بخش برق
1394/10/26 12:29:24
محقق ارشد دانشگاه UCL لندن مطرح کرد؛
افزایش 30 درصدی مصرف برق در پساتحریم/ صدور برق به‌جای نفت
به زودی تحریم‌ها در ایران برداشته می‌شود و تقاضا برای مصرف برق در دوران پسا تحریم تا حدود 30 درصد در کوتاه مدت افزایش می یابد.
محقق ارشد دانشگاه UCL لندن گفت: تقاضای برق در ایران در دوران پسا تحریم افزایش 30 درصدی را تجربه خواهد کرد.
"کریس کوک"  امروز (شنبه) در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزرات نیرو (پاون)، با اشاره به موفقیت حاصل شده در مذاکرات برجام، گفت: به زودی تحریم ها در ایران برداشته می شود و تقاضا برای مصرف برق در ایران در دوران پسا تحریم تا حدود 30 درصد در کوتاه مدت افزایش می‌یابد.
کوک تصریح کرد: قطعا وزارت نیرو به جلب و جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در افزایش تولید برق، افزایش راندمان تولید برق و مصرف برق در قسمت‌هایی که برای تولید کننده برق مقرون به صرفه باشد، علاقمند است.
مدیرعامل شرکت پترو اسکاتلند گفت: ایران باید در این شرایط یک راهبرد مناسب و راه‌حل‌هایی برای سیاست‌های کلان انرژی در قرن 21 به دست آورد.
وی با بیان اینکه توسط وزارت نیرو و کمیته بنیاد ملی انرژی دعوت شده‌ام تا در سمیناری که به میزبانی این وزراتخانه برگزار می‌شود شرکت کنم، گفت: در زمان کنونی قیمت نفت به شدت در حال سقوط است و ممکن است به بشکه‌ای 10 دلار هم برسد، وقتی قیمت نفت کاهش می‌یابد قیمت گاز طبیعی نیز کاهش می‌یابد و صادرات گاز طبیعی به گاز مایع (LNG) ممکن است مقرون به صرفه نباشد.
مدیر سابق بورس بین‌المللی نفت در لندن ادامه داد: راه‌حل این است که گاز را به برق تبدیل کرده و به جای صادرات گاز طبیعی به صورت خام، با تبدیل گاز به برق، ارزش افزوده ایجاد شود و در نتیجه تعریف تازه‌ای از حامل‌های اولیه انرژی و انرژی ثانویه که برق است، خواهیم داشت.
کوک تصریح کرد: نباید به انرژی و حامل‌های اولیه انرژی به صورت کالا نگاه شود، چراکه اگر به صورت کالا نگاه شود طبیعی است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باهم رقابت می کنند که در بازار سهم بیشتری را برای خود اختصاص دهند و به همین دلیل در بازار بین المللی انرژی با شایعه اینکه بعد از تحریم‌ها نفت و گاز ایران هم وارد بازار می‌شود و قیمت‌ها را به طرف پایین سوق می‌دهند.
وی ادامه داد: اگر تعریف جدیدی برای انرژی ارائه شود به این معنا که انرژی تولید خدمات می کند ما می‌توانیم برای سرمایه‌گذاری تعریف جدید کنیم و به جای اینکه کشور بدهکار شود صاحبان تکنولوژی می‌توانند باهمتاهای ایران در تولید شرکت کنند.
وی با بیان اینکه در صنعت برق صاحبان تکنولوژی با مشارکت در افزایش راندمان تولید برق یا احداث نیروگاه‌های جدید مشارکت می کنند، گفت: این بحث جدیدی است که نیاز به مطالعه دارد.
وی ابراز امیدواری کرد بعد از این سمینار وزرات نیرو و کمیته ملی انرژی توافقی را امضا کنند که راه حل نوین مشکلات قرن 21 در بخش انرژی باشد.
 
  • خبرنگار: غزاله نایینیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر