بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/12/01 19:58:28
وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان:
آماده همکاري مشترک در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير هستيم
با توجه به اينکه پيک مصرف برق آذربايجان و روسيه و گرجستان در زمستان و پيک مصرف برق ايران در تابستان است، ضمن تبادل برق مي‌توانيم در تابستان وارد کننده برق از آذربايجان و روسيه و گرجستان و در زمستان صادر کننده برق به اين کشورها باشيم.
وزير نيرو در ديدار با وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان از آمادگي ايران برای همکاري مشترک در زمينه توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير خبر داد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو(پاون) مهندس " حميد چيت چيان " غروب امروز(شنبه) در ديدار با "شاهين مصطفي‌يف" وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان که در ساختمان ستادي اين وزارتخانه انجام شد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: مذاکراتي در خصوص احداث نيروگاه‌هاي بادي و زمين‌گرمايي با همکاري مشترک سازمان انرژي‌هاي نو ايران (سانا) و آژانس دولتي انرژي‌هاي تجديدپذير آذربايجان در مشکين شهر و خواف انجام شده بود که در آينده نزديک، اجرايي خواهد شد.
وزير نيرو با اشاره به اينکه پس از برداشته شدن تحريم‌ها سطح روابط بين جمهوري اسلامي و جمهوري آذربايجان به‌سرعت رو به افزايش بوده و اين به نفع هردو کشور خواهد بود، بيان داشت: از آغاز دولت يازدهم، تاکنون چهار ملاقات بين روساي جمهور دو کشور صورت گرفته و سفر چند روز آينده "الهام علي‌يف" رئيس جمهور آذربايجان به ايران باعث گسترش و توسعه بيشتر روابط بين دو کشور خواهد شد.
وي با بيان اينکه وزارت نيرو علاقمند به گسترش روابط با آذربايجان در زمينه آب و برق است با اشاره به روند اجرایی پروژه سد "خدا آفرين" گفت: در مورد اين سد اقدام‌های لازم در ایران انجام شده و مسائل کوچکي باقيمانده که به‌زودي مرتفع خواهد شد.
چيت‌چيان در خصوص پروژه اتصال شبکه‌هاي برق کشورهاي ايران، آذربايجان، گرجستان و روسيه که به نفع هر چهار کشور خواهد بود، اظهار داشت: با توجه به اينکه پيک مصرف برق آذربايجان و روسيه و گرجستان در زمستان و پيک مصرف برق ايران در تابستان است، ضمن تبادل برق مي‌توانيم در تابستان وارد کننده برق از آذربايجان و روسيه و گرجستان و در زمستان صادر کننده برق به اين کشورها باشيم و هزينه احداث نيروگاه‌هاي جديد را کاهش دهيم.
در ادامه این دیدار "شاهين مصطفي يف" وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان ضمن ابراز خرسندي از اين نشست، با اشاره به اينکه تفاهم نامه  "اردوباد-مارازاد" در سال 2014 منعقد شده است اظهار اميدواري کرد پس از انتخابات مجلس شوراي اسلامي اين سند مصوب شود.
وي با اشاره به اينکه چند سالي است که در مورد پروژه سد خدا آفرين مذاکراتي انجام شده است، ولي اين پروژه عملياتي نشده است، گفت: با حل شدن مسائل فني، اميدواريم هرچه سريع‌تر اين پروژه اجرايي شود.
مصطفي‌يف با بيان اينکه اکنون زمان تجارت برق است، با اشاره به اتصال شبکه برق بين سه کشور ايران،‌ آذربايجان و روسيه گفت: اميدواريم مسائل فني اين طرح تا يک ماه آينده مرتفع شود و توافق‌نامه فروش برق را عملي نموده و هر سه کشور آذربايجان، ايران و روسيه از اين امر منتفع شويم.

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر