بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1395/01/24 14:19:00
در دیدار وزير نيرو با هیات اقتصادی چینی مطرح شد؛
آمادگی چینی‌ها برای مشارکت در پروژه‌های نیروگاهی ایران
منطقه طبس منطقه کم‌آبي است و ما به تکنولوژي نيروگاهي نياز داريم تا بتواند مصرف آب را به حداقل برساند.
هیات اقتصادی از کشور چین در دیدار با وزیر نیرو برای مشارکت در پروژه‌های نیروگاهی ایران اعلام آمادگی کردند.
به‌گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" وزير نيرو ظهر امروز (سه‌شنبه) در ديدار با "هوآنگ دينان" رئيس هيات مديره، "کائومين" مديرعامل شرکت شانگهاي الکتريک چين و هيات همراه با بيان اين مطلب اظهار داشت: با وسعت فعاليتي که شرکت شانگهاي الکتريک چين در جهان دارد مي‌تواند از زمينه‌هاي همکاري خوبي در ايران برخوردار باشد.
وي در خصوص استفاده از توربين‌هاي گازي کلاس F و H ساخت چين گفت: بايستي بررسي شود که توربين‌هاي چيني از نظر کيفيت و تکنولوژي ساخت در چه موقعيتي بوده و از چه جايگاهي در مقايسه با ساير توليدکنندگان جهاني توربين برخوردار هستند.
چيت‌چيان در خصوص احداث نيروگاه ذغال‌سنگ‌سوز در منطقه طبس گفت: منطقه طبس منطقه کم‌آبي است و ما به تکنولوژي نيروگاهي نياز داريم تا بتواند مصرف آب را به حداقل برساند.
وي با بيان اينکه در سفر رئيس جمهور چين به ايران توافق‌های خوبي صورت گرفت، ولي بيشتر آنها تحقق عملي پيدا نکرد، گفت: شما به عنوان يک شرکت بزرگ چيني مي‌توانيد بر اين شرايط تاثيرگذار باشيد و اگر شرايط فاينانس را تسهيل و تسريع نمائيد، روابط شرکت‌هاي ايراني و چيني توسعه خواهد يافت.
وي با بيان اين مطلب که با احداث 3 هزار مگاوات نيروگاه در نزديکي مرزهای ایران با سرمايه‌گذاري خارجي مي‌توان برق توليدي را در شرايط بهتري به پاکستان يا کشورهاي ديگر صادر کرد، گفت: مي‌توان اين همکاري‌ها را در پروژه خريد 400 پست فوق توزيع و انتقال شامل 312 پست 132 و 63 و 84 پست 400 و 230 KB با حضور در مناقصه ادامه داد.
نماینده هیئت چيني نيز ضمن ابراز خوشنودي از اين ديدار، آمادگي خود را برای ساخت نيروگاه‌هاي برقي و تامين توربين‌هاي گازي کلاس H و F  در ايران اعلام و افزود: آمادگي صددرصدي براي حضور در بازار برق ايران را داريم و از بهترين تجهيزات و تکنولوژي روز جهان براي پروژه‌هاي ايراني استفاده خواهيم کرد.
وي با اشاره به اينکه توربين‌هاي گازي نوع H  و F توليد چين از توربين‌هاي مشابه اروپایی برتر است، گفت: توربين‌هاي چيني، بازسازي شده توربين‌هاي ساخت زيمنس و آنسالدو بوده با ورژن جديد و طول عمر بيشتر توليد خواهد شد.
طرف چيني با اظهار آمادگي در اجراي پروژه‌هاي نیروگاهی لامرد، قم، طبس و اصفهان گفت: در ارتباط با اجراي اين پروژه‌ها، نياز به تضامين دولتي است که پيگيري و مذاکره در مورد دريافت اين تضامين با وزارت دارايي و بانک‌های چين در دست اقدام است.
وي در خصوص احداث نيروگاه ذغال سنگي طبس نيز گفت: در غرب کشور چين شرايط اقليمي مشابه منطقه طبس حاکم بوده و ما توانايي ارايه خدمات درخواستي شما را داريم.

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر