بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1395/02/04 11:10:12
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي سوئد:
اولویت ما همکاری همراه با انتقال تکنولوژی است/حضور فعال شرکت‌های سوئدی در توسعه بخش فوق توزیع ایران
در 10 سال آينده بايد 50 هزار مگاوات به ظرفيت نيروگاهي کشور افزوده شود زيرا در 10 سال گذشته، به‌طور متوسط ، سالانه مصرف برق کشور بين 6 تا 7 درصد افزايش داشته است.
وزير نيرو در ديدار با وزير انرژي سوئد، از تحول جدي در شبکه برق ایران خبر داد و گفت: اولویت ما در صنعت برق اجرای طرح‌های مشترک همراه با انتقال تکنولوژی است.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" صبح امروز (شنبه) در ديدار با "ابراهیم بایلان" وزیر انرژی سوئد و نمايندگان شرکت‌هاي سوئدي که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با اشاره به اينکه در ساليان گذشته همکاري‌هاي خوبي بين جمهوري اسلامي ايران و سوئد وجود داشته است، اظهار داشت: اين همکاري‌ها در زمان تحريم دچار وقفه شده است، اما با برداشته شدن تحريم‌ها مجال فعاليت براي شرکت‌هاي سوئدي از جمله شرکت ABB که از شرکت‌هاي شاخص در صنعت برق است، فراهم شده است.
وزير نيرو با اظهار تمايل به همکاري شرکت‌هاي سوئدي و ایرانی گفت: جمهوري اسلامي ایران داراي قريب به 74 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده نيروگاهي است که بايستي در 10 سال آينده با توجه به افزايش متوسط مصرف 6 تا 7 درصدي سالانه برق، 50 هزار مگاوات به ظرفيت نصب شده نيروگاهي آن افزوده شود.
چيت‌چيان با بيان اينکه بيش از نيمي از ظرفيت نيروگاهي کشور توسط بخش خصوصي احداث و راه‌اندازي شده است، گفت: شرکت مپنا که سازنده توربين‌هاي گازي و بخار است، عمده اين کارها را انجام داده و چنانچه شرکت‌هاي سوئدي بخواهند در اين زمينه همکاري داشته باشند، بايد خود را براي انتقال تکنولوژي آماده کنند.
وي با اشاره به اينکه در حال حاضر برگزاري مناقصه 312 پست فوق توزيع و 84 پست انتقال در ایران در دست انجام است، ادامه داد: شرکت ABB سوئد نیز در کنار ساير شرکت‌ها در اين مناقصه حضور يافته است که اميدواريم که هم از جهت قيمت و هم از جهت تسهيل در انتقال تکنولوژي ساخت، در این مناقصه حضور داشته باشد.
وزير نيرو در خصوص هوشمندسازي شبکه برق کشور گفت: پيش‌بيني مي‌شود در 5 سال آينده بيش از 5 ميليون مشترک از تجهيزات هوشمند برخوردار باشند و شرکت‌های مطرح سوئد همچون شرکت "اريکسون" نيز در صورت تمايل، مي‌تواند
در خصوص انتقال ديتا با شرکت‌هاي ايراني همکاري نمايد.
وي با اشاره به اينکه در توسعه برق کشور از توليد متمرکز به سمت توليد پراکنده در حال حرکت هستيم، اظهار داشت: در اين زمينه از همکاري شرکت‌هايي که در بخش توليد پراکنده فعاليت دارند و هم‌زمان مي‌توانند به‌صورت CHP يا CCHP توليد هم‌زمان برق و گرما و سرما را داشته باشند، استقبال مي‌کنيم.
در ادامه این دیدار وزیر انرژی سوئد نيز در سخناني ضمن ابراز خوشنودي از اين ديدار، فضاي توسعه همکاری‌های انرژي در ايران و جهان را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت: بعد از پايان يافتن تحريم‌ها فرصت خوبي براي احياي دوباره و گسترش روابط بين دو کشور ايجاد شده که با کمال ميل آمادگي خود را براي حضور در بازار برق ايران اعلام مي‌کنيم.

"ابراهیم بایلان" با اشاره به اينکه فرصت‌هاي خوبي براي همکاري بين شرکت‌هاي ايراني و سوئدي وجود دارد، گفت: در صورت موافقت شما، شرکت ABB مي‌تواند با شرکت مديريت شبکه برق ايران همکاري داشته باشد.
بایلان با اشاره به ظرفيت 27 هزار مگاواتي کشور سوئد و تجربياتي که در بهره‌وري انرژي به‌دست آورده‌اند اعلام آماگي کرد تا در بخش‌هاي مختلف صنعت برق از جمله تمرکز بر بحث توليد، شبکه‌هاي هوشمند، ذخيره‌سازي انرژي، بهره‌وري انرژي و ساير زمينه‌ها با وزارت نيرو و شرکت‌هاي ايراني همکاري داشته باشند.

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر