بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/12/10 18:44:05
قائم‌مقام وزير نيرو در ديدار با وزير محيط زيست فنلاند مطرح کرد:
مشارکت ایران و فنلاند برای اجرای طرح‌های مشترک در کشورهای دیگر
مسائل مربوط به آب و برق به‌طور مشخص با محيط زيست آميخته شده و وزارت نيرو نيز در اين راستا به‌شدت در پروژه‌هاي خود بر حفظ محيط زيست تاکید دارد.
قائم‌مقام وزير نيرو در ديدار با وزير محيط زيست فنلاند گفت: وزارت نيرو آماده همکاري با فنلاند برای اجرای طرح‌های مشترک در کشورهای دیگر است.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "ستار محمودي" عصر امروز (دوشنبه) در ديدار با "کيمو تيليکاينن" وزير محيط زيست فنلاند با بيان اين مطلب اظهار داشت: ظرفيت کارشناسي و تحقيق و پژوهش اين فرصت را فراهم کرده تا با کشورهاي پيشرفته جهان تبادل انديشه و اطلاعات نماييم تا ضمن توسعه صنايع خود، بتوانيم به‌طور مشترک در کشورهاي ثالث همکاري داشته باشيم.
وي ادامه داد: وزارت نيرو از توان کارشناسي و تحقيقاتي و پژوهشي خوبي در منطقه برخوردار است و آماده همکاري در زمينه‌هاي تغيير اقليم، مديريت منابع آب، روش‌هاي جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب، کاهش آلاينده‌هاي دي‌اکسيد کربن، انرژي‌هاي خورشيدي، بادي، زمين‌گرمايي و بيوزيستي با کشورهاي پيشرفته جهان است.
محمودي با بيان اين مطلب که 99.5 درصد جمعيت شهري از آب آشاميدني با شبکه‌هاي مدرن و 100 درصد جمعيت شهري از نعمت برق برخوردارند، افزود: مسائل مربوط به آب و برق به‌طور مشخص با محيط زيست آميخته شده و وزارت نيرو نيز در اين راستا به‌شدت در پروژه‌هاي خود بر حفظ محيط زيست تاکید دارد.
وي با اشاره به اينکه علاقمند هستيم تا از توانايي و تجربيات کشور فنلاند در زمينه‌هاي کاهش تلفات انرژي، کاهش ميزان تلفات آب و افزايش ميزان بهره‌وري آب استفاده کنيم، افزود: از سرمايه‌گذاري دانش و تکنولوژي کشور فنلاند استقبال مي‌کنيم و اميدواريم بتوانيم ضمن باز نمودن مسير هاي کاري، همکاري‌هاي متقابلي را به‌صورت مشترک در زمينه‌هاي مختلف تجربه کنيم.

* فنلاند پیشرو در زمینه انرژی‌های پاک
در این نشست وزير محيط زيست فنلاند ضمن ابراز خرسندي از توافق‌های ايجاد شده بين جمهوري اسلامي ايران با قدرت‌هاي جهاني و لغو تحريم ها و بازگشت ايران به بازار جهاني گفت: فنلاند از نظر فناوري‌هاي پاک و مدرن در عرصه جهاني جزو کشورهاي پيشتاز است و تمايل دارد در اين زمينه، با ايران به‌صورت مشترک همکاري داشته باشد.
"کيمو تيليکاينن" با بيان اينکه از سال 2006 به بخش فناوري‌هاي پاک، يک ميليارد يورو اعتبار اختصاص داده‌ايم و در بودجه جديد نيز 300 ميليون يورو براي انرژي‌هاي پاک و زيست محيطي در طول سه سال اختصاص يافته است، گفت: هدف ما اين است تا سال 2020 به هدف‌گذاري‌هاي خود در زمينه‌هاي فناوري‌هاي آب، ارتقای بهره‌وري انرژي و توليد انرژي از زباله دست يابيم.
او ادامه داد: آمادگي داريم تا در زمينه‌هاي جامع آب، توسعه مديريت آب، انرژي‌هاي تجديدپذير و زمین‌گرمایی براي اماکن مسکوني، فروشگاه‌ها و مراکز عمومي و کاهش آلاينده‌هاي دي اکسيد کربن با جمهوري اسلامي و شرکت‌هاي ايراني همکاري‌هاي متقابل داشته باشيم.   

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر