بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/12/10 16:39:00
در دیدار وزیر نیرو با وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی مطرح شد؛
همکاری ایران و کره در زمینه افزایش راندمان نیروگاه‌ها و هوشمندسازی شبکه برق
در طی 5 سال آینده بیش از 10 میلیون مشترک برق در کشور تحت پوشش این شبکه هوشمند قرار می‌گیرند؛ در این زمینه شرکت‌های کره‌ای از توان فنی خوبی برخوردار هستند که ما تمایل به دریافت پیشنهادهای این شرکت‌ها داریم.
وزیر نیرو گفت: افزایش راندمان نیروگاه‌ها و هوشمندسازی شبکه برق از برنامه‌های اصلی صنعت برق است و ما از مشارکت شرکت‌های کره‌ای در این زمینه استقبال می‌کنیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" در دیدار با "جو هیون ها" وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی که در ساختمان ستادی وزارت نیرو بر گزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: ایران و کره‌جنوبی سابقه همکاری‌های گسترده‌ای در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی با همدیگر دارند و با توجه به شرایط ایران در دوران پس از تحریم، خواهیم توانست این روابط را تعمیق ببخشیم.
وی ادامه داد: کشور کره از دانش و توانایی فنی بالایی در زمینه آب و برق برخوردار است و ما تمایل داریم از توانمندی‌های این کشور برای رفع مسائل موجود استفاده کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های ایران برای توسعه ظرفیت برق کشور گفت: ایران از شبکه گسترده برق به ظرفیت 74 هزار مگاوات برخوردار است، اما این ظرفیت جوابگوی نیازهای ما در آینده نیست و پیش‌بینی می‌شود تا 10 سال اینده 47 تا 50 هزار مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار شود.
چیت‌چیان ادامه داد: بخشی از این افزایش ظرفیت مربوط به نیروگاه‌هایی است که عمر بالایی دارند و بایستی از مدار خارج کنیم و برای این موضوع نیاز به نیروگاه‌های جدید داریم، اما بخش دیگر ظرفیت‌های جدیدی است که باید با احداث نیروگاه‌های جدید وارد مدار شود.
وزیر نیرو با اشاره به لزوم بازتوانی و بهسازی نیروگاه‌ها در کشور گفت: موضوع افزایش راندمان نیروگاه‌ها از برنامه‌های اصلی صنعت برق است و ما از مشارکت شرکت‌های کره‌ای در این زمینه استقبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه اولویت دیگر ما افزایش ظرفیت انتقال برق کشور از
400 کیلوولت به  765 کیلوولت است، افزود: برای این موضوع هم اکنون 5 مناقصه برای احداث 400 پست انتقال و فوق توزیع در دست انجام داریم که در این مناقصه‌ها می‌خواهیم انتقال تکنولوژی برای ساخت پست‌های GIS هم انجام گیرد؛ لذا از شرکت‌های کره‌ای برای شرکت در این مناقصه‌ها دعوت می‌کنیم.
چیت‌چیان به برنامه‌هوشمندسازی شبکه برق کشور اشاره کرد و افزود: در طی 5 سال آینده بیش از 10 میلیون مشترک برق در کشور تحت پوشش این شبکه هوشمند قرار می‌گیرند؛ در این زمینه شرکت‌های کره‌ای از توان فنی خوبی برخوردار هستند که ما تمایل به دریافت پیشنهادهای این شرکت‌ها داریم.
وزیر نیرو به زمینه‌های همکاری دو کشور در بخش آب اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون با همکاری یک شرکت کره‌ای طرح مدیریت شبکه‌های توزیع آب در دو شهر بوشهر و شیراز در دست اجرا است، اما در زمینه سدسازی، طرح‌های نمک‌زدایی آب دریا، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و نیروگاه‌های برق‌آبی پروژه‌های متعددی در دست اجرا داریم که شرکت‌های کره‌ای می‌توانند در این طرح‌ها مشارکت کنند.
*کره جنوبی؛ شریکی قابل اطمینان برای ایران
وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی هدف از سفر به ایران را آماده‌سازی مقدمات لازم برای سفر رئیس‌جمهور این کشور به ایران و برگزاری یازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: از زمان آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور، ثابت کرده‌ایم که ایران را در هیچ شرایطی تنها نمی‌گذاریم و ما یک شریک قابل اعتماد برای ایران هستیم.
"جو هیون ها" ادامه داد: تمایل داریم علاوه بر مشارکت در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی، شریک مهم ایران در ساختار صنعتی این کشور باشیم و پیشنهادهایی در زمینه مشارکت در طرح های تحقیق و توسعه، خودروسازی، الکترونیک، فولاد و کشتی‌سازی داریم.
وی افزود: در زمینه ساخت نیروگاه و تامین تجهیزات نیروگاهی نیز آمادگی لازم برای همکاری با شرکت‌های ایرانی را داریم و می‌توانیم این کار را هم به صورت مشترک با شرکای ایرانی و هم از طرف کره انجام دهیم.
"جو هیون ها" دیگر زمینه‌های همکاریبا ایران را بهسازی و افزایش راندمان نیروگاه‌ها، توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و مدیریت منابع آب عنوان کرد و گفت: امیدوارم با نهایی شدن پیشنهادهای همکاری تا زمان سفر رئیس‌جمهور کره به ایران، شاهد آغاز فصل جدیدی از همکاری‌های دو کشور باشیم.
 
 
  • خبرنگار: امیر جعفری آزاد/ سردبیر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر