بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/12/17 20:35:00
قائم‌مقام وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد اسلواکي پیشنهاد داد:
ايجاد بازار همکاري‌هاي اقتصادي بين ايران و اسلواکي
در زمينه‌هايي از آب و برق با پروژه‌هاي مشخص و مورد نياز، آمادگي بازتعريف اين پروژه‌ها را داريم تا در زمينه‌هاي سرمايه گذاري و انتقال تکنولوژي همکاري داشته باشيم.
قائم‌مقام وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد اسلواکي از ايجاد بازار همکاري مشترک بين ايران و اسلواکي به منظور تامين نيازهاي منطقه خبر داد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "ستار محمودي" عصر امروز (دوشنبه) در ديدار با " واسيل هوداک " وزير اقتصاد اسلواکي در ساختمان ستادي وزارت نيرو، با بيان اين مطلب اظهار داشت: با توجه به نياز کشورهاي همسايه ایران مي‌توان اين همکاري را برای رفع نياز ساير کشورها، به‌صورت مشارکتي پيش برد.
وي خدمات اصلي وزارت نيرو را تامين آب شهري و روستايي، برق و خدمات مربوط به فاضلاب در سراسر کشور اعلام کرد و افزود: جمهوري اسلامي داراي کارشناسان و متخصصان برجسته‌اي در منطقه است و اين فرصت خوبي را در اختيار ما مي‌گذارد تا با کشور مهمي همچون اسلواکي که در ماه‌هاي آينده در راس کميسيون اروپا قرار مي‌گيرد، مشارکت مستمر و دقيقي را طراحي و پيگيري کنيم.
محمودي افزود: در زمينه‌هايي از آب و برق با پروژه‌هاي مشخص و مورد نياز، آمادگي بازتعريف اين پروژه‌ها را داريم تا در زمينه‌هاي سرمايه گذاري و انتقال تکنولوژي همکاري داشته باشيم.

*تمايل همکاري در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير
وي با بيان اينکه کشور ايران از نظر جغرافيايي شرايط خوبي را براي استفاده از انرژي‌هاي پاک، بادي، خورشيدي، ژئوترمال و ...دارد و مايل است تا در اين زمينه‌ها نيز با اسلواکي همکاري داشته باشد، گفت: همچنين مي‌توانيم در زمينه صرفه‌جويي در انرژي، کاهش تلفات و سامانه‌هاي اندازه‌گيري انرژي همکاري خوبي را داشته باشيم.
قائم‌مقام وزير نيرو ادامه داد: توليد برق حرارتي با استفاده از سوخت فسيلي و همچنين آب و آب و فاضلاب نيز مي‌تواند زمينه همکاري دو کشور باشد.
وي ادامه داد: همکاري‌هاي خوبي در بخش‌هاي مديريت منابع آب، توليد آب آشاميدني و احداث تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب و شبکه‌هاي دفع بهداشتي فاضلاب مي‌تواند زمينه‌هاي همکاري خوبي را براي دو کشور رقم بزند.
محمودي با بيان اينکه اين همکاري ها مي تواند در زمينه هاي مديريتي، مديريت امور مشترکين، مديريت امور درآمد و صورتحساب با طرح‌هاي پروژه اي يا آموزشي ادامه يابد، اظهار داشت: با این زمینه‌ها، بازار همکاري خوبي مي‌تواند بين ايران و اسلواکي ايجاد شود و با توجه به نياز کشورهاي همسايه مي‌توان اين همکاري را جهت رفع نياز ساير کشورها، به‌صورت مشارکتي پيش برد.

*توسعه پوياي اسلواکي با مشارکت با ایران
" واسيل هوداک " وزير اقتصاد اسلواکي نيز با بيان اين مطلب که اسلواکي به کشور ايران به عنوان يک فرصت به جهت توسعه روابط تجاري و توسعه روابط دولتي نگاه مي‌کند، گفت: ايران از بعد انرژي در منطقه، از جايگاه بالايي برخوردار است و اسلواکي نيز به عنوان عضوي از پارلمان اتحاديه اروپا مي تواند در روند توسعه پوياي خود شريک خوبي براي جمهوري اسلامي ايران باشد.
وي با بيان اينکه اسلواکي در گذشته نيز روابط خوبي با ايران داشته است، افزود: در دوران تحريم تغييري در اين روابط ايجاد نشد و در پس از تحريم اين روابط مي تواند گسترده‌تر شود.
هوداک تصریح کرد: ما نقش مهمي در ايجاد اتحاديه انرژي در اتحاديه اروپا داريم و راغب به ايجاد خط لوله گاز از کريدور شرق به غرب و کريدور شمال به جنوب هستيم.
وي درباره همکاری‌های نفت و گاز با ایران، اظهار داشت: شرکت‌هاي خصوصي اسلواکي نيز که از حمايت دولت اين کشور برخوردار هستند تمايل دارند تا در پروژه‌هاي زيرساختي گاز و نفت ايران شرکت کنند تا بازار انرژي ايران را به بازار جهاني انرژي متصل کنند.
وزير اقتصاد اسلواکي با بيان اينکه اسلواکي غير از سوخت‌هاي فسيلي نسبت به استفاده از انرژي هسته‌اي نيز بسيار متعهد است، ادامه داد: حدود 55 درصد برق اسلواکي از انرژي هسته‌اي توليد مي‌شود و اين در حالي است که راکتورهاي جديد اين کشور نيز در حال ساخت بوده و راکتورهاي قديمي در حال خارج شدن از رده هستند و ما تمايل داريم تا در اين زمينه نيز با جمهوري اسلامي همکاري داشته باشيم.
وي با ابراز تمایل برای همکاری در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: از فراواني انرژي خورشيد در ايران تحت تاثير قرار گرفته‌ام و شرکت‌هاي اسلواکي با شرکت‌هاي هم تراز خود در ايران در خصوص همکاري در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير بخصوص انرژي بادي و خورشيدي در حال مذاکره هستند.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر