بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1394/10/29 15:34:00
مدیرعامل شرکت روس در دیدار با مشاور وزیر نیرو عنوان کرد:
بخش خصوصی روسیه علاقمند به سرمایه‌گذاری در به‌سازی نیروگاه‌های ایران
در کنفرانس پاریس متعهد شدیم تا سال 2020 بیش از 40 درصد انرژی کشور رابه انرژی پاک تبدیل کنیم و از این رو برای به‌سازی نیروگاه‌هایمان نیاز به تکنولوژی‌های مدرن داریم.
مدیرعامل شرکت مهندسی "اینتر رائو"ی روسیه در دیدار با مشاور وزیر نیرو گفت: شرکت‌های روسی علاقمند برای سرمایه‌گذاری در به‌سازی نیروگاه‌ها و حضور جدی در صنعت آب و برق ایران هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "دنیس ای. دمچنکو" امروز (سه‌شنبه) در دیدار با مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی که در طبقه سیزدهم حوزه ستادی وزارت نیرو انجام شد، با بیان اینکه در ایران نیروگاه‌هایی وجود دارد که در گذشته به دست روس‌ها ساخته شده است و اکنون نیاز به اورهال و بازسازی دارد، گفت: به طور مثال نیروگاه رامین اهواز که توسط شرکت‌های روسی ساخته شده نیاز به نوسازی و تامین قطعات دارد.
وی با اشاره به اینکه اولویت ما شروع با پروژه‌های کوچک است، گفت: ما تمایل داریم در ایران دفتری تاسیس کرده و در زمینه‌های مختلف با ایران همکاری داشته باشیم و وقتی ارتباطات اصلی برقرار شد می‌توان دیگر زمینه‌های همکاری را هم پدید آورد.
وی تصریح کرد: کار کردن در ایران بسیار برای ما جذاب است در مرحله اول باید فرصت‌ها پیدا شود.
همچنین در این نشست "ناصر شفق" مشاور وزیر نیرو در امور اجتماعی و فرهنگ عمومی با اشاره به سابقه دیرین همکاری ایران و روسیه، این کشور را کشوری مهم و بزرگ خواند و افزود: با توجه به تفاهم رئیس‌جمهور روسیه با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران، نقشه راهی ترسیم شده است که ما را نیز علاقمند به ارتباط بیشتر با روس‌ها کرده است.
وی به آمد و شد هیات‌های مختلفی از کشورهای اروپایی و آسیایی برای سرمایه گذاری در ایران در پنج ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ایران تا سال‌های آینده نیاز به تولید 50 هزار مگاوات دارد؛ در زمان کنونی ایران قطب انرژی منطقه است و نسبت به همسایگانش انرژی بیشتری تولید می کند.
شفق تصریح کرد: ایران به اندازه همه همسایگانش به جز ترکیه برق تولید می‌کند، حتی ا
یران 20 هزار مگاوات بیشتر از ترکیه تولید برق دارد، اما با توجه به توسعه صنعت در ایران باز هم نیازمند افزایش تولید هستیم.
وی با بیان اینکه سیاست وزرات نیرو بر انتقال تکنولوژی و به‌سازی برای هوای پاک است، گفت: ما از سرمایه‌گذاری روس‌ها به ویزه در قالب BOO و  BOT و احداث دفتر در ایران استقبال می کنیم و سرمایه‌گذاری‌ها را در مسیر اصلی خود قرار خواهیم داد.
شفق گفت: ما سه ماه پیش در کنفرانیس پاریس متعهد شدیم تا سال 2020 بیش از 40 درصد انرژی کشور را به انرژی پاک تبدیل کنیم و از این رو برای به‌سازی نیروگاه‌هایمان نیاز به تکنولوژی‌های مدرن داریم.
وی افزود: ایران برای رفع مشکلات آلودگی هوا و محیط زیستی خود را متعهد به انجام این معاهده می داند.
وی همچنین به امضای توافق‌نامه‌ای در آذربایجان اشاره کرد و گفت: بر اساس این توافق‌نامه شبکه‌های برق ایران، روسیه، گرجستان و ترکیه به هم متصل خواهد شد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: زمینه‌های مشترک همکاری میان ایران و روسیه در صنعت آب و برق ایجاد شود.
 
 
  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر