بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/11/26 15:21:00
در دیدار وزير نيروی ایران با وزير منابع آب الجزاير توافق شد؛
تشکيل 4 شرکت برای فعاليت مشترک ايران و الجزاير در بخش آب
ايجاد شرکت‌هاي مشترک بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري الجزاير مي‌تواند زمينه‌هاي توسعه همکاري‌هاي مشترک در بخش آب را بين دو کشور گسترش دهد.
در ديدار وزير نيرو با وزير منابع آب الجزاير برای تشکيل چهار شرکت مشترک برای توسعه همکاری‌ها و فعاليت‌هاي مشترک در بخش آب بین دو کشور توافق شد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" قبل از ظهر امروز (دوشنبه)‌ در ديدار با آقاي "عبدالوهاب نوري" وزير منابع آب الجزاير که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، گفت: ايجاد شرکت‌هاي مشترک بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري الجزاير مي‌تواند زمينه‌هاي توسعه همکاري‌هاي مشترک در بخش آب را بين دو کشور گسترش دهد.
وي ادامه داد: اين شرکت‌ها در بخش مهندسي مشاور و انجام مطالعات فني و تخصصي، پيمانکاري براي ساخت سد و احداث نيروگاه‌هاي برق‌آبي، اجراي تصفيه‌خانه‌ها و احداث شبکه‌هاي آب و فاضلاب و ساخت تجهيزات آبي شامل لوله‌ها،‌ اتصالات، شيرآلات،‌ پمپ‌ها و ساير تجهيزات مورد نياز با ترکيبي از متخصصان ايراني و الجزايري تشکيل و پروژه‌هاي مشترکي را در دو کشور اجرايي خواهند کرد.
چيت‌چيان با اشاره به وجود توانمندي‌هاي بسيار در دو کشور برای استفاده متقابل به برگزاري دوره‌هاي آموزش عالي براي تربيت متخصصان اشاره کرد و افزود: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري الجزاير هر دو آمادگي دارند تا متخصصان خود را براي آموزش‌هاي تکميلي در دوره‌هاي تخصصي آموزش عالي به هر دو کشور اعزام کنند تا ضمن آشنايي با فناوري‌هاي روز، نسبت به تبادل تکنولوژي و دانش و تجربيات در زمينه‌هاي آبي همکاري‌هاي متقابل صورت پذيرد.
وي با بيان اينکه هر دو کشور از نظر منابع آبي داراي چالش‌هاي مشابه هستند، بر استمرار برگزاري جلسات کميته فني مشترک آب به منظور بررسي‌هاي بيشتر برروي منابع آبي و سفره هاي زيرزميني بين دو کشور تاکيد کرد و ادامه داد: ما به‌شدت با تهديد و بحران آب‌هاي زيرزميني مواجه هستيم و برخي دشت‌هاي ما، منابع آب زيرزميني خود را از دست داده‌اند که به همين منظور بايستي مباحث تعادل بخشي سفره‌هاي زيرزميني را با جديت اجرايي کنيم.
در ادامه این دیدار وزير منابع آب الجزاير، دست‌يابي جمهوري اسلامي به دستاوردهاي بزرگ را ناشي از اراده قوي اين کشور دانست و گفت: امیدوارم سطح همکاري‌هاي دو کشور روز به روز گسترده‌تر شود و به فصل‌هاي مشترکی از حيث استراتژيک و مسير مشترک برسیم.

"عبدالوهاب نوري" افزود: ما به عنوان افراد سياسي وظيفه داريم تا شرايط آساني را براي سرمايه‌گذاران ايراني در الجزاير فراهم کنيم.
او با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي داراي توانمندي‌هاي علمي بالايي در زمينه‌هاي صنعت آب است، افزود: تمايل داريم تا کارشناسان الجزايري در موسسات آموزش عالي ايران در زمينه کنترل کيفيت آب به فراگيري آموزش مشغول شوند و متقابلا ما نيز پذيراي کارشناسان ايراني در نيمه اول سال ميلادي جاري خواهيم بود تا از اين طريق بتوانيم ضمن انتقال تجارب دو کشور براي منافع مشترک براي همکاري هاي اقتصادي در زمينه آب، به استحکام روابط بين دو کشور نيز کمک کنيم.            
وزير منابع آب الجزاير ضمن پيشنهاد تشکيل شرکت‌هاي مشترک ايراني و الجزايري براي فعاليت‌هاي آبي در دو کشور افزود: همکاري‌هاي مشارکتي باعث خواهد شد تا سطح توان علمي و تجربي متخصصان دو کشور افزايش يابد.

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر