بخش عمومي
1394/10/27 14:03:00
وزير نيرو در جمع خبرنگاران:
همکاري اقتصادي ايران و چک در 5 زمينه کاري
وزارت نيرو و وزارت صنعت و تجارت جمهوري چک، همکاري هاي اقتصادي خود را در زمينه هاي، هوشمند سازي شبکه هاي برق، سامانه هاي تصفيه آب و فاضلاب و محيط زيست و ارتقاي ولتاژ شبکه انتقال برق کشور گسترش مي دهند.
وزير نيرو پس از ديدار با وزير صنعت و تجارت جمهوري چک گفت: همکاري اقتصادي ايران و چک در 5 زمينه کاري افزايش می‌یابد.
مهندس "حميد چيت‌چيان" وزير نيرو ظهر امروز (يکشنبه) پس از ديدار با "یان ملادک" وزير صنعت و تجارت جمهوري چک که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بيان اين مطلب گفت: همکاري وزارت صنعت و تجارت جمهوري چک با شرکت‌هاي ايراني در پروژه‌هاي داخلي افزايش خواهند يافت.
وي ضمن تبريک به ملت ايران به مناسبت اتمام موفقيت آميزمذاکرات هسته‌اي، اظهار اميدواري کرد که با اجراي برجام موانعي که در مسير توسعه‌هاي همکاري اقتصادي با ساير کشورها وجود داشته برطرف شود.
چيت‌چيان با اشاره به اينکه در 5 زمينه هوشمندسازي شبکه برق، ارتقاي ولتاژ شبکه انتقال کشور، سامانه‌هاي تصفيه آب و فاضلاب و محيط زيست با جمهوري چک همکاري خواهيم داشت، افزود: در چارچوب کميسيون مشترک ايران و جمهوري چک، کميته انرژي نيز تشکيل مي‌شود.
وي با بيان اينکه در اين ديدار قرار شد معاون انرژي وزارت صنعت و تجارت جمهوري چک در آينده نزديک سفري به جمهوري اسلامي داشته باشد، گفت: در اين ملاقات پروژه‌هاي دقيق‌تري را در ارتباط با اين 5 موضوع کلي مطرح مي‌کنيم تا همکاري‌هاي موثري بين دو کشور برقرار شود.
وزير نيرو با اشاره به اينکه در زمان حاضر هيچ قراردادي همکاري بين جمهوري اسلامي و جمهوري چک در بخش صنعت آب و فاضلاب و انرژي منعقد نشده است، گفت: در مرحله اول مذاکرات زمينه‌هاي کلي همکاري‌ها تعريف شده که اميدواريم در آينده که مسئولان چک به ايران سفر خواهند کرد، بتوانيم به موارد عقد قرارداد نزديک شويم.

شادي اين روز بزرگ را با مردم ايران جشن مي‌گيريم
همچنین وزير صنعت و تجارت جمهوري چک در جمع خبرنگاران گفت: شادي اين روز بزرگ را با مردم ايران جشن مي‌گيريم.
 "يان ملادک" وزير صنعت و تجارت جمهوري چک افزود: برداشته شدن تحريم‌ها از ايران مي‌تواند در روند همکاري‌هاي ايران با ساير کشورها اثرات مثبت داشته باشد.
وي ضمن تبريک به دولت و ملت ايران براي اين روز خجسته که مصادف با اجراي برجام است، با بيان اينکه برداشته شدن تحريم‌ها تاثير مثبت بر روابط ساير کشورها با ايران همراه است، افزود: تجارت دو جانبه بين جمهوري اسلامي و جمهوري چک در گذشته از سطح بالايي برخوردار بوده است، ولي متاسفانه در سال‌هاي اخير به حدود 35 ميليون دلار تنزل پيدا کرده بود.
وي با اشاره به اجرايي شدن برجام اظهار اميدواري کرد: سطح تجارت دو جانبه بين دو کشور از اين پس افزايش يابد.
وزير صنعت و تجارت جمهوري چک ادامه داد: اميدواريم شاهد صادرات دو جانبه کالا در بخش انرژي، آب، برق و فاضلاب بين دو کشور باشيم.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر