بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/11/27 18:28:00
در دیدار وزیر نیرو با وزیر انرژی جمهوری گرجستان مطرح شد؛
دعوت از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های برق‌آبی گرجستان
با توجه به اینکه پیک مصرف برق در گرجستان در فصل زمستان و پیک مصرف برق ایران در تابستان است، ما می‌توانیم از طریق این خطوط در تابستان وارد کننده برق از گرجستان و در زمستان صادرکننده برق به این کشور باشیم.
معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان در دیدار با وزیر نیرو از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری و حضور در پروژه‌های برق‌آبی این کشور دعوت کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان " عصر امروز (سه‌شنبه) درملاقات با " کاخا کالادزه " معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان که در ساختمان ستادی این وزارتخانه انجام شد، اظهار داشت: امکانات و ظرفیت‌های مناسبی در دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری گرجستان وجود دارد که می‌تواند به گسترش همکاری‌های بین دو کشور بینجامد.
وی همکاری شرکت‌های ایرانی در خصوص اصلاح و بازسازی و توسعه شبکه‌های برق گرجستان را از جمله این همکاری‌ها ذکر و در ادامه افزود: از جمله موارد دیگر همکاری، می‌تواند از طریق اتصال شبکه‌های چهارگانه برق ایران، گرجستان، ارمنستان و روسیه باشد که قادر خواهد بود تا کمبود برق مصرفی هریک از این کشورها را در زمان پیک مصرف تأمین کند.
چیت‌چیان ادامه داد: با توجه به اینکه پیک مصرف برق در گرجستان در فصل زمستان و پیک مصرف برق ایران در تابستان است، ما می‌توانیم از طریق این خطوط در تابستان وارد کننده برق از گرجستان و در زمستان صادرکننده برق به این کشور باشیم.
وی با اظهار امیدواری از اینکه مذاکرات بین چهار کشور در ماه آوریل در تفلیس گرجستان به نتایج نهایی تبدیل شود، تصریح کرد: با به‌هم پیوستن شبکه‌های برق این چهار کشور، ضمن آغاز فعالیت‌های تجارت برق و تأمین برق پایدار و مطمئن برای این کشورها که به نفع سایر کشورهای منطقه نیزخواهد بود، این کشورها برای تأمین کمبود برق مورد نیاز خود درزمان پیک مصرف، احتیاج به احداث نیروگاه جدید نخواهند داشت.
وزیر نیرو با اشاره به دو خط برق موجود بین ایران و ارمنستان با ظرفیت 300 مگاوات گفت: هم‌اکنون در حال احداث خط سوم هستیم که ظرفیت انتقال برق را تا 1200 مگاوات افزایش خواهد داد و در گام بعدی با ارتباط شبکه‌های برق ارمنستان و گرجستان، این امکان فراهم خواهد شد که ایران از طریق ارمنستان به گرجستان برق صادر کند و در امکان بعدی از طریق آذربایجان نیز به گرجستان متصل شویم.
وی تصریح کرد: با برق‌دار شدن پست 400 به 330 کیلوولت که در مرز آذربایجان در منطقه پارس‌آباد احداث شده است، امکان تبادل برق با آذربایجان به میزان 500 مگاوات فراهم خواهد شد.
چیت‌چیان با اشاره به اینکه شرکت‌های داخلی در زمینه ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی و تجهیزات نیروگاهی و استفاده از توربین‌های ساخت داخل به مهارت کامل رسیده‌اند، افزود: گرجستان دارای منابع آبی فراوانی است و پتانسیل استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی را در خود دارد و این زمینه می‌تواند بستر خوبی برای فعالیت شرکت‌های ایرانی باشد.
او با اشاره به اینکه دامنه وسیعی از همکاری‌های جمهوری اسلامی در گرجستان می‌تواند در بخش احداث نیروگاه‌های برق‌آبی و حرارتی، ساخت سد و سایر تجهیزات تولید، انتقال و توزیع نیرو در صنعت برق را همراه داشته باشد، افزود: این موارد می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری‌های مشترک در دو کشور، تبادل تجربیات برای ارتقای سطح صنعت برق و آموزش کارشناسان ایرانی در گرجستان و کارشناسان گرجی در ایران را نیز در بر گیرد.
وزیرنیرو با بیان اینکه احداث نیروگاه‌ها می‌تواند به روش‌های (BOO و BOT) و فاینانس پروژه‌ها صورت پذیرد، افزود: موقعیت ویژه گرجستان امکانات خوبی را برای همکاری‌های مناسب دو کشور رقم خواهد زد.
 
*واگذاری پروژه‌های برق‌آبی گرجستان به شرکت‌های ایرانی
" کاخا کالادزه " معاون نخست وزیر و وزیر انرژی جمهوری گرجستان با بیان اینکه از دیروز (دوشنبه) لغو روادید برای دو کشور صادر شده است، گفت: از این پس مردم ایران و گرجستان می‌توانند بدون ویزا به کشور یکدیگر سفر کنند و این باعث رونق صنعت توریسم و گردشگری و در نهایت توسعه اقتصادی بین دو کشور خواهد شد.
او ادامه داد: گرجستان کشور در حال توسعه با ویژ گی‌های خاص و دارای پروژه‌های فنی بسیاری در زمینه تولید برق است که تمایل داریم ضمن استفاده از دانش متخصصان ایرانی، آن‌ها را در اجرای پروژه‌های این کشور سهیم کنیم.
کالادزه با بیان اینکه گرجستان دارای 25 هزار رودخانه است که 300 رودخانه دارای پتانسیل احداث نیروگاه برق‌آبی هستند، اظهار داشت: در صورتی‌که سرمایه گذاران ایرانی بخواهند در پروژه‌های برقی بخصوص ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی، در این کشور سرمایه‌گذاری کنند حاضر هستیم پروژه‌های مذکور را به‌صورت مستقیم به آنان واگذار کنیم.
ادامه داد: در حال حاضر از 18 تا 20 درصد پتانسیل آبی این کشور استفاده می‌شود که مصمم هستیم از حجم بیشتری از پتانسیل منابع آبی این کشوراستفاده کنیم.
وی اشاره کرد: غیر از احداث نیروگاه، در برنامه 10 ساله تصمیم داریم که 700 میلیون دلار برای بازسازی خطوط و پست‌های برق و تجهیزات برقی این کشور هزینه کنیم.
وزیر انرژی گرجستان به یکی از مزایای استقبال شرکت‌های خارجی به تولید برق در گرجستان اشاره کرد و افزود: وقتی یک شرکت خارجی در گرجستان نیروگاه برق تولید کند، دولت گرجستان تعهد می‌کند تا 8 ماه از سال را از این شرکت خرید تضمینی برق داشته باشد و 4 ماه باقیمانده را خود شرکت می‌تواند به فروش برق بپردازد که این موضوع می‌تواند یک مزیت مثبت برای شرکت‌های ایرانی باشد تا در 4 ماه تابستان و زمان پیک برق ایران، برق تولیدی را به کشور خود صادر کنند.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر