بخش عمومي
1394/10/14 18:01:00
وزیر نیرو در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک:
از همکاری همراه با انتقال تکنولوژی استقبال می‌کنیم
عمده نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور در آینده از نوع نیروگاه‌های بادی و خورشیدی خواهد بود، 2 هزار مگاوات نیروگاه اتمی و بقیه حرارتی خواهد بود و ما به لحاظ مسئولیت انسانی و جهانی خود درصدد توسعه این نوع از نیروگاه‌ها هستیم.
وزیر نیرو در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک گفت: بازار آب و برق ایران از همکاری دوجانبه همراه با انتقال تکنولوژی توسط شرکت‌های دانمارکی استقبال می‌کند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" در دیدار با  "کریستین ینسن" وزیر امور خارجه دانمارک و هیئت اقتصادی همراه با اظهار امیدواری از اینکه این سفر نقش موثری در ارتقای روابط دو کشور داشته باشد، اظهار داشت: با اجرای برجام زمینه‌های موثری برای همکار موسسات دو کشور ایجاد خواهد شد.
او با اشاره به زیرساخت‌های بخش برق در ایران گفت: ظرفیت نامی ایران در بخش نیروگاهی حدود 74 هزارمگاوات است و برنامه ما برای توسعه شبکه افزودن حدود 45 تا 50 هزار مگاوات با ظرفیت شبکه کشور در 10 سال آینده است که از این میزان 7500 مگاوات به نیروگاه‌های تجدیدشونده اختصاص خواهد داشت.
وزیر نیرو ادامه داد: عمده نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور در آینده از نوع نیروگاه‌های بادی و خورشیدی خواهد بود، 2 هزار مگاوات نیروگاه اتمی و بقیه حرارتی خواهد بود و ما به لحاظ مسئولیت انسانی و جهانی خود درصدد توسعه این نوع از نیروگاه‌ها هستیم.
او تصریح کرد: در ایران شبکه واحد سراسری برق وجود دارد که بالاترین سطح ولتاژ 400 کیلوولت است، اما ما باید در سال های آینده این رقم را به 765 کیلوولت ارتقا دهیم.
چیت‌چیان با بیان اینکه اقدام بسیار جدی ما در صنعت برق، هوشمند کردن شبکه برق کشور است، گفت: این کار هم‌اکنون آغاز شده  است و در بخش نوسازی و ارتقای راندمان نیروگاه‌ها نیز طرح‌های زیادی در ایران در دست انجام است؛ ما از حضور شرکت‌های دانمارکی برای حضور در این بازار بزرگ استقبال می کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به شرایط بخش آب در کشور گفت: ایران در یک منطقه خشک قرار گرفته و ما با  محدودیت منابع آب مواجه هستیم، بنابراین فناوری‌های مربوط به ارتقای راندمان بهره‌برداری از آب و استفاده از بآب‌های غیرمتعارقف نیز برای ما مهم است 
او ادامه داد: در سال‌های اخیر حفظ کیفیت منابع آب نیز از دغدغه‌های ما بوده و برای همین طرح‌های فاضلاب در بسیاری از شهرهای ایران در دست اجراست، اگر پیشنهادهای مشخصی درباره حضور شرکت‌های دانمارکی در این زمینه وجود داشته باشد، ما آماده برقراری این ارتباط بین شرکت‌های ایرانی و دانمارکی هستیم.
وزیر نیرو یادآور شد: زمینه دیگر موضوع اتوماسیون و سامانه های اندازه گیری هدررفت آب در شبکه آب شهری است که ما آماده استفاده از تکنولوژی روز در این زمینه هستیم.
چیت‌چیان درباره شرایط ایجاد رابطه مفید اقتصادی بین دو کشور در زمینه آب و برق گفت: ایران صرفا بازار برای محصولات تولیدی نیست، بلکه ما توانمندی صنعتی خوبی در زمینه آب و برق داریم، از لذا شرکت‌هایی که ضمن حضور در بازار ایران انتقال تکنولوژی را در این زمینه انجام دهند، استقبال خواهد شد.
او تصریح کرد: شرکت‌هایی که پیشنهاد خود را با فاینانس اجرای پروژه‌ها همراه کنند، برای ما اولویت دارند و ما تمایل داریم همراه با شرکت‌های خارجی محصولات مشترکی را تلید و در کشورهای ثالث به صورت مشترک حضور یابیم.
در این دیدار "کریستین ینسن" وزیر امور خارجه دانمارک با بیان اینکه در این سفر به غیر مذاکرات سیاسی، توافق‌های بازرگانی وتجاری خوبی نیز با ایران انجام شده است، گفت:  از حوضه های بسیار مهم برای تحکیم همکاری بین دو کشور حوزه‌های مربوط به اترژی و آب است و شرکت‌های دانمارکی توانمندی لازم برای نوسازی و توسعه این سیستم ها را در ایران دارند و این زمینه مناسبی برای همکاری دو جانبه خواهد بود.
او یادآور شد: امروز تفاهم‌نامه‌ای بین دانمارک و وزارت اقتصاد ایران در زمینه فاینانس طرح‌ها به امضا رسید که می‌تواند بستر مناسب افزایش همکاری‌ها باشد.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته شرکت‌های دانمارکی در حوزه‌هایی که تحت قوانین تحریم نبود همچون حوزه سلامت، همکاری خود با شرکت‌های ایرانی را آغاز کرده بودند، گفت: در حوضه آب و انرژی شرکت‌های دانمارکی جزو شرکت‌های برتر و پیشرو در دنیا هستند و می‌توانند در توسعه طرح های آب و برق ایران حضور یابند.
در ادامه این نشست نمایندگان شرکت‌های فعال در زمینه آب و برق دانمارک توانمندی‌ها و پیشنهادهای خود را برای حضور در بازار آب و برق ایران و همکاری‌های دوجانبه ارائه دادند. 
  • خبرنگار: امیر جعفری آزاد/ سردبیر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر