بخش آب
1391/10/11 17:57:00
وزیر نیرو خبر داد:
واگذاری 200 تصفیه خانه آب و فاضلاب به بخش خصوصی
در زمان حاضر، کشور ما در صنعت آب در تراز کشورهای برتر جهان قرار دارد و 99 درصد جمعیت شهری و 77 درصد جمعیت روستایی زیرپوشش شبکه های آب هستند.

وزیر نیرو از برنامه این وزارتخانه برای واگذاری 200 تصفیه خانه آب و فاضلاب به بخش خصوصی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مجید نامجو" عصر امروز (دوشنبه) در آیین پایانی هشتمین نمایشگاه بین المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب، گفت: در کشور بیش از 100 تصفیه خانه آب و 100 تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد و وزارت نیرو برای واگذاری این تصفیه خانه ها به بخش خصوصی و خارج شدن از مالکیت دولتی در این بخش، عزم خود را جزم کرده است.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت خوبی که برای حضور شرکت های ایرانی در پروژه های خارج از کشور وجود دارد، اشاره کرد و افزود: بخش خصوصی می تواند سرمایه گذاری های لازم را در این حوزه داشته باشد.
وی سپس با اشاره به بارش های 105 میلیمتری در کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 91) تاکنون، اظهار داشت: این رقم 46 درصد در مقایسه با میانگین درازمدت افزایش یافته است و امیدوار هستیم پس از پنج سال، خشکسالی های ممتد در کشور پایان یابد.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، گفت: حضور 253 شرکت داخلی و 15 شرکت خارجی از کشورهای مطرح جهان نشان می دهد که برگزاری این دوره از نمایشگاه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.
وی ادامه داد: در زمان حاضر، کشور ما در صنعت آب در تراز کشورهای برتر جهان قرار دارد و 99 درصد جمعیت شهری و 77 درصد جمعیت روستایی زیرپوشش شبکه های آب هستند.
وزیر نیرو به پیگیری چهار موضوع راهبردی در بخش آب به عنوان اولویت های این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: بارندگی ها در ایران یک سوم میانگین بارندگی جهانی است و با توجه به میانگین 250 میلیمتر بارندگی در سال و تغییر اقلیم و نیز افزایش جمعیت کشور، در زمان حاضر بیش از گذشته نیاز به منابع آبی داریم و بحث آب در کشور بحث بسیار مهمی است.
به گفته نامجو، وزارت نیرو هم اکنون در حال پیگیری بحث واردات آب از کشورهایی مانند افغانستان و تاجیکستان و حتی گرجستان به عنوان یکی از اولویت های راهبردی در بخش آب است که در این راستا، گفت و گو هایی نیز انجام شده است.
نامجو موضوع دوم را مهار آب هایی که از کشور خارج و یا به کشور وارد می شود، عنوان کرد و افزود: در این زمینه نیز اقدام های خوبی انجام شده است زیرا 19 میلیارد مترمکعب آب در حال ورود و خروج به کشور است که این امر نیاز به مدیریتی صحیح دارد.
وی راهبرد سوم را بحث شیرین سازی آب در دریای شمال و جنوب اعلام کرد و ادامه داد: رشد علم و فناوری و دستیابی به این دانش ها در زمان حاضر در کشور صورت پذیرفته و گام های موثری برداشته شده است.
وی آخرین راهبرد وزارت نیرو در بخش آب را افزایش بازده آب در بخش کشاورزی برای استفاده بهتر از این نعمت خدادادی عنوان کرد.
وزیر نیرو همچنین از پیشنهاد افزایش اعتبار خرید تضمینی آب و پساب در بودجه سال آینده خبر داد و افزود: بودجه خرید تضمینی آب و پساب از 100 میلیارد ریال به 800 میلیارد ریال در سال جاری رسیده و برای سال آینده این رقم سه هزار میلیارد ریال پیشنهاد شده است که می تواند ظرفیت بسیار خوبی برای شرکت های خصوصی باشد.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب که از هشتم دی ماه جاری فعالیت خود را با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز کرده بود، پس از چهار روز عصر امروز (دوشنبه) به کار خود پایان داد.

  • خبرنگار: لیلا جدیدی
  • منتشر کننده: fallah