بخش عمومي
1391/03/21 02:26:00
وزير نيرو خبر داد:
واگذاری 100 شرکت آب و برق
ارتباط تنگاتنگ با مردم و واگذاري تصدي ها بر اساس اصل 44 قانون اساسي، موجب كاهش فساد اداري در وزارت نیرو شده است.
وزیر نیرو از واگذاری 100 شرکت مرتبط با صنعت آب و برق خبر داد و گفت: خصوصی سازی شرکت های آب و برق، از برنامه های مهم این وزارتخانه است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، مهندس "مجيد نامجو" امروز (يكشنبه) در دومين همايش نظارت پيشگيرانه و پاسخگويي عالمانه با رويكرد "تبيين قانون ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد"، با اشاره به شعار چهار وجهي وزارت نيرو در جلوگيري از فساد اداري، این شعارها را شامل سرعت در اجرا، كاهش در هزينه ها، شفاف سازي و بهره وري برشمرد و گفت: شفاف سازي يكي از كارهاي مهم وزارت نيرو در دولت نهم و دهم و به ويژه در بحث اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در صنعت آب و برق است.
وی فعال شدن كميته ارتقای سلامت اداري طي دو سال گذشته را از ديگر اقدام های وزارت نيرو براي مبارزه با فساد اداري دانست و تصريح كرد: در زمان كنوني راهبردهاي سلامت اداري نيز در وزارت نيرو تبيين شده است.
وزير نيرو استفاده از سفرهاي استاني و بررسي شكايت ها و درخواست ها و اجراي اصل 44 را از ديگر اقدام هاي اين وزارتخانه در جهت كاهش فساد اداري دانست و يادآور شد: ارتباط تنگاتنگ با مردم و واگذاري تصدي ها بر اساس اصل 44 قانون اساسي، موجب كاهش فساد اداري در وزارت نیرو شده است.
وي با بیان آنکه اکنون 100 شركت مرتبط با صنعت آب و برق و تعدادی نيروگاه واگذار شده است، واگذاری شركت هاي توزيع برق و ادغام شركت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي را از دیگر فعالیت های در حال انجام وزارت نیرو در چارچوب اجراي اصل 44 اعلام کرد.
نامجو ايجاد "اهليت" در واگذاري ها را از فعالیت های ابداعي وزارت نيرو در بحث واگذاري ها دانست و گفت: اكنون اهليت (داشتن شرايط لازم براي خريد شركت) جزو شرايط واگذاري در همه طرح هاي كشور است.
وي تلاش وزارت نيرو براي ايجاد پيشخوان دولت و توجه ويژه به پرونده هاي قضايي را از ديگر فعاليت هاي وزارت نيرو براي پيشگيري از فساد اداري عنوان كرد.
وزير نيرو سپس با اشاره به كاهش 22 رتبه اي جایگاه جمهوري اسلامي ايران در فساد اداري، افزود: سازمان شفافيت بين المللي در حالي كشور دانمارك را پاكترين كشور و كشورهاي افغانستان، برمه و سومالي را بدترين كشورها در فساد اداري اعلام كرده است كه در اين ليست جایگاه جمهوري اسلامي ايران 22 پله بهبود یافته است.
وزير نيرو درخصوص سازمان شفافيت بين المللي، گفت: اين سازمان كه ميزان فساد اداري در كشورهاي مختلف را تعيين مي كند اگرچه معيارهاي چندان روشني براي انتخاب ندارد و من به اين معيارها آگاهي ندارم اما كاهش رتبه ايران در فساد اداري چيزي است كه نشان از تلاش هاي دو دوره دولت براي پاك سازي و كاهش فساد اداري مي دهد.
وي تصريح كرد: شنيدن اين كاهش رتبه از زبان خارجي ها اتفاقي خوب است و بايد به همه مجريان كشور كه توانسته اند چنين موفقيتي را به دست آورند، تبريك گفت.
وي مهمترين عاملي را كه موجب فساد اداري در كشور مي شود، ضعف ايمان دانست و گفت: ضعف ايمان ناشي از ناآگاهي است.
وي ادامه داد: بايد آگاه سازي شود تا كارمندي كه از عواقب كارهاي خلاف آگاهي ندارد، اطلاع يابد و در مسير درستي قرار گيرد و فرهنگ سازي مي تواند كاري موثر در اين امر باشد.
نامجو وجود انحصار در سامانه هاي دولتي، نداشتن تعادل ميان عرضه و تقاضا، آلودگي سامانه اداري در مسایل سياسي و عدم تطابق شايستگي ميان فرد مسئول با پست سازماني وي را از جمله  عوامل مهمی كه منجر به فساد اداري در كشور مي شود، خواند و گفت: هرچه انحصار در دولت جمع شود، فساد نيز افزايش مي يابد. 
نامجو در پايان، هدف از برگزاری همايش نظارت پيشگيرانه و پاسخگويي عالمانه را آشنايي با قوانين ارتقای سلامت اداري و مقابله با فساد دانست و گفت: توجيه قوانين و آسيب شناسي در مورد نقاط ضعف وزارت نيرو در بحث فساد اداري و راه هاي مقابله با مفاسد از جمله اهداف مهم اين همايش است.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah