بخش عمومي
1391/03/21 03:24:00
قائم مقام سازمان بازرسی كل كشور:
وزارت نيرو در مقابله با فساد از بسياري از وزارتخانه ها پيش است
قانون گرايي، پاسخگويي، شايسته سالاري، رعايت الگوي مصرف و تحول اداري، نظام نظارتي و كنترل هاي داخلي، انضباط مالي و اداري، شفافيت و توسعه سازمان هاي الكترونيكي و فناوري هاي نوين از شاخص های سلامت اداری است.

قائم مقام سازمان بازرسی كل كشور گفت: وزارت نيرو در تبيين قانون ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد از بسياري از وزارتخانه ها پيش است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، "ولي الله خبره" امروز(يكشنبه) در دومين همايش نظارت پيشگيرانه و پاسخگويي عالمانه با رويكرد "تبيين قانون ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد"، اهداف قانون ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد را ارتقای شفافيت در تصميم های مرتبط با حقوق شهروندي و ارتقاي سلامت نظام اداري و بخش خصوصي، ارتقای پاسخگويي، بهبود افزايش اعتماد عمومي، كمك به اصلاح نظام اداري و تصويب مشاركت جامعه مدني دانست.
وی گفت: پيش از اين هيچ قانوني به طور اختصاصي براي مقابله با فساد اداري تصويب نشده است.
وي تمام دستگاه هاي اجرايي كشور را مشمول اين قانون دانست و ادامه داد: وزارتخانه ها، موسسه هاي دولتي، موسسه هاي نهاد عمومي غير دولتي، شركت هاي دولتي، شركت هاي مستلزم ذكر نام يا تصريح نام در قانون، واحدهاي زير نظر مقام معظم رهبري، اعم از نظامي و غير نظامي، آستان هاي مقدس، شوراي اسلامي شهر و روستا، موسسه هاي خصوصي حرفه اي عهده دار ماموريت عمومي و تمام اشخاص حقيقي و حقوقي غير دولتي ملزم به اجراي قانون ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد هستند.
خبره افزود: نحوه رسيدگي به شكايت های مردم بررسي شده و به صورت ساز و کار مشخص درآمده است و تمام مسئولان دستگاه ها موظف هستند تا اگر با اين نوع جرايم برخورد كنند، مراتب را به مراجع قضايي و سازمان بازرسي كل كشور ارجاع دهند.
وي با بیان اینکه عدم اعلام جرايم، مشمول مجازات است، ادامه داد: حمايت قانوني و تامين امنيت و جبران خسارات مخبران يا گزارش دهندگان از ديگر موارد موجود در قانون است.
قائم مقام سازمان بازرسی كل كشور در ادامه شاخص هاي سلامت اداري را قانون گرايي، پاسخگويي، شايسته سالاري، رعايت الگوي مصرف و تحول اداري، نظام نظارتي و كنترل هاي داخلي، انضباط مالي و اداري، شفافيت و توسعه سازمان هاي الكترونيكي و فناوري هاي نوين عنوان كرد.
وي به لزوم توليد برنامه هاي بيشتر توسط رسانه ملي در زمينه ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد اشاره كرد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت آموزش و پرورش، وزارتخانه های علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ساير نهادهاي آموزشي، فرهنگي و تبليغي بايد در راستاي اجراي آموزش عمومي و اطلاع رساني در اين زمينه اقدام كنند.
وي در پايان از برگزاركنندگان دومين همايش نظارت پيشگيرانه و پاسخگويي عالمانه قدردانی كرد و وزارت نيرو را از وزارتخانه هاي فعال در نمايشگاه يكصدمين سفر استاني هيات وزیران در مشهد دانست.


  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah