امیدواریم که این دیدار ارتباطات تجاری و اقتصادی دو کشور را در زمینه صنعت برق تسهیل کند.
وزیر نیرو افزود: شرکت‌های ایرانی آماده هستند تا در زمینه بازسازی نیروگاه‌های کشور تونس و همچنین تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و صدور خدمات فنی و مهندسی با این کشور همکاری کنند.
در ادامه وزیر انرژی و معادن کشور تونس ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از حمایت و پشتیبانی‌های ایران در زمینه‌های انرژی تقدیر کرد و در ادامه افزود: در رابطه با پیشرفت و توسعه ای که در ایران در زمینه برق و تولید برق صورت گرفته مطلع شده‌ایم و دیدارهای برنامه‌ریزی شده‌ای داریم که برای همکاری در این زمینه همکاری‌ها گسترش یابد.
"منجی مزروق" گفت: کشور تونس نیازمند این است تا سالانه تولید برق خود را افزایش دهد و این موضوع می‌تواند به تحکیم روابط اقتصادی بین دو کشور در خصوص همکاری شرکت‌های ایرانی با تونس بیفزاید.
مزروق ضمن استقبال از برنامه‌های ایران در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: در چشم‌انداز سال 2030 قرار است 30 درصد انرژی‌های تولیدی ما ناشی از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی‌های بادی باشد که راه‌های همکاری در این زمینه بررسی شده و با توجه به تجربه جمهوری اسلامی ایران و کیفیت نیروگاه‌های ایرانی در زمینه تولید برق و اینکه این کیفیت در سطح جهانی است امیدواریم از تجربیات شرکت‌های ایرانی استفاده کنیم.
وزیر انرژی و معادن کشور تونس ادامه داد: در این دیدار زمینه‌های همکاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و از آنجا که در تونس نیازهای برقی به‌صورت روزافزون است، برای تولید برق نیازمند همکاری شرکت‌های ایرانی هستیم.
وی تاکید کرد: نیروگاه‌های ایرانی و تجهیزات فنی و مهندسی ایران از کیفیت بالایی برخوردار هستند که می‌تواند در این زمینه کمک مناسبی برای تونس باشد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر