بخش برق
1394/10/13 09:37:24
اعتماد به دانش ایرانی در بخش نیروگاهی؛
نصب سامانه کنترل توربین نیروگاه رامین اهواز با موفقیت انجام شد
با توجه به ایراداتی که در سامانه‌های قدیمی خارجی وجود دارد با تلاش متخصصان نیروگاه و همکاری شرکت توانمند ایرانی توانستیم سامانه کنترل توربین با کارایی بهتر و دقیق تری را بسازیم.
عملیات نصب و راه اندازی سامانه کنترل واحد 315 مگاواتی نیروگاه رامین اهواز که توسط متخصصان کشورمان طراحی و ساخته شده است، با موفقیت انجام شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "داوود محمودی" مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز با اشاره به دانش و تخصص کارکنان و حرکت این نیروگاه در مسیر خودکفایی ملی اظهار داشت: سامانه کنترل توربین یکی از تجهیزات مهم و حساس این نوع واحدهای نیروگاهی است  و در فرایند تولید پایدار انرژی برق، نقش مهمی را به‌عهده  دارد.
وی گفت: با توجه به ایراداتی که در سامانه‌های قدیمی خارجی وجود دارد با  تلاش متخصصان نیروگاه و همکاری شرکت توانمند ایرانی توانستیم سامانه کنترل توربین با کارایی بهتر و دقیق تری را بسازیم و هم اکنون نیز پس از انجام آزمایشات فنی و مهندسی با موفقیت برروی واحد 315 مگاواتی شماره 6 این نیروگاه نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
محمودی عدم وابستگی به کشور سازنده، صرفه جویی ارزی، اعتماد و  ارتقای سطح انگیزه کارکنان و حمایت از تولید داخلی را  از ویژگی‌های  طراحی و ساخت این تجهیز به‌دست متخصصان داخلی عنوان نمود. 
همچنین مدیر امور مهندسی کنترل و ابزار دقیق نیروگاه رامین  و محقق این طرح  اظهار داشت: سامانه قدیمی دارای یک واحد میکروکامپیوتر 16 بیتی بود که به‌دلیل سرعت پردازش خیلی پائین، عدم دسترسی به قطعات یدکی و منسوخ شدن این سامانه باعث عدم کارایی لازم و اطمینان از عملکرد کنترل توربین 315 مگاواتی واحد می‌شود و مشکلات فراوانی را جهت بهره‌برداری مطلوب از واحد نیروگاهی را ایجاد می‌کند.
   مهندس "فرشاد شامرادی" گفت: به‌منظور افزایش پایداری و بهبود کارایی واحدها اقدام به انجام تحقیقات تخصصی و بررسی چالش‌های عملکرد این سیستم‌ها نموده  و توانستیم با همکاری شرکت خدمات نیروگاهی آهار فرایند طراحی، ساخت و نصب این سیستم کنترل را با موفقیت به اتمام رسانیم
وی راه اندازی  خودکار توربین تا رسیدن به دور نامی و تولید انرژی،  استفاده از پردازنده‌های قدرتمند، قابلیت کنترل سرعت چرخش روتور توربین، کنترل میزان بار واحد، کنترل تنش‌های حرارتی، حفاظت افزایش سرعت، کنترل سریع توربین در زمان  نوسانات شبکه  یا خارج شدن ژنراتور و قابلیت نمایش و ثبت اطلاعات سیستم را مهم‌ترین  مزایای فنی سیستم کنترل ساخته شده  نسبت به سیستم روسی و مشابه آن دانست.
شامرادی هزینه ساخت این سامانه کنترل را  700 میلیون تومان عنوان نمود در حالی که تامین نمونه خارجی آن بیش از 6 میلیارد تومان هزینه در پی داشت.
  • خبرنگار: داوود سليماني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر