بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1395/02/11 13:20:30
وزير نيرو در ديدار با وزير زمين، زيرساخت و حمل و نقل کره جنوبي:
زمینه‌های گسترش همکاری‌های کره‌جنوبی با ایران مهیا است/امضای چندین تفاهم‌نامه همکاری در زمینه آب و انرژی
میدان بزرگ کاری برای شرکت‌های کره‌ای در ایران فراهم شده که امیدواریم بتوانند از این شرایط کاری با انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکت‌های ایرانی بهره‌مند شوند.
وزیر نیرو در دیدار با وزیر زمین، زیر ساخت و حمل و نقل کره جنوبی گفت: زمینه‌های گسترش همکاری‌های کره جنوبی با ایران در زمینه‌های آب، برق و انرژی کاملا مهیا است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس " حمید چیت چیان" وزیر نیرو پیش از ظهر امروز (شنبه) در دیدار با "هواینگ کانگ" وزیر زمین، زیر ساخت و حمل و نقل کره جنوبی در ساختمان ستادی این وزارتخانه، با بیان این مطلب اظهار داشت: رفت و آمد بین مسئولین دو کشور و مراودات بین شرکت‌ها، زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه را فراهم کرده و سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باعث خواهد شد تا سرعت این همکاری‌ها افزایش یابد.
وی در ادامه گفت: در ماه‌های اخیر بسیاری از علائق همکاری‌های بین دو کشور تبدیل به یادداشت تفاهم شده که برخی از این تفاهم‌نامه‌ها در این سفر، بین روسای جمهوری و وزرای دو کشور به امضا خواهد رسید.
چیت‌چیان با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران، 9 تفاهم نامه همکاری در بخش آب و 6 تفاهم نامه در بخش برق امضا خواهد شد، اظهار امیدواری کرد این تفاهم‌نامه‌ها به یک سند راهبردی بین دو کشور تبدیل شده و هرچه زودتر اجرایی شوند.
وی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه‌ها در دو بخش آب و برق خواهد بود ادامه داد: در بخش آب، احداث سد و نیروگاه بختیاری و احداث سد و نیروگاه کارون 2 و مدیریت هوشمند آب سدهایی که بر روی سد کارون 2 ساخته شده و همچنین احداث سد و انتقال آب از بهشت آباد به سه استان کشور (کرمان؛ یزد، اصفهان) از مفاد این تفاهم نامه‌ها خواهد بود.
 وزیر نیرو در ادامه افزود: در بخش برق نیز احداث سه نیروگاه به روش BOO و نیروگاه زنجان 4، نیزار، بافق و هوشمند سازی شبکه‌های برق کشور در دستور کار تفاهم نامه بخش برق است.
وی اضافه کرد: ارتقای سطح ولتاژ انتقالی از 400 به 765 کیلوولت و کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع برق از دیگر موارد همکاری است که بایستی هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی به‌صورت 100 درصدی از این پروژه‌ها حمایت خواهد کرد، گفت: بسیاری ازاین پروژه‌ها به محیط زیست کمک خواهد کرد و جنبه‌های انسانی برای تمامی مردم جهان دارد که امیدواریم مشمول پرداخت وام‌های کم بهره از سوی دولت کره جنوبی شود.
وی با اشاره به اینکه پروژه‌های تعریفی و توافق‌های صورت گرفته هدف نهایی نیست، افزود: این‌ها قدم‌های اولیه در زمینه‌های همکاری بین دو کشور است و با توجه به اینکه قرار است در زمینه‌های تولید برق در 10 سال آینده 47 تا 50 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شود که 7500 مگاوات آن در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر است، بتوانیم همکاری‌های خود را در این بخش‌ها با کره جنوبی نیز ادامه دهیم.
او خاطر نشان کرد: 43 تا 44 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه‌های فاضلاب هستند که با سرعت زیادی به پیش می‌رود و از سویی به دلیل شرایط اقلیمی کشور نیازمند به استفاده از سامانه‌های آب شیرین کن در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هستیم که امیدواریم شاهد همکاری مشترک شرکت‌های داخلی و کره ای در این زمینه‌ها نیز باشیم.
وزیر نیروآنگاه به برگزاری مناقصه خرید 400 دستگاه پست انتقال و توزیع شبکه برق کشور و حضور برخی شرکت‌های کره ای اشاره کرد و در ادامه گفت: میدان بزرگ کاری برای شرکت‌های کره‌ای در ایران فراهم شده که امیدواریم بتوانند از این شرایط کاری با انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکت‌های ایرانی بهره‌مند شوند.
وی تاکید کرد: وزارت نیرو با شرکت‌های کره ای قرارداد ECA امضا کرده و پرداخت قیمت برق را تضمین خواهد کرد.
چیت چیان ادامه داد: پس از گذشت 5 سال دوره خرید برق به روش ECA، شرکت‌های کره ای مختار هستند تا برق تولیدی خود را به‌صورت، قرار داد دو جانبه با خریداران برق، فروش برق در سازمان بورس انرژی و عرضه برق در بازار برق به‌صورت رقابتی به فروش برسانند.
وی در ادامه اضافه کرد: به جز فروش برق در داخل کشور، این شرکت‌ها می‌توانند برق تولیدی خود را به سایر کشورها نیز صادر کنند.
 
*فاینانس پروژه‌های اب و برق ایران
در این دیدار "هواینگ کانگ" وزیر زمین، زیر ساخت و حمل و نقل کره جنوبی نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از این دیدار، اظهار امیدواری کرد: با توجه به اینکه سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران با همراهی بزرگ‌ترین هیات اقتصادی در زمینه‌های گوناگون همراه خواهد بود و تفاهم نامه‌های مختلفی بین روسای جمهوری دو کشور و مدیران عالی رتبه جمهوری اسلامی و کره‌جنوبی به امضا خواهد رسید، زیر بنای همکاری‌های آب و برق و انرژی بین ایران و کره جنوبی آغاز شود.
وی اظهار امیدواری کرد: با وجود کمیته‌های آب و برق، در آینده همکاری‌های مشترکی را بین دو کشور شاهد باشیم و پروژه بوشهر به عنوان اولین پروژه انتخاب شده و به روش BOT ساخت و ساز سد کارون 2 اجرایی شود.
"هواینگ کانگ" با بیان اینکه شرکت‌های کره‌ای تمایل دارند تا بسیاری از پروژه‌های آب و برق را فاینانس کنند، افزود: با حمایت دولت جمهوری اسلامی و وزارت نیرو، فاینانس این پروژه‌ها اجرایی خواهد شد.
وی با اشاره به تمایل شرکت‌های کره ای در زمینه تولید برق اظهار داشت: نخست باید اطلاعات مالی شرکت‌های ایرانی نیز بررسی شود تا شرکت‌های کره ای راحت‌تر بتوانند در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری و همکاری داشته باشند.
وزیر زمین، زیر ساخت و حمل و نقل کره جنوبی با بیان این مطلب که تبادل تکنولوژی و انتقال آن از سوی شرکت‌های کره ای به وقوع خواهد پیوست؛ اظهارامیدواری کرد: هرچه زودتر، تبادلات تجاری و همکاری بین شرکت‌های ایرانی و کره ای آغاز شود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر