بخش آب
1391/10/11 04:02:00
وزیر نیرو:
هیچ نگرانی در بهره برداری از سد گتوند وجود ندارد
گروه کارشناسی وزارت نیرو با حدود 700 نفر متخصص در کنار این پروژه هستند و از زمانی که بحث آبگیری مطرح شده، لحظه به لحظه وضعیت پروژه را رصد می کنند.

وزير نيرو گفت: هیچ گونه نگرانی در بهره برداری از سد گتوند وجود ندارد و مدیریت مناسبی بر روی کیفیت آب این سد در حال انجام است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مجید نامجو" امروز (دوشنبه) در حاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از نظر وزارت نیرو مسئله لاینحلی در سد گتوند وجود ندارد.
وی با بیان اینکه پروژه بزرگ سد گتوند بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود که توسط متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است، افزود: گروه کارشناسی وزارت نیرو با حدود 700 نفر متخصص در کنار این پروژه هستند و از زمانی که بحث آبگیری مطرح شده، لحظه به لحظه وضعیت پروژه را رصد می کنند.
وي ادامه داد: امروز شاهدیم این سدی که خیلی حرف ها پشت آن مطرح بود، به بهره برداری رسيده و هم اكنون نيز حدود دو میلیارد مترمکعب آب پشت آن ذخیره شده است ضمن آنکه سه واحد نیروگاهی این سد در زمان حاضر به بهره برداری رسیده و واحد چهارم نیز تا پایان دی ماه جاری وارد مدار می شود.
وزیر نیرو تصریح کرد: این وزارتخانه برنامه هایی برای رفع نواقص این پروژه دارد که به تدریج اجرا می شود ضمن آنکه درخصوص نشت نفت در آب این سد، گفت و گوهایی با وزارت نفت برای رفع مشکل انجام شده است.
به گفته وی، وزارت نیرو نیز اقدام هایی در این جهت انجام داده و هشدار لازم به وزارت نفت داده شده است که این وزارتخانه به دنبال برنامه ریزی برای حل این مشکل است.
نامجو سپس با اشاره به برگزاری هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب، اظهار داشت: اهداف مهم این نمایشگاه، برقراري ارتباط بین شرکت هايي است که تجهیزات مورد مصرف در صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب را تولید می کنند.
وی با اشاره به اهمیت بالای صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در ایران و سایر کشورهای جهان، ادامه داد: این نمایشگاه زمینه را برای ديدار و بازديد از دستاوردهاي توليد داخل و خارج فراهم مي كند و در بسياري از مواقع ممکن است به قراردادهایی نیز منجر شود.
وی با بیان اینکه صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب کشور از رشد بسیار خوبی در طول سال های پس از پیروزی انقلاب برخوردار بوده است، تصریح کرد: همیشه مسئولان تلاش داشته اند تا وابستگی این صنعت به خارج را قطع کنند و نیازهای خود را از داخل تامین کنیم.
وي اظهار داشت: در زمان حاضر، بیش از 95 درصد نیازهای صنعت آب و فاضلاب در داخل تولید می شود و بخش اندكی که تولید نمی شود، صرفه اقتصادی ندارد و اگر هر زمان لازم باشد، این کالاها را نيز مي توانيم در داخل تولید كنيم.
وزير نیرو تصريح كرد: جمهوری اسلامی ایران جایگاه مناسبی در بین کشورهای برتر جهان از نظر تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دارد به گونه ای که 99 درصد جمعیت شهری و 77 درصد جمعیت روستایی از شبکه آب سالم برخوردار است اما تلاش وزارت نیرو بر این است که پوشش را به 100 درصد برساند.
وي همچنين درخصوص پروژه های آبی ایران در کشورهای همجوار، گفت: ایران در کشورهای مختلفی در حال اجرای پروژه است و در زمینه ایجاد تاسیسات آب و فاضلاب، کشورهای همسایه به خوبی از شرکت های ایرانی استقبال کرده اند.
به گفته وی، امسال شرکت های ایرانی در عراق مناقصه های خوبی برنده شده اند و قراردادهای مناسبی در این زمینه منعقد شده است.
وزير نيرو اذعان داشت: تقریبا با تمام کشورهای همسایه مذاکره داشته و تلاش کرده ایم روابط را تسهیل کنیم تا شرکت های ایرانی در کشورهای همسایه حضور یابند و قراردادهایی را منعقد کنند.
به گفته وي، نیروگاه سنگ توده 2 یکی از پروژه های خوبی است که در تاجیکستان در حال اجراست و بر اساس آخرین اطلاعات، واحد دوم آن که در حال آماده سازی است، در اوایل سال آینده با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد.
وی افزود: هم اكنون در حال فراهم كردن مقدمات سفر رییس جمهوری به تاجيكستان هستيم تا این پروژه خوب که نیروگاه برق آبی آن در حد 240 مگاوات تامین برق را در تاجیکستان رقم می زند، به بهره برداري برسد.
وی درخصوص اجرای پروژه های مهر ماندگار نیز گفت: 270 طرح از مجموعه طرح های مهر ماندگار به وزارت نیرو اختصاص دارد که هر کدام از اینها، برنامه ای برای تامین منابع مالی برای بهره برداری دارند.
وزیر نیرو اظهار داشت: تلاش وزارت نیرو این بوده است که منابع مالی این پروژه ها را پیش ببرد و در حال حاضر منتظر هستیم بحث اوراق مشارکت که کمک خوبی به وزارت نیرو می کند، برای پیشبرد این پروژه ها به زودی مجوز انتشار دريافت كند.
وی با اشاره به برگزاری نشست مشترک با مدیران عامل بانک ها برای تامین مالی این طرح ها، گفت: در این نشست، تصویب شد که موانع انتشار اوراق مشارکت برطرف شود و با اين اقدام از ظرفیت حدود 70 هزار تا 80 هزار میلیارد ریالی فروش اوراق مشارکت بهره مند شویم.
هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب که از هشتم دی ماه جاری فعالیت خود را با حضور 268 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز کرده است، پس از چهار روز امروز (دوشنبه) به کار خود پایان می دهد.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah