بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/12/18 10:15:16
در ديدار وزیر نیرو با هیئت سیاسی و اقتصادی اوکراين مطرح شد:
همکاری ایران و اوکراین در زمینه بازتواني نيروگاه‌ها و ارتقاي ولتاژ شبکه برق
در تامين نيازهاي بخش نيروگاهي اوکراين، شرکت‌هاي توانمند ايراني آمادگي دارند تا قطعات مورد نياز را توليد و در اختيار اين کشور قرار دهند.
وزير نيرو در ديدار با معاون نخست وزير و وزير انرژي و معادن ذغال سنگ جمهوري اوکراين، بازتواني نيروگاه‌ها و ارتقاي ولتاژ پرفشار شبکه برق را زمينه‌هاي ارتقای همکاري با این کشور دانست.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس"حميد چيت‌چيان" صبح امروز (سه‌شنبه) در ديدار با "هنادي زوبکو" معاون نخست وزير و "ولاديمير دمچيشين" وزير انرژي و معادن ذغال سنگ جمهوري اوکراين که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: عمده اين همکاري‌ها در زمينه بازتواني نيروگاه‌هاي بخار موجود در ايران، ساخت بخش بخار نيروگاه‌هاي ايران و همچنين ارتقاي سطح ولتاژ پرفشار شبکه برق ايران از 400 به 765 کيلوولت است.
وي در خصوص همکاري بين شرکت‌هاي ايراني و اوکرايني گفت: در موضوع ساخت ترانسفورماتورها زمينه همکاري خوبي وجود دارد و شرکت‌هاي اوکرايني مي‌توانند ترانسفورماتورهاي مورد نياز خود را با کيفيت بالا، از جمهوري اسلامي تامين کنند.
چيت‌چيان ادامه داد: در تامين نيازهاي بخش نيروگاهي اوکراين، شرکت‌هاي توانمند ايراني آمادگي دارند تا  قطعات مورد نياز را توليد و در اختيار اين کشور قرار دهند.
وي گفت: همکاري‌هاي دو کشور مي‌تواند در سه بخش، فاينانس پروژه‌ها، بخصوص تبديل نيروگاه‌هاي گازي به سيکل ترکيبي، مدرنيزاسيون نيروگاه‌ها و ساخت نيروگاه‌هاي جديد و ارتقاي سطح ولتاژ شبکه‌هاي برق ادامه يابد.
وزير نيرو با اشاره به توانمندي‌هاي شرکت مپنا، از معاون نخست وزير و وزير انرژي اوکراين خواست تا ضمن بازديد از شرکت مپنا و مشاهده قابليت‌هاي اين شرکت در ساخت توربين‌هاي بزرگ گازي و توربين‌هاي تک کريستال، با انعقاد قرارداد تجهيزات نيروگاهي خود را از اين شرکت تامين کنند.
وزير انرژي و معادن ذغال سنگ جمهوري اوکراين نيز با ابراز خرسندي از اين ديدار که مي‌تواند زمينه‌هاي همکاري دو کشور را گسترش دهد، گفت: براي همکاري با جمهوري اسلامي زمينه‌هاي فعاليت زيادي وجود دارد که از جمله مي‌توان به بهسازي انواع نيروگاه‌هاي توليد برق اشاره کرد.
"ولاديمير دمچيشين" با بيان اينکه اميدوار است اين مذاکره‌ها به نتايج همکاري‌هاي مناسب بين شرکت هاي دو طرف بيانجامد، افزود: پس از 12 سال که همکاري‌ها درزمينه انرژي متوقف شده بود، آمده ايم تا دوباره آغاز کنيم و اميدواريم تا فضاي خالي اين چند سال را با همکاري‌هاي مجدد با ايران جبران کنيم.
همچنین "هنادي زوبکو" معاون نخست وزير جمهوري اوکراين نيز با بيان اين مطلب که براي اوکراين، نه تنها صدور محصولات و خدمات مهندسي مهم است، بلکه مهم‌تر اين خواهد بود که همکاري‌هاي اقتصادي بين دو کشور تقويت شود، افزود: اين همکاري‌ها مي‌تواند در زمينه کشاورزي، نفت، گاز و انرژي و همچنين زيرساخت‌هاي توليد مشترک افزايش يابد.

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر