بخش برق
1394/10/30 12:16:31
مديرعامل برق باختر خبر داد:
جذب سرمايه گذار خارجي برای توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در استان مرکزي
هدف اجراي اين طرح، توسعه انرژي‌هاي فتوولتاييک با پايلوت نصب 50 مگاوات نيروگاه خورشيدي است که با هزينه سرمايه‌گذاري يک ميليون دلار براي هر مگاوات انجام خواهدشد.
مديرعامل برق باختر از عقد توافق‌نامه اجراي پروژه توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير با سرمايه‌گذاري خارجي در استان مرکزي خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فرهاد شبيهي" با اعلام این خبر اظهار داشت: محور و هدف اجراي اين طرح، توسعه انرژي‌هاي فتوولتاييک با پايلوت نصب 50 مگاوات نيروگاه خورشيدي است که با هزينه سرمايه‌گذاري يک ميليون دلار براي هر مگاوات انجام خواهدشد.
وي افزود: در صورتي که براي اخذ تاييديه هاي سازمان هاي مربوطه، واگذاري زمين و همينطور صدور مجوز اتصال به شبکه سراسري برق، اقدام‌ها و همکاري لازم صورت گيرد، پيش‌بيني مي‌شود که اين طرح تا شهريورماه سال آينده اجرا شده و قابل بهره‌برداري باشد.
شبيهي تاکيد کرد: تامين 600 مگاوات انرژي خورشيدي در شركت برق منطقه‌اي باختر در دستور كار بوده به نحوي كه در هر يك از استان‌هاي مركزي،‌ لرستان و همدان 200 مگاوات اجرا مي‌شود.
وي اظهار داشت: اين پروژه اولين گامي است که در جهت توسعه استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير با سرمايه‌گذاري خارجي در استان مركزي آغاز شده و اميدواريم با شروع اين حرکت نوين، بتوانيم در آينده به سمت رشد و توسعه بيشتر اجراي اين طرح‌ها حرکت کرده و از قابليت توليد انرژي‌هاي پاک با هزينه کمتر و بدون آلايندگي، استفاده مناسبي شود.
وي گفت: برای احداث ‌14 مگاوات انرژي خورشيدي در شهر همدان نيز زمين تحويل شده و به زودي مراحل اجراي پروژه آغاز مي‌شود.
مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي باختر اضافه کرد: با توجه به مذاکراتي که با شرکت SST انگلستان به عنوان سرمايه‌گذار اجراي اين پروژه صورت گرفته مقرر شده بيشتر تجهيزات مورد نياز براي انجام اين طرح از داخل کشور تامين شود تا استفاده از توان فني و مهندسي داخلي هم مورد توجه قرار گيرد.
شبيهي گفت: به ازاي هر يكصد مگاوات انرژي توليد شده در بخش تجديدپذير، سالانه حدود يكصد ميليون ليتر سوخت صرفه‌جويي خواهد شد که به عنوان يک انرژي پاک و ارزان قيمت، ميزان آلايندگي را نيز به شدت کاهش خواهد داد.
وي گفت: توافق اين 50 مگاوات دو روز بعد از اجراي برجام صورت گرفت و برق منطقه‌اي باختر به عنوان اولين برق منطقه اي است كه نسبت به جذب سرمايه‌گذاري خارجي اقدام کرده است.
وي در پايان اظهار کرد: وزارت نيرو در راستاي توليد انرژي‌هاي پاک و تجديدپذير گام هاي موثري برداشته و با توجه به ابلاغ نرخ‌هاي جديد در مقايسه با نرخ‌هاي جهاني اين نوع انرژي، جذابيت‌هاي لازم براي فعاليت و مشارکت سرمايه‌گذاران خارجي ايجاد شده است.
 
  • خبرنگار: مژگان اسماعيلي
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر