بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1395/02/04 17:26:00
وزير انرژي آفريقاي جنوبي در دیدار با وزیر نیرو مطرح کرد:
دعوت از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر آفریقای جنوبی
از حضور شرکت‌های ایرانی در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آب، باد، خورشید و ژئوترمال در آفریقای جنوبی استقبال می‌کنیم.
وزیر انرژی آفریقای جنوبی در دیدار با وزیر نیرو از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر این کشور آفریقایی دعوت کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) مهندس "حمید چیت‌چیان" وزیر نیرو عصر امروز (شنبه) در دیدار با خانم "تینا جومت پترسون" وزیر انرژی آفریقای جنوبی در ساختمان ستادی وزارت نیرو، با بیان این مطلب اظهار داشت: همکاری‌های دو کشور آفریقای جنوبی و جمهوری اسلامی می‌تواند اثرات مثبت در هر دو کشور و سایر کشورها داشته باشد.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 12 اجلاس مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار شده و بیش از 80 سند همکاری بین دو کشور امضا شده است، ولی حجم کنونی تجارت بین دو کشور رضایت بخش نیست، گفت: ایران و آفریقای جنوبی می‌توانند شرکای تجاری بزرگی برای یکدیگر باشند و زمینه‌های همکاری زیادی بین دو کشور وجود دارد که با دیدار رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی از ایران، نقاط عطف این همکاری‌ها ایجاد شده و همکاری‌ها می‌توانند از سرعت بیشتری برخوردار شوند.
وی با بیان اینکه نکته تبدیل یادداشت تفاهم به روابط تجاری بسیار حائز اهمیت است، افزود: آنچه که می‌تواند در زندگی مردم دو کشور تاثیرگذار باشد، گسترش همکاری‌های تجاری است که بایستی شکل بگیرد.
وزیر نیرو با پیشنهاد اینکه کارگروهی در حوزه صنعت برق و انرژی تشکیل شود تا در حوزه همکاری‌های صنعتی، برق و انرژی به روند پیشبرد کارها کمک کند، گفت: هم اکنون در آفریقای جنوبی و ایران توانمندی‌هایی وجود دارد که می‌تواند مکمل همکاری‌های دو کشور باشد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بخش خصوصی ایران افزود: توانمندی ساخت توربین‌های گازی، بخاری و ژنراتورهای مختلف در شرکت های ایرانی وجود دارد که می‌تواند در اختیار آفریقای جنوبی قرار گیرد.
چیت‌چیان با بیان اینکه تمامی تجهیزات شبکه‌های انتقال و توزیع و پست‌های انتقال و توزیع تا ظرفیت 400 کیلوولت در داخل ایران ساخته می‌شود و در شبکه‌های برق کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار داشت: سازندگان ایرانی آمادگی دارند تا نسبت به سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات برق تا ظرفیت 400 کیلوولت در آفریقای جنوبی مشارکت کنند.
وی در خصوص نیروگاه‌های بادی نیز با بیان اینکه در زمان حاضر توربین‌های بادی با ظرفیت 660 کیلووات و 2.5 مگاوات در داخل ایران ساخته می‌شود، گفت: در صورت نیاز آمادگی داریم نیازهای شما را در این زمینه نیز تأمین کنیم.
وزیر نیرو در خصوص پنل‌های فتوولتائیک نیز با بیان این مطلب که این پنل‌ها در حال حاضر در داخل کشور ساخته می‌شود، تصریح کرد: در تلاش هستیم ضمن ارتقای کیفیت پنل‌های تولید داخل، راندمان این پنل‌ها را به راندمان پنل‌های اروپایی برسانیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مشغول ساخت اولین واحد 5 مگاواتی نیروگاه زمین گرمایی در استان اردبیل هستیم، گفت: تجهیزات این نیروگاه از ایتالیا خریداری شده است، ولی توانمندی تکنولوژی اکتشاف انرژی زمین گرمایی و حفر چاه‌های آن تماماً ایرانی بوده و در صورت نیاز حاضر هستیم در این زمینه نیز با آفریقای جنوبی همکاری داشته باشیم.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه، اخیراً شبکه‌های برق کشور به سامانه‌های هوشمند تجهیز شده است اظهار داشت: در صورت نیاز می‌توانیم در این زمینه با آفریقای جنوبی همکاری نمائیم.
وزیر انرژی آفریقای جنوبی نیز با بیان اینکه کشور آفریقا آماده است تا تفاهم نامه‌ها را به پیشنهادهای تجاری برای انجام معاملات تبدیل کند گفت: روابط دوستانه بین دو کشور به تنهایی کافی نیست و باید تلاش کنیم از این روابط دوستانه سودهای تجاری نیز به‌دست آوریم و جایگاه آفریقای جنوبی در اتحادیه اروپا می‌تواند محل خوبی برای مانور شرکت‌های ایرانی باشد.
"تینا جومت پترسون" با بیان اینکه آفریقای جنوبی با استفاده از موقعیت منحصر بفرد خود در تمام جهان توانسته از پیشگامان استفاده از انرژی تجدید پذیر باشد، گفت: از حضور شرکت‌های ایرانی در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آب، باد، خورشید و ژئوترمال در آفریقای جنوبی استقبال می‌کنیم.
پترسون با بیان این مطلب که ایران این توانمندی را دارد تا به نهمین تولید کننده انرژی ژئوترمال جهان تبدیل شود گفت: تحرک اقتصادی هر دو کشور به انرژی و توسعه زیرساخت‌ها وابسته است و انتقال انرژی در منطقه ما به راحتی صورت نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه تمایل داریم به همکاری در زمینه‌های فتوولتائیک و تکنولوژی انتقال با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشیم، اظهار داشت: شبکه‌های برق ما ثبات ندارند و امیدواریم که وزارت نیرو در زمینه ثبات و پایداری انرژی به ما کمک کرده و در زمینه مانیتورینگ و آموزش کارشناسان آفریقای جنوبی در ایران با ما همکاری نماید.
وزیر انرژی آفریقای جنوبی تصریح کرد: امنیت انرژی هر کشور، امنیت کلی آن کشور و امنیت انرژی هر منطقه امنیت کلی آن منطقه را به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه از هم اینک آماده همکاری با شرکت‌های ایرانی هستیم، اعلام آمادگی کرد هر چه سریع‌تر شرکت‌های ایرانی همکاری‌های خود را با آفریقای جنوبی در زمینه‌های مختلف انرژی آغاز کنند.
 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر