بخش عمومي
1394/11/13 20:02:00
در دیدار وزير نيرو با معاون وزير بخش‌هاي راهبردي اکوادور مطرح شد؛
اعلام آمادگی ایران برای اجرای طرح‌های برق‌آبی در اکوادور
هم اکنون 12 هزار مگاوات نيروگاه‌هاي برقابي فعال در مقياس‌هاي مختلف در کشور داريم که اکثر آنها توسط شرکت‌هاي ايراني ساخته شده است.
وزير نيرو در ديدار با معاون وزير بخش هاي راهبردي جمهوري اکوادور برای احداث طرح‌های برق‌آبی در این کشور اعلام آمادگی کرد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" وزير نيرو شامگاه امروز (سه‌شنبه) در ديدار با " آنجلينا تورال" معاون وزير بخش‌هاي راهبردي جمهوري اکوادور در ساختمان ستادي وزارت نيرو با بيان اين مطلب گفت: آمادگي داريم تا روابط اقتصادي خود را با جمهوري اکوادور گسترش دهيم.
وي با بيان اين مطلب که هم اکنون 12 هزار مگاوات نيروگاه‌هاي برق‌آبي فعال در کشور داريم که اکثر آنها توسط شرکت‌هاي ايراني ساخته شده است، ادامه داد: ظرفيت خوبي از نظر اجراي نيروگاه‌هاي برقابي در جمهوري اسلامي وجود دارد.
چيت‌چيان با بيان اينکه اين نيروگاه‌ها در مقياس‌هاي مختلف از نيروگاه‌هاي کوچک تا بزرگ در جمهوري اسلامي در حال فعاليت هستند، افزود: شرکت‌هاي ايراني از جمله شرکت آب و نيروي ايران آمادگي دارند تا در زمينه ساخت سد و احداث نيروگاه‌هاي برق‌آبي با جمهوري اکووادور همکاري داشته باشند.
وي با اشاره به اينکه شرکت‌هاي ايراني آمادگي دارند تا پروژه‌هاي برق‌آبي اکوادور را با استاندارد بالايي احداث نمايند، به‌معاون وزير بخش‌هاي راهبردي جمهوري اکوادور پیشنهاد کرد در زمان برگزاري کميسيون مشترک سوم که در آينده در تهران برگزار مي‌شود، مذاکرات بيشتري در اين زمينه انجام گيرد.
خانم " آنجلينا تورال" معاون وزير بخش هاي راهبردي جمهوري اکوادور نيز با بيان اينکه براي ما افتخاري است تا روابط خود را با جمهوري اسلامي توسعه دهيم، اظهار داشت: روابط جمهوري اکوادور با جمهوري اسلامي همواره بر اساس احترام متقابل بوده و هميشه يکي از اهداف رئيس جمهور اکوادور تقويت روابط با ايران و سپردن پروژه هاي اين کشور به متخصصان ايراني است.
وي با بيان اينکه از سال 2007 دولت اکوادور سرمايه‌گذاري عظيمي در ساخت نيروگاه‌هاي برق‌آبي به ارزش 6 ميليارد دلار در اين کشور را آغاز کرده است، افزود: در ابتدا 43 درصد برق اکوادور از نيروگاه‌هاي برقابي تامين مي شد و امسال تصميم داريم تا 90 درصد برق کشورمان را از نيروگاه‌هاي برقابي تامين کنيم.
معاون وزير بخش هاي راهبردي اکوادور با بيان اينکه 80 درصد خاک اين کشور هنوز اکتشاف نشده و علاقمند هستيم تا در زمينه انرژي فعاليت‌هاي خود را به ارزش 5 ميليارد و 800 ميليون دلار افزايش دهيم، گفت: 15 نيروگاه در اين کشور در دست ساخت است که تمايل داريم شرکت‌هاي ايراني در اين زمينه با ما همکاري داشته باشند.   

 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر