بخش عمومي
1394/10/20 16:36:00
وزير نيرو در ديدار با وزير توسعه اقتصادي و فناوري اسلووني مطرح کرد:
همکاری شرکت‌های اسلونیایی و ایرانی برای اجرای طرح‌های آب و برق
کليد موفقيت شرکت‌هاي اسلووني در جمهوري اسلامي ايران، توليد مشترک اين شرکت‌ها با شرکت‌هاي ایرانی است.
وزير نيرو در ديدار با وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني از شرکت‌های فعال این کشور برای همکاری مشترک با شرکت‌های ایرانی و فاینانس طرح‌های آب و برق ایران دعوت کرد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "حميد چيت‌چيان" عصر امروز (يکشنبه) در ديدار با "ازدراکو پوچيو الشک" وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني و هيات اقتصادی همراه که در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد،
بر تقويت روابط اقتصادي بين دو کشور تاکید کرد و گفت: حضور هيات تجاري و شرکت‌هاي اقتصادي اسلووني در ايران و گشايش دفتر نمايندگي تجاري اسلووني در تهران، تقويت همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري بين دو کشور را نويد مي‌دهد.
وي با اشاره بر امضاي يادداشت تفاهم بين وزارت نيرو و وزارت توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني افزود: کليد موفقيت شرکت‌هاي اسلووني در جمهوري اسلامي ايران، توليد مشترک اين شرکت‌ها با شرکت‌هاي ایرانی است.
چيت‌چيان با اشاره به ظرفيت بالاي برق در ايران بيان داشت: جمهوري اسلامي هم اکنون داراي 74 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده نيروگاهي است که در ده سال آينده اين رقم، 50 هزار مگاوات افزايش خواهد يافت که زمينه خوبي را براي تجارت برق فراهم مي‌کند.
وي با اشاره به جلسه دو هفته قبل خود با وزراي انرژي ارمنستان،‌ گرجستان و روسيه و اتصال شبکه‌هاي برق چهار کشور که فرصت تجارت برق را فراهم خواهد نمود، اضافه کرد: جمهوري اسلامي هم اکنون بيش از 10 ميليارد کيلووات ساعت صادرات برق به ترکيه، افغانستان، پاکستان و عراق دارد.
وزير نيرو ضمن بيان اين مطلب که امکانات خوبي در تجارت برق در ايران فراهم است، از حضور شرکت‌هاي اسلووني در ايران استقبال کرده و اظهار داشت: يکي از مواردي که در ارتقاي همکاري‌هاي دو کشور موثر خواهد بود، فاينانس پروژه‌هاي داخلي از سوي شرکت‌هاي اسلووني خواهد بود.
وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني نيز با اظهار خرسندي از برداشته شدن تحريم‌ها گفت: از چند سال قبل حجم همکاري‌هاي اقتصادي اسلووني با ايران 22 ميليون يورو بوده که بايستي به 60 ميليون يورو افزايش يابد.

"ازدراکو پوچيو الشک" با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه در حوزه انرژي گفت: امضاي اين تفاهم‌نامه اولين گام براي تاسيس کميسيون مشترک بين دو کشور و اولين گام براي توسعه روابط تجاري و اقتصادي است.
او تاکيد کرد: کشورش تمايل دارد در زمينه‌هاي ساخت سامانه‌هاي اتوماسيون، انرژي، هيدرومکانيکال و ‌آب‌هاي پاکيزه روابط تجاري خود را با جمهوري اسلامي افزايش دهد.
وزير نيرو پس از ديدار با نمايندگان 45 شرکت اسلووني و گفتگوي متقابل يادداشت تفاهمي را در زمينه برق و انرژي با وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني امضا کرد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر