بخش برق
1394/12/24 17:03:00
در دیدار وزير نيرو با وزير انرژي روسيه مصوب شد؛
تشکیل کميته مشترک همکاري‌هاي ايران و روسيه در زمینه انرژی
آمادگی کامل داریم تا در خصوص احداث نیروگاه حرارتی 1400 مگاواتی، عملیات اجرایی به‌زودی آغاز شود.
با توافق وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی روسیه کمیته مشترک همکاری‌های دائمی بین ایران و روسیه در زمینه انرژی تشکیل می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان " بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار با " الکساندر نوواک " وزیر انرژی روسیه، در ساختمان ستادی این وزارتخانه، با بیان این مطلب گفت: تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های دائمی در زمینه انرژی درسطح معاونان دو وزارتخانه، برای پیگیری همکاری‌های مشترک دو کشور، خواهد بود.
وی با بیان اینکه، در خصوص بازتوانی نیروگاه‌های قدیمی و فاینانس پروژه‌های برقی توسط شرکت "اینتر رائو" روسیه با مدیریت نیروگاه‌های برق حرارتی، توافقاتی انجام شده که به‌زودی به اجرا در خواهد آمد، تصریح کرد: آمادگی کامل داریم تا در خصوص احداث نیروگاه حرارتی 1400 مگاواتی، عملیات اجرایی به‌زودی آغاز شود.
چیت‌چیان با اشاره به سفر "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهور روسیه به ایران، که باعث تحرک خاصی در روابط بین دو کشور شد، افزود: در این سفر، چند توافق‌نامه با روسیه در حوزه صنعت آب و برق به انجام رسید که امیدواریم اولین پروژه که پروژه ساخت یک نیروگاه حرارتی به ظرفیت 1400 مگاوات است و توسط شرکت " تکنو پروم اکسپورت" اجرایی خواهد شد، تا پایان هفته جاری نهایی شود.
*اتصال شبکه‌های برق ایران و روسیه
وی با اشاره به اینکه اتصال و سنکرون شبکه‌های برق ایران و روسیه از طریق آذربایجان و همچنین از طریق ارمنستان و گرجستان به انجام خواهد رسید، افزود: در سال 2016 یا 2017 قادر هستیم از طریق مسیر آذربایجان و حداکثر تا سال 2019، این اتصال را از طریق مسیر گرجستان و ارمنستان برقرار کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در یک ماه آینده آمادگی داریم تا ضمن شرکت در اجلاس تفلیس و باکو، قرارداد اتصال شبکه‌های برق، ایران ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و روسیه را نهایی کنیم، افزود: تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های دائمی در زمینه انرژی درسطح معاونان دو وزارتخانه، مرتباً کارها را پیگیری خواهد کرد و تلاش دارد تا در اجرایی شدن پروژه‌ها تسریع شود.
چیت‌چیان سهم تأمین مالی ایران در پروژه نیروگاهی را 15 درصد و سهم شرکت روسی را 85 درصد عنوان و ادامه داد: دوره ساخت نیروگاه 5 سال است که قرار است سالی 3 درصد از سهم مالی ایران پرداخت شود.
*بررسی زمینه‌های همکاری در بخش انرژی
" الکساندر نوواک " وزیر انرژی روسیه با بیان این مطلب که امروز ضمن ملاقات با رئیس بخش ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران وروسیه، با وزیر نیرو نیز ملاقات کردیم، گفت: در این زمینه با وزارت نیروی ایران به توافقات خوبی در زمینه همکاری‌های اقتصادی رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه بعد از سفر پوتین به ایران، زمینه‌های همکاری ایران و روسیه بخصوص در انرژی، کشاورزی، صنعت وحمل و نقل و آموزه‌های بشر دوستانه، فرهنگ و آموزش، توسعه همکاری‌های نیرو و انرژی، گسترده تر شد، گفت: متن موافقت‌نامه احداث نیروگاه 1400 مگاواتی حرارتی در این هفته نهایی خواهد شد و پروژه‌های دیگری نیز از طریق هیات ایرانی و روسی مورد بررسی قرار گرفته که می‌توان به پروژه‌های نوسازی واحدهای تولید انرژی و نوسازی شبکه‌های برق اشاره کرد.
نوواک ادامه داد: جمهوری اسلامی در زمینه انتقال برق از طریق آذربایجان و ارمنستان و گرجستان و اجرای پروژه‌های احداث نیروگاه‌های اتمی آینده خوبی دارد.
وزیر انرژی روسیه با اشاره به اینکه، سنکرون کردن سامانه‌های انتقال برق و تحویل و ارسال برق از طرف روسیه و ایران مورد بررسی قرار گرفت، گفت: شرکت‌های دو طرف در زمینه فناوری‌های بالا فعالیت دارند و آماده انتقال و تبادل تجربه هستند و در زمینه تجهیزات تولید برق در روسیه و ایران، از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال می‌کنیم و آماده سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران هستیم.
 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر